Jacek i Agatka

Autor:   Kilian Adam, Chotomska Wanda

Wydawnictwo: Wydawnictwo Wilga

Pamiętacie Jacka i Agatkę? Bohaterowie kultowej kreskówki z lat 50-70 w wersji papierowej. Dobranocka aktorstwa Wandy Chotomskiej to niezmiennie fantastyczna literatura która do dziś bawi, uczy i wprowadza w zachwyt rodziców czy dziadków, pamiętających czasy świetności kreskówki.

20180714_092542694877562-300x300 Jacek i Agatka. Wilga 2018

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie dom bez telewizora czy dzieciństwo bez bajek animowanych. Kiedyś czasy były zupełnie inne. Czarno- biała telewizja i jeden kanał – a w dodatku bajek w nim bardzo mało…tylko jedna. Pomysłowa Wanda Chotomska zaspokajała potrzeby tysięcy polskich dzieci. Stworzyła niezwykłych bohaterów – proste rysunki i bardzo pomysłowa fabuła do dzisiaj podoba się dzieciom.

20180714_092542694877562-300x300 Jacek i Agatka. Wilga 2018

Książka to sporo sentymentalnej podróży po historii jaką przeżył już Jacek i jego rezolutna siostra Agatka. Poznajemy ich losy, genezę pomysłu, wykonania figurek oraz dowiadujemy się skąd autorka czerpała inspiracje do swoich historii. A tych jest aż dziesięć.  Na prawie stu stronach rozgrywają się bardzo zabawne i pouczające historie z tekstem w formie prozy, dialogu oraz rymowanek. Książka czyta się sama. Duża czcionka tylko ułatwia dzieciom samodzielne poznawanie przygód i zabawnych dialogów rodzeństwa. Każda z opowieści jest bardzo aktualna i prawdziwa – dziecięcy świat ma bardzo bliskie przełożenie w realności. Błyskotliwe wypowiedzi, zabawne sytuacje, realistyczne miejsca i bohaterowie. W opowieściach bohaterowie dzielą się swoimi obserwacjami na temat aktualnych wydarzeń jak np. wystawa zwierząt czy gra w karcianego Piotrusia ( wiadomo, że dziewczynę musi sobie sam znaleźć).

Książka jest inspiracją do wyprawy do teatru kukiełkowego lub własnoręcznego wykonania takiego teatrzyku. Może uda się nawet odtworzyć, którąś z historii o Jacku i Agatce? Ciekawa jestem  do którego z bohaterów Wam bliżej? Autorka bowiem wskazuje na wiele różnić między rodzeństwem. Pokazuje także, że różnice wcale nie muszą dzielić a rodzeństwo może wiele się od siebie wzajemnie nauczyć.

Gruba, twarda okładka i kolorowe ilustracje to najlepsze wydanie jakie Jacek i Agatka mogliby sobie wymarzyć. To wzruszająca i piękna książka. Dzięki niej kolejne pokolenia poznają polskich bohaterów dobranocek minionych lat. Wydawnictwo Wilga stanęło na wysokości zadania i wydało piękną książkę. Cudowny pomysł na prezent dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *