Na końcu języka to Zana i lubiana gra planszowa, która teraz zyskała wersję JUNIOR! Zapraszam na kompaktowe zapoznanie się ze szczegółami na temat ciekawej gry dla dzieci od 5 do 105 lat! Dobry tytuł, który został nagrodzony Nagrodą Rodziców, USA, 2018 r. oraz Wybór Rodziców – rekomendacja, USA, 2018 r. . Gramy w skojarzenia do obrazków oraz w kilka wariantów gry, które ćwiczą min. głoskowanie i rymowanie!

wp-1618823620859-760x1024 GRAnatowyczwartek: Na końcu języka junior od Nasza Księgarnia 5+

Na końcu języka JUNIOR

Dziecięca wersja jednej z najlepszych gier imprezowych!

Zdecydowanie zagrać w grę z serii „Na końcu języka”. To doskonała gra słowna, która z racji szybkiego tempa i bardzo prostych reguł nadaje się zarówno do grania rodzinnego jak i imprezowego. Dotychczas gry były od 10 roku życia. W „Na końcu języka junior” zagramy nawet z pięciolatkami! Umiejętność czytania czy też znajomości liter nie jest wymagana, ponieważ na kartach występuję ilustracje. To także gra dla młodzieży i starszych graczy tak naprawdę od 5 do symbolicznego 105 roku życia. Grac można więc w każdym wieku.

  • Wiek: 5-105
  • Wymiary: 135 x 190 x 40 mm
  • Waga: 500
  • Liczba graczy: 3-6
  • Czas gry: 20
  • Do kupienia TUTAJ

Zdobyte nagrody:

  • Nagroda Rodziców, USA, 2018 r.
  • Wybór Rodziców – rekomendacja, USA, 2018 r.

Zawartość pudełka:

  • 54 karty niebieskie
  • 54 karty żółte
  • instrukcja
wp-1618823620859-760x1024 GRAnatowyczwartek: Na końcu języka junior od Nasza Księgarnia 5+

Skrót zasad:

Zacznijmy od szybkiego przygotowania pola gry. Na środku stołu/pola gry przygotowujemy stos zakrytych kart. Gracze w swojej turze będą dobierać jedną kartę i ujawniać jej wygląd, umieszczając ją przed sobą. Kolejno każdy gracz wykonuje taki sam ruch, aż na stole zobaczymy ten sam znak na dwóch kartach. Gracze, których karty występują podwójnie  (mają taki sam wzorek) stają do pojedynku an czas. Muszą jak najszybciej podać słowo kojarzące się z obrazkiem na karcie przeciwnika np. truskawka kojarzy się z: deser, lato, lody itd.

Gracz, który pierwszy podał poprawne hasło dostaje zwycięsko kartę i traktuje ją jako punkt. W sytuacji remisu gramy w  wariant dogrywka z kolejną kartą gracza. Pamiętajmy, że nowa karta zakrywa poprzedniczkę. Odkrycie karty może skutkować kolejnym pojedynkiem – trzeba być czujnym!

Uwaga na karty specjalne! Gracz umieszcza ją między stosami. Od tego momentu do pojedynków będzie dochodzić w dwóch sytuacjach:

•   gdy pojawią się 2 takie same wzorki (jak do tej pory)lub

•   gdy pojawią się 2 wzorki z karty specjalne.

Gra kończy się, gdy w obu stosach skończą się karty. Wygrywa osoba, która zdobyła najwięcej kart.

W grze mamy także okazję zagrać w wariant MARATON oraz TA SAMA GŁOSKA, RYMOWANIE, KATEGORIE.

Moja ocena:

Pierwsza uwaga dotyczy OBRAZKÓW – czy to dobra modyfikacja z wariantem gry podstawowej? TAK! Jestem zwolennikiem tezy, że OBRAZ MÓWI WIĘCEJ NIŻ MILION SŁÓW. Słowa zamknięte w ilustracji mają olbrzymi ładunek znaczeń. Gracze w zabawie i grze (jednocześnie) muszą wykazać się spostrzegawczością i umiejętnością kojarzenia. Ilustracje mają symboliczny charakter. Są to w zasadzie kontury, czarno-białe symbole, które jednocześnie są bardzo konkretne i czytelne dla każdego.

Poziom gry? To gra zarówno dla 5-latka jak i dorosłego. Wiąże się to z elastycznością grania. Tak na prawdę poziom gry zależy od uczestników i tego jak szybko odnajdują taki sam wzór i w umyśle odpowiednie skojarzenie. Bywa, że nie stanowi to problemu, a bywa też, że wymaga sporego wysiłku.

Wariant gry , które możecie w danej partii sprawiają także, że będzie trudniej! Przykładowa gra w kategorie sprawia, że dzieci będą mieć sporo trudności. Taki wariant sprawdzi się w grze ze starszymi. Osobiście uważam najtrudniejszy wariant z rymowaniem .Presja czasu tutaj zdecydowanie nie pomaga znaleźć rym do słowa np.  kapelusz!  Nazwa JUNIOR w grze może wiec mylić – to nie jest tylko gra dla dzieci. Jednak grając w wariant podstawy dzieci mają realną szansę wygrać z dorosłym – to bardzo dobry wariant również pod względem motywacji dzieci i dorosłych do wspólnego grania!

Gra najlepiej sprawdzi się w gronie w większym gronie z powodu szybszego rozdawania kart. Gra zyskuje wtedy dynamiki i co za tym idzie atrakcyjności. Im więcej osób tym większa zabawa! I an koniec ważna kwestia – kompaktowe pudełko świetnie sprawdzi się w podróży, zajmuje mało miejsca na stole!

„Na końcu języka junior” to dobra gra do wspólnej zabawy w rodzinnym gronie od 5+ bez górnej granicy wieku. Możecie grać w kilka wariantów rozgrywki czy w różne wersje językowe. Szybka gra w skojarzenia, która dostarczy dużo okazji do uśmiechu!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *