Granatowyczwartek zaprasza na zabawę nie tylko dla miłośników psów. „Podaj łapę” to rodzinna gra planszowa stworzona przez polskich autorów. Gra wydana nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa. „Podaj łapę” skupia graczy wokół schroniska dla psów. Jako wolontariusze będziecie trenować podopiecznych schroniska, aby usprawnić ich umiejętności i cechy. W ten sposób opiekuni i psiaki będą świetnie do siebie pasować! Bardzo udana propozycja łącząca bardzo piękną idee opieki nad zwierzakiem ze schroniska z rodzinną grą planszową.

wp-1611772726467-1024x1024 GRAnatowyczwartek: Podaj łapę od Zielona Sowa. 6+

PODAJ ŁAPĘ

Tym razem to Ty „Podaj Łapę” czworonożnym przyjaciołom!

Gra, która bawi, relaksuje i wychowuje w miłości do zwierząt. To niebywała lekcja psiej psychologii i możliwość przeprowadzenia treningu bez konieczności brudzenia butów, wychodzenia z domu czy złej pogody. Nie mniej jednak gra stanowi ciekawą inspirację do wykonywania zawodu behawiorysty czy adopcji psiaka ze schroniska. W dodatku element dopasowania osobowości właściciela do charakteru psa – coś wspaniałego!

Zastanawialiście się jakie cechy powinien posiadać wasz pies, aby pasował do was?

Cechy gry:

  • liczba graczy: 2-4
  • wiek: 6+
  • czas : ok 30 min
  • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

  • instrukcja
  • 16 kart właścicieli
  • 16 kart psów
  • 13 kart zdarzeń
  • 30 kart pomocy
  • 1 formatka z elementami do wypchnięcia na formatce
  • 4 kartonowe pionki psów
  • 20 okrągłych żetonów
  • 1 żeton pierwszego gracza
  • 1 żeton rundy, 1 żeton akcji
  • 4 plastikowe podstawki pod pionki
  • plansza z 6 puzzli w kształcie kości
  • 4 duże karty postępu
  • woreczek karty
  • pionki

Skrót zasad:

Zaczynamy grę! Oczywiście musimy ułożyć puzzle. Następie rozdajemy graczom zestaw startowy: kartę do tresury i pięć kolorowych znaczników postępu. Przed każda partią musimy potasować karty, ułożyć żetony rundy i akcji. Gracze wybierają na wstępie kartę właściciela (ciągnąc ze stosu dwie, a niewybraną odrzucając) oraz jednego pieska (z trzech odsłoniętych kart w schronisku lub ciągnąc jedną ze stosu). Gracze mają do dyspozycji trzy akcje:

  • wysłanie swojego psa na trening w wybranym miejscu na planszy (tor przeszkód, plac zabaw, labirynt lub nocny tor),
  •  postawienie pionka w strefie odpoczynek (zyskując w ten sposób dwa punkty energii)
  •  postawienie pionka w strefie sklepu zoologicznego (dobierając dzięki temu jedną kartę pomocy ze stosu).

Gramy na przemian wykonując akcje. Gracz może skorzystać także z akcji dodatkowej: przekazanie psa, dobór nowego właściciela i psa oraz wykorzystanie karty pomocy. Gra toczy się 10 rund. Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów z wyszkolonych i przekazanych właścicielom psów.

Moja ocena:

„Podaj Łapę” to bardzo dobra gra rodzinna. Zdecydowanie spodoba się dzieciom i dorosłym, którym bliska jest zabawa, rozrywka i psie życie. Zdecydowanie to gra z klimatem. Pełna radosnego szczekania i machania psim ogonem. Bardzo klimatyczna i sensowna rozgrywka. Cel gry to bowiem jasny przekaz: szkolimy psy ze schroniska, aby znalazły nowe domy. Celem szkolenia jest jak najlepsze dopasowanie cech psa do cech właściciela/rodzin. Tutaj już mamy aspekt wychowawczy i element psiej (i ludzkiej) psychologii.  Gra, która uczy, bawi, jest przyjazna, stosunkowo prosta (zdecydowanie do zabawy już z 6-latkiem) i pięknie wydana.

Szata graficzna gry, komponenty, pudełko itd. – wszystkie elementy zostały bardzo starannie wydane. Atrakcyjny wygląd, ogromna ilość komponentów sprawiają, że gra prezentuje się bardzo bogato i atrakcyjnie. Grafiki są szczegółowe, kolorowe, atrakcyjna – to zasługa polskiej ilustratorki Katarzyny Urbaniak.  Plansza układanka, która wyglądem przypomina psią kość to atrakcyjna zabawa dla najmłodszych (ja osobiście wolę duże plansze w jednym kawałku). Bardzo ładnie wydana gra. Jedynie poprawiłabym grubość niektórych komponentów, jednak czas pokaże czy obecna jest wystarczająca.

„Podaj łapę” to prosta mechanika oraz stosunkowo mało zasad. Z powodzeniem zagracie poprawnie za pierwszym razem. Dzieci szybko pojmą zasady i będziecie w stanie grać na równych zasadach bez konieczności pomagania dziecku. Ważna sprawa i maksymalna rozrywka.

Gra uczy również logicznego myślenia, planowania, łączy także elementy matematyki. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w grze karty zdarzenia, którego skutki wprowadzają do gry nowy ład. Ten element losowości może spowodować np. zamknięcie w danej rundzie danego obszaru. Jest to także gra, która najlepiej gra się w rodzinnym składzie 4 osób – a to z uwagi na np.limity psów w danym obszarze planszy. Co skutecznie wymaga od gracza bardziej rozbudowanego planowania swoich poczynań. Grać możecie także w parze – nie ma problemu!

Występujące w grze karty zdarzeń i pomocy w ciekawy sposób urozmaicają rozgrywkę, wprowadzając do niej bardzo korzystny element losowości, gdyż nigdy nie wiadomo czy w danej turze któreś pole nie zostanie zamknięte lub jaką dodatkową zdolność wykorzysta przeciwnik. Dzięki temu gra zyskuje na regrywalności, pomimo tego, że akcje graczy cechują się dość dużą powtarzalnością. Co za tym idzie, rozgrywki w większym, cztero lub trzy osobowym składzie sprawdzają się znacznie lepiej niż w duecie, gdyż mamy wtedy do czynienia zarówno z pojawieniem się pewnej integracji pomiędzy graczami (pola specjalne na planszy mogą być w danym momencie zajmowane tylko przez jeden pionek), jak i znacznie dynamiczniejszą rozgrywką. Partie dwuosobowe często polegają na skrupulatnym zbieraniu akcji przy minimalnym przeszkadzaniu sobie nawzajem.

Gra rodzinna ma to do siebie, że w gronie samych dorosłych możecie czuć rozczarowanie – niepowtarzalny klimat czuć w zabawie z dzieckiem. Pełnoletni gracze będą zadowoleni, kiedy razem z dziećmi będą szkolić bezpańskie (jeszcze) psiaki. „Podaj łapę” to gra zaprojektowana z myślą o dzieciach i rodzinach! I właśnie takim graczom polecam serdecznie tą planszówkę. Bardzo fajna gra z klimatem!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *