Zapamiętajcie ten tytuł! Książka, którą powinien przeczytać każdy zmagający się z chorobą alkoholową oraz uzależnieniem od leków. Współczesna, aktualna, rewelacyjnie napisana i co najważniejsze zawierająca konkretne porady i ćwiczenia pomocne do terapii i wychodzenia na nałogu.  Pozycja niezbędna na każdym etapie walki z nałogiem i wspierania osoby uzależnionej.

Lindenmeyer_Ile-mozesz-wypic_3Dgrzb-821x1024 Ile możesz wypić? Johannes Lindenmeyer. Wydawnictwo Znak 2022

Bardzo często dostaje pytanie o polecenia książki dla osób uzależnionych. Zapamiętajcie ten tytuł – bo to właśnie ta książka. Dziś prezentuje ją w nowym wydaniu. Aktualną, wzbogaconą o wstęp dr Ewy Woydyłło oraz zaktualizowane i przetłumaczone przez prof. Jana Chodkiewicza, pod redakcją prof. Lidii Cierpiałkowskiej.

Zaktualizowane wydanie najbardziej poszukiwanej książki o wychodzeniu z nałogu – Ile możesz wypić? Johannesa Lindenmeyera. Ile możesz wypić? zawiera konkretne porady i ćwiczenia pomocne w czasie terapii i wychodzenia z nałogu. Jest to pozycja polecana przez wielu terapeutów, m.in. Joannę Flis, autorkę książki Współuzależnieni.

 Co najważniejsze w chorobie alkoholowej czy uzależnieniu od leków nie jesteście sami. Z pomocą przychodzą grupy wsparcia, terapeuci, lekarze i bliscy. Nie można chować głowy w piach, kryć się czy zaprzeczać. Problem jest i będzie istniał jeśli nie podejmiemy walki. Do walki należy także się przygotować.

Choroba alkoholowa to jeden z największych problemów współczesnej cywilizacji, przypadłość unieszczęśliwiająca miliony, trudna w leczeniu i podstępna. Wprowadzając nas w jej świat, Johannes Lindenmeyer opisuje ją z pełną powagą i troską o chorych, a przy tym językiem przystępnym, barwnym, wolnym od fachowego żargonu. Ten doświadczony niemiecki terapeuta uzależnień z wielkim taktem traktuje uzależnionych — nie ocenia ich, nie straszy i nie zawstydza. Wręcz zaciekawia czytelnika, posługuje się współczesnymi porównaniami, dodaje do opowieści ciekawostki, przykłady, wzorce, studia przypadków i kwestionariusze.

Książka Ile możesz wypić? nie leczy. Lindenmeyer wskazuje, w którym miejscu może się rozpocząć droga ku wolności od nałogu: u terapeuty, u lekarza, na spotkaniu Anonimowych Alkoholików — ludzi borykających się z tym samym problemem, którzy nie krytykują, nie udzielają dobrych rad, lecz mówią o własnych doświadczeniach, wiedząc, że ich świadectwo ma w sobie siłę i mądrość pokoleń. Cudownie posługuje się słowem, przykładami, żongluje znaczeniami. Daje do myślenia i mam nadzieje, że słusznie zmotywuje do walki z nałogiem. Doskonale się czyta – język zastosowany w opowieści jest wprost mistrzowski. Książka cudownie wprowadza, prowadzi i zostawia czytelnika z wiedzą o sobie i kierunkiem dalszego postępowania.

Zdecydowanie: Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce pomóc sobie samemu lub bliskiej osobie uzależnionej.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *