Jest taka książka, którą polecam w niemal każdej rozmowie z rodzicami dzieci w wieku szkolnym. Książka, która bywa, że otwiera oczy i zmienia podejście do edukacji z którą standardowo spotykają się polskie dzieci. Książka, która trafnie, aktualnie i bez zbędnych słów nazywa to co znamy, pokazuje to co warto znać i wskazuje jak postępować. Mikołaj Marcela i jego spojrzenie na przyszłość edukacji, która może być sposobem na radość w sercu waszego dziecka! Ogromnie ważna książka!

IMG_20201023_221253 JAK NIE ZWARIOWAĆ ZE SWOIM DZIECKIEM – edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać. Wydawnictwo MUZA.
hdrpl

Szkoła!

Nie ukrywam, że wpis będzie bardzo osobisty. Chociaż chcę Wam opowiedzieć o książce, która skradła moje rodzicielskie i psychologiczne serce będą tutaj również wyrażać swoje zdanie na temat edukacji szkolnej w rozumieniu tradycyjnego modelu. Nie jestem zwolennikiem zadań domowych, sztywnego trzymania się klucza na teście, wysiadywania w szkolnej ławce i systemu ocen. Daleko mi do akceptacji klasycznego modelu szkoły.  I tutaj przechodzimy płynnie do tematyki wpisu.

Mikołaj Marcela wcześniej napisał książkę o mocnym tytule „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić żeby edukacja miała sens.”  Teraz nowa „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. Edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać.” . Polecam dwie pozycje. Dzisiaj jednak skupimy się na tej najnowszej.

Dla kogo?

Po pierwsze autor kieruje ją do rodzica, pedagoga, nauczyciela – wszystkich osób, które szukają pomysłu na zmianę klasycznego modelu edukacji.  Szczególnie dobrze trafia do rodziców, których czeka wybór szkoły dla swojego dziecka. Również kadra zarządzająca oraz pedagogiczna znajdzie w niej mnóstwo inspiracji. I na końcu dzieci i młodzież (myśląc o własnej edukacji i edukacji własnych dzieci), której zależy na poznaniu odmiennego poglądu w temacie szkolnictwa i edukacji w ogóle. Znajdziecie tutaj także sporo z tematyki techniki uczenia się jak np. cykl Kolba, lekcja z wykorzystaniem klocków lego itd.

Co znajdziemy w środku?

Opis rzeczywistości, która spotyka dzieci w polskiej szkole. Autor dokładnie nazywa i wyjaśnia co jest przestarzałym, nie wartościowym a nawet błędnym modelem edukacji. Już dzisiaj nie mamy potrzeby sztywno siedzieć w krzesełku by się nauczyć. Owszem, kiedyś było inaczej.  W czasach, kiedy przemysł dominował a ludzie pracowali w fabrykach i firmach produkcyjnych wymagana była  od dzieci całkowita dyscyplina i sztywne zasady funkcjonowania. Nie było modne a nawet było zagrażające samodzielne myślenie czy kierowanie się kreatywną i twórczą drogą. Nie było przestrzeni an jednostkę, bunt czy wyróżnianie się. XIX i XX wiek jest jednak przeszłością – wkroczyliśmy już dano w XXI wiek! Jednak współcześnie absurd szkoły goni absurd. Pandemia to bardzo pokazała. Już teraz słyszę, że edukacja zdalna w niektórych szkołach podstawowych polega na wysłaniu przez nauczyciela numeru strony i formułki zadania do wykonania! Szok! Tak się jednak dzieje!

IMG_20201023_221253 JAK NIE ZWARIOWAĆ ZE SWOIM DZIECKIEM – edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać. Wydawnictwo MUZA.

KONIEC!

Zapraszam Was do spojrzenia jak szkoła może funkcjonować. Na wielu przykładach w których szkoła już działa. Zapoznacie się z setkami dobrych praktyk i przykładami właściwych rozwiązań w zakresie edukacji, zapamiętywania czy budowania pewności siebie u dziecka. Znajdziecie tutaj również informacje jak uczy się nasz mózg oraz wskazówki jak się uczyć, aby dziecko rozwinęło swoje skrzydła. Zapoznacie się z listą twardych i miękkich kompetencji pożądanych na rynku pracy. Poznacie zawody przyszłości!

Piękne i wartościowe słowa autor zawarł również w rozdziale o poszukiwaniu talentów. Wiele praktycznych wskazówek pozwala odkryć drzemiący w dziecku potencjał jak i zweryfikować to co podpowiadają serce i umysł poprzez testy empiryczne. Przekonacie się również, dlaczego nie warto pracować nad swoimi słabymi stronami! Jakie znaczenia dla motywacji czy pewności siebie mają oceny w szkole?

IMG_20201023_221253 JAK NIE ZWARIOWAĆ ZE SWOIM DZIECKIEM – edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać. Wydawnictwo MUZA.

W kolejnych rozdziałach dowiemy się :

– od czego zależy motywacja wewnętrzna?
– jakiej edukacji wymaga od przyszłość?
– Jak uczyć się szczęścia?
– Jak rodzice mogą zmienić edukację?

JEDYM zdaniem – WARTO, trzeba i powinniśmy znać i podążać nowa drogą edukacji.

  • Tytuł: Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. Edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać
  • Autor:  Marcela Mikołaj
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A
  • Książka do kupienia TUTAJ

Na koniec najważniejsze – autor przekazuje jak ważna jest zmiana każdego z nas. Wystarczy tu i teraz otworzyć oczy (książka to umożliwia) i odważnie powiedzieć nie! Wbrew temu co nakazuje nam system edukacji – nasze dzieci nie są maszynami czy zwierzętami, które można zaprogramować lub wytresować. Autonomia i indywidualizacja w systemie edukacji to jedyna słuszna droga!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: