Miasto, które powstało z gruzów. Odrodzone z popiołu, brudu, zniszczeń. Z gruzów dawnych kamienic, z resztek domów, ulic, parków zrodziła się na nowo. Dziś miasto nowoczesne, zrekonstruowane lecz z pamięcią dawnych dni. Grzegorz Piątek ze swoją najnowszą, ogromną książką „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”- zobaczcie i przeczytajcie.

wawa-698x1024 Grzegorz Piątek- „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”. WAB

Warszawa od zawsze była miastem tajemnic, zagadek, ciekawych opowieści. Dziś dumna i wielka stolica Polski. Odbudowana ze zniszczeń wynikających z czasów wojny. Ale jak wyglądała odbudowa po ogromnych zniszczeniach? Czy zachowano stary układ, porządek. Co wiemy o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa.

Warszawa została totalnie zniszczona. Niezwłocznie też podjęto decyzję o jej odbudowie. To zadanie bardzo skomplikowane. Architekci i budowniczowie stanęli przed ogromnym wyzwaniem. Postanowiono postawić za symbol odbudowy starówkę. Starówkę dookoła, której rozpościera się nowoczesna metropolia.Gdyby z gruzów zniszczonej Warszawy usypać wieżowiec, przytłoczyłby skalą wszystkie dzisiejsze drapacze chmur. To wyobrażenie najlepiej oddaje stan miasta po drugiej wojnie światowej. Ci, którzy w Biurze Odbudowy Stolicy widzą bandę niszczycielskich doktrynerów spod znaku Le Corbusiera i spisek światowej lewicy, będą niepocieszeni. Historia pierwszych lat odbudowy w ujęciu Grzegorza Piątka jawi się jako pospolite ruszenie ponad podziałami. Owładnięci odważnym, z ducha pozytywistycznym pragnieniem budowy „najlepszego miasta na świecie”, marzyciele i rzemieślnicy tworzą nową jakość mimo różnic poglądów i na przekór zagładzie, dopóki stalinizm nie sprowadzi ich brutalnie na ziemię.
Beata Chomątowska

Niewiele jest miast, które miały szansę lub konieczność wymyślić się zupełnie na nowo, niemal od zera. I to właśnie tę szansę bada Piątek, z niej skrupulatnie rozlicza architektki i architektów Biura Odbudowy Stolicy. Zadaje przy tym wiele ważnych pytań: o nowoczesność, historię i tożsamość.Ten temat leżał i czekał na swoją wielką, uniwersalną opowieść. Trzeba było do niej znawcy architektury, dociekliwego badacza historii, a przede wszystkim znakomitego opowiadacza.Tak, właściwie tylko Grzegorz Piątek mógł tę książkę napisać.
Filip Springer

Grzegorz Piątek (ur. 1980) – w wieku sześciu lat dostał książeczkę „Pomniki warszawskie”, zaczął się interesować historią stolicy i do dzisiaj mu nie przeszło. Z wykształcenia architekt – wierzy, ale nie praktykuje. Pisze, wykłada, opowiada, oprowadza. Za poprzednią książkę „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (W.A.B. 2016) otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także nominacje do Nagrody im. Jana Długosza oraz w konkursie Książka Historyczna Roku.
wawa-698x1024 Grzegorz Piątek- „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”. WAB

Książka, której opis znajdujecie Państwo powyżej to zapiski pasjonata architektury i historii Warszawy. Tytaniczna praca, jaka została włożona w napisanie książki zasługuje na nagrody. Kompendium wiedzy o odbudowie Warszawy, które zachwyca i zawstydza  jednocześnie. Tak mało wiem o powstawaniu z gruzów Stolicy Polski.  Albo wiedziałam, bo po przeczytaniu dzieła Pana Grzegorza Piątka wiem znacznie więcej! Miasto, które wbrew planom nie zniknęło z map świata. Miasto, które dzisiaj żyje i rozwija się jak nigdy wcześniej. Autor podzielił książkę na trzy części, traktujące kolejno o latach 1944–1945, 1945–1949 oraz o roku 1949 (i latach następnych). Jest to przeplatanka polityki, architektury i historii miasta i kraju. Sporo tutaj informacji o czynach komunistycznych władz czy zamysłach Stalina.  Znajdziemy tutaj takie nazwiska jak Bierut, Sigalin, Stalin. Ich decyzje miały bowiem kluczowe znaczenia dla odbudowy Warszawy.  Dowiadujemy się np. że sam Bierut pasjonował się odbudową Stolicy i brał udział w wielu rozmowach, dyskusjach z architektami i urbanistami. Działo traktuje odbudowę Stolicy bardzo dokładnie. Autor zadbał o szczegóły, daty, wartości, nazwiska i nadał im autentyczny i pełny obraz wpisany w wydarzenia odbudowy miasta.

wawa-698x1024 Grzegorz Piątek- „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”. WAB

 „Najlepsze miasto świata” opisuje w fascynujący i wielowątkowy sposób odbudowę Warszawy w latach 1944–1949. Jest to cenna publikacja dla wszystkich zainteresowanych dziejami Warszawy i miłośników najnowszej historii Polski.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: