Świat snu! Tutaj wszystko może się zdarzyć. Bywają sny, które mają wielki element bajeczności. Sen czasami przejawia mroczne sceny i przerażające postacie. Wydawnictwo Nasza Księgarnia opublikowała serię gier związanych ze snem. Najnowsza „Smoki” to atrakcyjna wizualnie, nieco relaksacyjna, stosunkowo prosta i ciekawa propozycja. Uniwersalna, szybka i ciekawa gra przyciągnie dzieci szkolne, rodziców, dziadków jak i grupy znajomych! Zapraszam na GRAnatowyczwartek z grą SMOKI w roli głównej!

IMG_20201017_163015-774x1024 GRAnatowyczwartek: SMOKI od Nasza Księgarnia.

SMOKI

To już trzecia odsłona serii gier planszowych od Naszej Księgarni. Wydawnictwo w krótkim czasie wydało kolejny dobry tytuł, który wizualnie zachwyca jak poprzednie. Wszystko za sprawą Marcina Minora, którego talent zaowocował zbiorem kart ze smokami.

Gra SMOKI ma inne zasady od Kruków oraz SNU. Niezmiennie jednak gracze tworzą swoje sny i odwiedzają baśniowe krainy. Tym razem lądują w krainie smoków.  Te ogromne zwierzęta zachwycają swym wyglądem i niezwykłością.  Znajdziemy tutaj także kruki, które dają graczom specjalne umiejętności. Wygrywa osoba, której sen przyniesie 3 żetony smoków.

 • Tytuł: ,,Smoki”
 • Autor: Kevin Kichan Kim
 • Ilustracje: Marcin Minor
 • Rok wydania: 2020
 • Wiek gracza : 6-106 lat
 • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
 • Czas gry: ok. 5 minut jedna tura (ilość tur dowolna) lub około 15 minut
 • Liczba graczy: od 2 do 5
 • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

 • 52 duże karty
 • 12 żetonów smoków
 • Notes
 • Ołówek
 • Naklejka właściciela gry
IMG_20201017_163015-774x1024 GRAnatowyczwartek: SMOKI od Nasza Księgarnia.

Skrót zasad:

Gra jest stosunkowo prosta i bardzo łatwo pozwala nowym graczom na rozpoczęcie rozgrywki.  Będziemy jednak musieli wytężyć swoją pamięć i  koncentrację. Zadaniem graczy będzie bowiem zapamiętaniu kilku zasad. Są to specjalne zdolności kruków.

Zadaniem graczy będzie bowiem takie rozgrywanie/ dobieranie kart, aby zgromadzić jak najmniej punktów. Ciekawa zasada wprowadza dużo świeżości do rozgrywki. Sami decydujecie ile gra trwa – czy określony czas tj. liczbę rund czy ważniejszy będzie określony limit punktów. Runda przebiega bardzo szybko. Można też grać 3-12 rund.

W grze „Smoki” stopniowo odkrywamy konkretne karty (z zasłoniętego stosu lub z dwóch odsłoniętych kart ze środka) i tworzeniu z nich swojego 6-częściowego portfolio.  Przyświeca nam idea, aby karty miały jak najniższe wartości lub ustawiać jedna pod drugą o tej samej wartości (sprawia to, że ilość punktów się zeruje). Warto również tak dobierać karty, aby utrudnić zadanie innym graczom.  Gra jednak daje nam delikatne okazje do negatywnej interakcji. W dużej mierze dobór kart jest po porostu losowy.

IMG_20201017_163015-774x1024 GRAnatowyczwartek: SMOKI od Nasza Księgarnia.

Moja ocena:

Gra SMOKI  to udana kontynuacja serii. Wydawnictwo zadbało o podobny klimat i świetne ilustracje. Gra ma proste zasady i z tego powodu możemy grać już z dziećmi w wieku 6-7 lat. Spokojnie także zadowoli graczy w wieku nastoletnim czy dorosłym. Rozgrywka składa się z rund. Będziemy mogli sami decydować o ich liczbie. Warto, aby gracze przegrali kilka rund, ponieważ gra szybko się rozwija i niezwykle szybko kończy. Dwanaście rund da satysfakcje z gry i przyjemność z rozgrywki.

Aspekt edukacyjny to oczywiście trening pamięci i koncentracji. Tym bardziej, że gra jest dynamiczna i szybko przynosi rezultat w postaci rozstrzygnięcia rundy. Z powodzeniem sprawdzi się właśnie w grze rodzinnej. Młodsi gracze będą zadowoleni z tępa gry.

Atrakcyjne grafiki przyciągają graczy! Gra wygląda fantastycznie i też świetnie buduje klimat mroku, baśni czy snu.

Interakcja między graczami jest mała. Nie możemy liczyć na rozbudowane planowanie co do ruchów i celowe granie przeciwko innemu graczowi. Dobór kart jest przede wszystkim losowy. Jednak sprawni gracze wykorzystają małą możliwość podsuwania kruków przeciwnikom. Ciekawą opcją jest kompletowanie kart, celem uzyskania najniższego wyniku. Niestandardowo i bardzo intrygująco.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: