Dwie wspaniałe kobiety. Twórcze, niezależne, przedsiębiorcze, zaradne i wrażliwe. Dwa różne kraje, dwa różne języki a jedna przyjaźń. 11 lat korespondencji Astrid Lindgren i Louise Hartung to ponad 600 listów. W listach toczy się nieustająca rozmowa o życiu codziennym, pracy, marzeniach, literaturze, polityce, sztuce, przyjaźni, a także o granicach miłości. Zapiski niezwykłych kobiet z dwóch różnych światów i wielu perspektyw. Niezwykła książka: Ja także żyłam! Korespondencja Louise Hartung , Astrid Lindgren od Nasza Księgarnia.
- Ja także żyłam! Korespondencja Louise Hartung , Astrid Lindgren.
- forma wydania: książka papierowa
- oprawa: broszurowa
- Nasza Księgarnia
- tłumacze: Elżbieta Kaźmierczak, Anna Węgleńska
- rok wydania: 2018
- liczba stron: 576
- przedział wiekowy: 18-100
- Do kupienia TUTAJ
„Ta książka opowiada o dwóch kobietach, które spotkały się w powojennej Europie, zaprzyjaźniły i przez jedenaście lat prowadziły rozmowę w ponad sześciuset listach. Rzadko mówiły tylko o sobie, zawsze były ciekawe aktualnej sytuacji i życia intelektualnego tej drugiej”.
z „Przedmowy” Jensa Andersena i Jette Glargaard
Listy, których zbiór to bogactwo literatury i piękno kobiecej przyjaźni, której początek sięga lat 50. XX wieku. W wielu starannie napisanych słowach, poprzez piękne upominki oraz na 30 unikatowych zdjęciach toczy się opowieść. Opowieść dwóch nieprzeciętnych kobiet żyjących w powojennej Europie. Kobiety dzieliło wiele kilometrów odległości a łączyło wiele nienamacalnych wartości i cech. Astrid i Louise to odważne i inteligentne oraz bardzo zapracowane kobiety. Mimo ogromnej ilości obowiązków znajdują czas na pisanie listów. Godzinami mogłyby rozmawiać i pisać o książce, muzyce, spotkanych ludziach. To co połączyło kobiety to niewytłumaczalne zaufanie wobec siebie i otwartość na najskrytsze zakamarki dusz.
Astrid Lindgren – to znana wszystkim dzieciom autorka powieści. Prywatnie to kobieta, która ma na swych barkach wiele smutku, zmęczenia i przygnębienia. Nieustannie podejmowała kolejne wyzwania. Tworzy nowe książki, stara się odpisać na każdy skierowany do niej list od czytelnika, publikuje w wydawnictwie, nagrywa audycje, podróżuje służbowo do Włoch, Angli i Niemiec. Znajduje jednak czas na wiele przyjemności, którą ma w tworzeniu korespondencji oraz w spotkaniach z Louise Hartung (m.in. wspólne wyprawy, smakowanie, wypoczynek), czas z rodzinom (rodzice, dzieci, wnuczęta).
Louise Hartung – to niemiecka twarda kobieta, która na własnych oczach doświadczyła trudów wojny a jej rodzinne miasto zostało zniszczone i brutalnie podzielone na ścianę wschodnią i zachodnią. Louise odważnie kroczy przez życie. Nie ma przed nią blokad, lęku czy ograniczeń. Zaprawiona w boju, żywiołowa, myśli trzeźwo, trafnie wyraża to, co czuje. Dzieli się z Astrid swoją wrażliwością, ciepłem i pasją pisania. Wspiera jakość przekładów dzieł Astrid na język niemiecki. „Bezczelnie i arogancko twierdzi, że Pippi jest najulubieńszą książką dzieci na całym świecie”. Przesyła w listach drobne upominki. Oprowadza Astrid po Berlinie podczas jej przyjazdu i pobytu służbowego. Towarzyszy jej przez wiele lat – najbliżej jej serca.
Korespondencja działa jak wehikuł czasu. Przenosimy się w czasie i miejscu do powojennej Europy. Czytając listy podróżujemy razem z Astrid i Louise śladami kobiecej przyjaźni. Przyjaźni dojrzałej, pełnej wsparcia i refleksyjności. Znajdziemy na kartach (i to wielu kartach) książki dostęp do bogatej wymiany przeżyć, opisu doświadczeń, małych i drobnych spraw po wielkie wydarzenia z życia rodziny jak i emocjonalne przełomy bohaterek.
Zapis korespondencji Astrid i Louise to inspiracja dla każdego. Podpowiada jak odnaleźć się w emocjonalnych trudnościach, jak żyć w komforcie psychicznym i bliskości emocjonalnej z drugim człowiekiem. To zapis chwil i bycia tu teraz. W listach dowiemy się także sporo jak wyglądała mentalność dorosłych kobiet lat 50-60 i odwiedzimy językowo oraz geograficznie powojenne Niemcy oraz spokojną Szwecję. Korespondencja wzbogacona jest o ważne dla kobiet tytuły utworów literackich i muzycznych, cytaty z literatury oraz unikatowe zdjęcia bohaterek.
Piękne słowa, piękna przyjaźń. Dobra książka dla wrażliwych na słowo i piękno relacji kobiet i nie tylko.
0 komentarzy