Wprowadzanie muzyki do codziennych aktywności naszych dzieci ma ze sobą wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest wzrost pewności siebie, kreatywności, koncentracji oraz sprawstwa i samodyscypliny. Dzieci mają wewnętrzną iskrę, która przy odpowiedniej stymulacji może zapłonąć prawdziwym ogniem. Stąd otaczamy nasze dziecko instrumentami muzycznymi. Kolejnym są organy elektryczne włoskiej firmy Bontempi. Na razie swobodnie, bez sztywnych reguł i lekcji gry – Matylda poznaje instrument. My obserwujemy, świetnie się bawimy oraz bardzo muzycznie i kreatywnie spędzamy czas! Kiedy jest właściwy czas na formalną naukę gry?

20190916_091741746544431-1024x768 Jak wspierać rozwój dziecka przez muzykę część 2? Kiedy warto zacząć naukę gry na pianinie/organach? Bontempi

Kiedy zacząć naukę gry na organach/ pianinie?

Kiedy jest najlepszy czas, aby zacząć naukę gry na instrumencie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są dzieci, które w wieku 3 lat potrafią zagrać utwór muzyczny lepiej niż nie jeden dorosły. Wystarczy przejrzeć kilka filmików w internecie. Jest także wiele dzieci, których muzyka zdaje się nie interesować. Brak zainteresowania wynika głównie z powodu braku wzorca, braku odpowiedniej stymulacji muzycznej. Formalnie zajęcia np. nauki gry na pianinie prowadzona przez nauczyciela często skorelowane są ze znajomością przez dziecko liter, cyfr, znajomością czytania. Są nauczyciele, którzy kierują się bardziej miernikami typu: wielkość dłoni, niezależność palców, umiejętność koncentracji, zainteresowaniem muzyką. To ważne sygnały, które również obserwuje u swojego dziecka. ostatnim punktem chciałabym się tutaj szczegółowiej zająć.

Zainteresowanie muzyką

Zainteresowanie buduje u człowieka chęć do działania. To motor, który napędza machinę! A jest nią motywacja. Już 2-latki potrafią pokazać swoje preferencje. Jeśli mamy pewność, że dziecko przejawia zainteresowanie muzyką jestem zwolennikiem umożliwiania mu eksploracji tego świata. Słuchać, przetwarzać i tworzyć muzykę można już w bardzo młodym wieku. Stąd decyzja o rozbudowie naszego zaplecza muzycznego. Różnorodność instrumentów daje dziecku swobodę i kreatywność w tworzeniu muzycznych eksperymentów. Zauważyłam już, że Matylda bardzo obserwuje rodziców i próbuje kopiować nasze ruchy. Szczególnie pomocny jest tutaj tata Matyldy, który na muzyce zna się znacznie bardziej ode mnie. O innych instrumentach dla roczniaka i 2-3 latka pisałam TUTAJ oraz TUTAJ. Dziś słów kilka o organach elektrycznych Bontempi.

Formalna nauka jeszcze poczeka – tym zdecydujemy później. Na pewno wtedy, kiedy zauważymy, że Matylda jest na to gotowa i sama będzie tego chciała. Już teraz pod okiem taty naśladuje określone ruchy na klawiszach. Uczy się czym jest rytm, melodia, dźwięk, akord. Razem obserwujemy jak nasza córka z zaangażowaniem poznaje możliwości instrumentu i cieszy się z możliwości jakie jej daje. A jest ich ogromnie dużo. Możliwości jakie daje instrument są następujące: posiada 37 klawiszy i wydaje ponad 100 różnych dźwięków (tj.100 rytmów, 10 piosenek, 100 dźwięków). Do zestawu dołączono pokrowiec, który umożliwia przenoszenie instrumentu bez narażenia do na uszkodzenie oraz instrukcja i przewodnik wraz z kilkoma utworami :

  • Twinkle twinkle little star
  • Ode to joy
  • Santa Lucia
  • Silent night
  • Little brown jug

Instrukcja zawiera także tabelę akordów, która ułatwia naukę gry.

To fascynujące jak dziecko szybko uczy się nowych kompetencji! Po kilku obserwacjach gry taty potrafi powtórzyć jego grę. Już 2,5 latek samodzielnie potrafi włączyć i wyłączyć sprzęt oraz wybierać melodię i rytmy! Co najważniejsze – Matylda doskonale się przy tym bawi!

Ograny elektryczne dostępne TUTAJ


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *