Stres? Lęk? Depresja?I masz to pod kontrolą! Poradnik o zdrowiu psychicznym” zaprasza do rozmowy na temat uczuć, emocji i potrzeb. Skierowana dla młodych ludzi książka z wrażliwością, optymizmem, wsparciem i należną im powagą traktuje o życiu psychicznym. Współczesny język , aktualna wiedza i mnóstwo praktycznej wiedzy oraz porad – szczególnie ważnych w czasie zdalnego nauczania i problemów psychicznych, które powoduje min. izolacja społeczna i okres dorastania. How Not To Lose It teraz w Polsce!

wp-1613890257029-800x1024 I masz to pod kontrolą! Poradnik o zdrowiu psychicznym. Williamson Anna - Zielona Sowa 9+

O zdrowiu psychicznym trzeba rozmawiać. Już coraz młodsze dzieci dotyka tematyka stresu, depresji czy lęków. Nie można ich nie dostrzegać. Trzeba je zobaczyć i o nich mówić! Z pomocą przychodzi poradnik. Książka, która w sposób bardzo przystępny otwiera przed młodym czytelnikiem tematykę związaną z emocjami, radzeniem sobie ze stresem czy innymi trudnymi emocjami.

wp-1613890257029-800x1024 I masz to pod kontrolą! Poradnik o zdrowiu psychicznym. Williamson Anna - Zielona Sowa 9+

Anna Williamson słusznie podkreśla znaczenie zdrowia psychicznego. Nie można lekceważyć problemów i zdecydowanie należy rozwijać swoja wiedze i umiejętności pracy nad psychiką. W książce dowiemy się min.:

– czym jest lęk i kiedy należy się przed nim bronić?

– jak rozpoznać depresję?

– jak skontrolować swój nastrój?

– jak uwolnić się od napięcia?

– jak opanować atak paniki?

– co zrobić, aby rodzice zaczęli słuchać?

Autorka ma świadomość, że czytelnikiem są młodzi ludzie! Zwraca się do nich z empatią i w bardzo przystępnej formie opowiada o zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym oraz problemami z powodu jego braku lub kryzysami związanymi z normatywnych zdarzeń, które mają miejsca w życiu młodej osoby np. szkoła, egzamin, rozstania, występnie publiczne.  Zagadnienia w książce mają przejrzystą strukturę rozdziałów nt. depresji, fobii, leków, stresu, miłości i straty, oszukiwania pomocy.

 Szczególnie cenię materiał o mitach. W prostych i bardzo przejrzystych wizualnie ramkach zawarte są najważniejsze mity zwiane ze zdrowiem psychicznym. Inne ciekawe ramki to: CO MUSISZ WIEDZIEĆ, ZAPYTAJ ANNĘ, PODSUMOWUJĄC.

Książka nie jest receptą na problemy nastolatka. Jest ważnym elementem psychoedukacji, wstępnym elementem diagnozy psychologicznej nastolatka. Sprawia, że dziecko pozna zagadnienia kontroli emocjonalnej, nabierze wiedzy i większej samoświadomości. Jest także zbiorem wskazówek i w sposób bezpośredni może być pomocą w trudności. Daje okazję do przeanalizowania własnego życia i podjęcia kroków w kierunku zadbania o własne zdrowie. Szczególnie cenię ją za kompaktowość – w tym rozmowę o seksualności, która jest bardzo ważna i nie powinna być traktowana jak tabu.

Książka zawiera bardzo atrakcyjną szatę graficzną – pełną kontrastowych grafik, kolorów i zaskakujących haseł. Zdecydowanie podoba mi się jej dynamiczny i nowoczesny układ graficzny.  Jak an poradnik przystało nie zabraknie testów, porad, ćwiczeń itp.

„I masz to pod kontrolą! Poradnik o zdrowiu psychicznym” to wartościowa książka dla młodzieży już od około 9 roku życia do 14-15 lat.  Ważny temat zdrowia psychicznego w przystępnej, seksownej i atrakcyjnej wizualnie formie.  Zdecydowanie polecam i mam głęboką nadzieję, że poradnik trafi do jak największej liczny osób. Dla każdego nastolatka – by zadbał o swoje zdrowie psychiczne!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *