GRAnatowy czwartek to seria wpisów o grach planszowych. Zawsze w czwartek o 20.00, zawsze recenzja okiem psychologa i z bogatą zawartością zdjęć. Wybieram dla Was ciekawe gry – które osobiście testuje oraz do rozgrywki których zapraszam różne osoby – od dzieci po młodzież i dorosłych. Dzisiaj propozycja z myślą o najmłodszych i ich rodzicach/opiekunach. Bajkowy quiz, memory i puzzle w jednym : Mistrz Bajek od Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku! Niesamowita historia powstania gry i solidne wykonanie oraz wartość edukacyjna – zobaczcie sami! Coś wspaniałego. Pierwsza gra stworzona przez bibliotekarzy z ilustracjami wykonanymi przez dzieci!!
img_20180311_163251_20991758192-300x300 GRAntowy czwartek - MISTRZOWIE BAJEK

Mistrz Bajek

Co Czerwony Kapturek niósł dla babci?
Kogo miała poślubić Calineczka?
Co zgubił Kopciuszek?
Znasz odpowiedzi? Świetnie! Masz szansę zostać MISTRZEM BAJEK!

Wiek: od 5 lat
Ilość graczy: 2-5 +moderator
Czas rozgrywki: ok 30 minut

Pierwsza gra stworzona przez bibliotekarzy z ilustracjami wykonanymi przez dzieci. Gra opiera się na znajomości znanych i klasycznych bajek i baśni:

 •  „Brzydkie kaczątko” Hans Christian Andersen
 •  „Czerwony Kapturek” Jakub i Wilhelm Grimm
 •  „Kot w butach” Charls Perrault
 •  „Jaś i Małgosia” Jakub i Wilhelm Grimm
 •  „Kopciuszek” Jakub i Wilhelm Grimm
 •  „Pinokio” Carlo Collodi
 • „Mała syrenka” Hans Christian Andersen
 •  „Śpiąca królewna” Jakub i Wilhelm Grimm
 •  „Calineczka” Hans Christian Andersen
 •  „Królewna Śnieżka” Jakub i Wilhelm Grimm

Ilustracje widoczne w grze zostały wyłonione na drodze konkursu zorganizowane z okazji Światowego Dnia Książki w roku 2017. Gra stworzona więc dla dzieci przez dzieci oparta na na prawdę dobrej i bardzo dobrej znajomości bajek oraz na na prawdę fajnym połączeniu znanych mechanizmów gier jak memory, quiz oraz puzzle.

 • Zawartość pudełka:– instrukcja
  -10 ilustracji do bajek
  -10 zestawów puzzli z ilustracjami do bajek
  -1 czysty puzzel  – zastępuje wszystkie puzzle
  – 150 kart z pytaniami (po 15 do bajki)
  – karty Chochylików (10 sztuk)

img_20180311_163251_20991758192-300x300 GRAntowy czwartek - MISTRZOWIE BAJEK

Skrót zasad

img_20180311_163251_20991758192-300x300 GRAntowy czwartek - MISTRZOWIE BAJEK

Celem gry jest jak najszybsze ułożenie puzzli z wylosowanej bajki. Na start każdy z graczy losuje jedną ilustrację z bajki, która będzie jego bajką podczas quizu. Moderator tasuje kartę z pytaniami a wśród nich także  karty chochlików. Na stół wykładamy puzzle z wylosowanych bajek.

Każdy gracz losuje 4 puzzle – pasujące do jego ilustracji układa na swojej planszy poglądowej.  Czysty puzzel jest jak joker – następuje każdy z kafelków. Odkryte  lecz nie pasujące puzzle odkładamy na stół.

WARIANT PROSTY- wszystkie puzzle ułożone są ilustracjami do góry, tak aby były widoczne dla każdego.

WARIANT TRUDNIEJSZY  – ilustracje na puzzlach są ułożone do dołu jak w memory – w ten sposób ćwiczymy pamięć graczy.

Moderator prowadzi rozgrywkę – czyta pytania i przydziela za prawidłową odpowiedź (prawa/fałsz) prawo losowania puzzla. Uwaga na chochlika – wylosowanie go powoduje, że trzeba postępować zgodnie z kartą. Błędna odpowiedź na pytanie to też brak puzzla.

Wygrywa osoba, która jako pierwsza ułoży puzzle – bardzo proste i jak bardzo przyjemne 🙂

Moja ocena

5/5

Bardzo cenię zaangażowanie autorów w tworzenie gry – tutaj inicjatywa pochodzi od bibliotekarzy czyli ekspertów od bajek!!! Mechanika gry bardzo prosta a jednocześnie nie banalna bo to w zasadzie 3 gry w jednym: puzzle, quiz i memory. Nie znam drugiej gry, której autorami ilustracji byłyby same dzieci – gratuluje autorom wybranych prac i na prawdę składam gratulacje za wkład pracy i talent. Rozgrywka dedykowana jest dla dzieci oraz rodzin z dziećmi i faktycznie tematyka i mechanika na to wskazują. Poziom szczegółowości pytań jednak nie jest banalny – i odpowiedzi na wiele z nich mogą sprawić trudność nawet dorosłym (albo zwłaszcza dorosłym). Ogromny plus za informacje o prawidłowej odpowiedzi – gdybym miała się doczepić to brakuje mi jeszcze książki z bajkami – to byłoby dopiero coś. Prawda jest taka, że jednak grę wydaje Biblioteka w Gdańsku więc autorzy na pewno chcieli, aby ich odwiedzić (lub inne biblioteki). Komponenty wydane z ogromną starannością i wysokiej jakości. Puzzle testowała nawet moja roczna córka – nie zostały zniszczone. Czas gry nawet do 90 minut – lecz tylko gdy graczy jest pięciu i gra toczy się wolno. W praktyce ok 30-40 minut wystarczy.

img_20180311_163251_20991758192-300x300 GRAntowy czwartek - MISTRZOWIE BAJEKimg_20180311_163251_20991758192-300x300 GRAntowy czwartek - MISTRZOWIE BAJEK

Okiem psychologa

Gra MISTRZ BAJEK to tematyka zdecydowanie przyjazna dziecku – cieszę się, że autorzy gry sięgnęli po klasyki bajek – dzięki temu będą wiecznie żywe. Zgodnie z duchem pedagogiki Montessori (którą bardzo cenię) gra skierowana jest od ok 5 lat – wcześniej nie zalecane jest prezentowanie dziecku świata fantastycznego. Młodsze dzieci rozumieją rzeczywistość taką jaka ona jest i nie ma sensu prezentować im kota który chodzi w butach 🙂 Więc gra zgodna z pedagogiką Montessori – ogromny plus. Poziom znajomości bajek i szczegółowość/trudność pytań zróżnicowany – co powoduje, że wiele maluchów na pewno będzie chciało dotrzeć do sedna sprawy i jeszcze raz zapoznać się z bajką. Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie w rozgrywce gry w pamięć, puzzli i sprawdzianu wiedzy. Ćwiczymy pamięć krótko i długotrwałą, motorykę jak i koncentrację – same zalety. Oczywiście gra to także okazja na spędzenie czasu w gronie rodzinnym i promocja czytelnictwa.

img_20180311_163251_20991758192-300x300 GRAntowy czwartek - MISTRZOWIE BAJEK

Gra do kupienia TUTAJ

Dziękuję WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W GDAŃSKU za przekazanie gry do recenzji!

Dobra robota!!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: