Kolory – piękne, czyste, szlachetne, powszechne. Wypełniają świat i dodają mu uroku. Są integralną częścią naszej codzienności. Jednak nie zawsze tak było – szlachetne barwy pojawiały się np. w malarstwie stopniowo. Jedne były dziełem przypadku inne efektem skomplikowanego przygotowania. W przeszłości kolor różowy charakterystyczny był dla mężczyzn.  Kolory to ciekawy temat, który doczekał się bardzo ciekawej publikacji.

20200121_1102551385433433-1024x1024 Historia kolorów- Clive Gifford. Kolorowe spojrzenie na historię, ludzi i piękno. Nasza Księgarnia STYCZEŃ 2020
  • Historia kolorów
  • Clive Gifford
  • ilustrator: Marc-Etienne Peintre
  • tłumacz: Hanna Pasierska
  • rok wydania: 2019
  • liczba stron: 64
  • format: 205 x 275 mm
  • przedział wiekowy: 6-14
  • Do kupienia TUTAJ
20200121_1102551385433433-1024x1024 Historia kolorów- Clive Gifford. Kolorowe spojrzenie na historię, ludzi i piękno. Nasza Księgarnia STYCZEŃ 2020

Dlaczego cesarze rzymscy nosili purpurę?

Który barwnik robi się z rozgniecionych chrząszczy?

Dlaczego rzekę Chicago zabarwia się na zielono? 

Każdy odcień, od cynobru po grynszpan, opowiada własną historię.

Żółcienie, czerwienie, fiolety, błękity i zielenie – barwy, które mają w swej rodzinie wielu krewnych. Indygo, Gryszpan, Szfran, ochra, zieleń Scheelego czy brąż mumiowy – jak wyglądają, skąd pochodzą ich nazwy oraz jakie mają historie? Czy kolory w ogóle mają historie? Jak to możliwe!? Przekonajcie się w bardzo ciekawej i pięknie wydanej opowieści jaka jest historia kolorów. A będzie to podróż w czasie i przestrzeni. Prehistoryczne jaskinie, holenderskie postępy medyczne, złoto Inków, szaleństwa Marii Antoniny. Superkolory to także super pieniądze. Materiał z którego Levi Strauss i Jacob Davis postanowili szyć spodnie to dzisiaj ogromna gałąź przemysłu, warta wiele milionów dolarów.

Motywem przewodnim tej książki jest kolor na przestrzeni dziejów. Podczas tej wędrówki odkrywamy barwne zagadki przyrody i odcienie, które kiedyś zachwycały tłumy. Polecam tę lekturę wszystkim!

dr Katarzyna Stanny – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

 „Historia kolorów” to bardzo ciekawa pozycja. W niebanalny sposób łączy coś co znamy tj. kolory z tajemniczą i niepoznaną dotychczas historią ich pochodzenia. Publikacja również porządkuje wiedzę o kolorach i uczy ich znajomości, co nie jest tak powszechne i proste dla każdego. Już znajomość odcieni żółci to dla wielu duże wyzwanie.

Publikacja została bardzo starannie wydana. Doskonała jakość papieru i wysoka jakość druku, ciekawy układ treści oraz estetyka ilustracji. „Historia kolorów” to bardzo ciekawa książka, która będzie pięknym i wartościowym prezentem. Doskonała dla dzieci w wieku szkolnym.

„Historia kolorów” to rewelacyjna książka w której spotyka się znane z nieznanym. Ciekawe spojrzenie w historie i poznanie tego co powszechne a jednak mało znane! Zdecydowanie polecam!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: