Za nami Światowy dzień kota – nie może wiec zabraknąć KŁĘBUSZKÓW i kotów w pracowni Pani Lukrecji. A w środku kociaki nie tylko obserwują wełniane czapki, szaliczki i sweterki. Miau! Skierka, Chochlik, Jacuś i Pusia bardzo chcą pomóc w pracy – tutaj zaczyna się zabawa w KŁĘBUSZKI od Wydawnictwa Zielona Sowa! W rodzinnej grze planszowej wcielamy się w kotki, które będą łapać kolorową wełnę. Strategiczne myślenie , spryt i dobra zabawa GWARANTOWANE!

wp-1613598119038-4-1024x968 GRAnatowyczwartek: KŁĘBUSZKI – Zielona Sowa, 6+

Kłębuszki

Koty tutaj dobrze się bawią. Z radością pomagają swojej ukochanej Pani w  wykonywaniu z włóczki kolorowych elementów zimowego ubioru. To także doskonały pretekst do zabawy! Tym bardziej, że do  zabawy potrzebujemy sprytu i odpowiedniej strategii. Każdy z kotków chce zabłysnąć i zebrać jak najwięcej punktów – zwycięża ten kot, który zdobędzie najwięcej punktów za wykonane zlecenia. Proste zasady, kolorowa gra i mnóstwo frajdy! Jest to już kolejna pozycja Anny Sobich-Kamińskiej, z którą możecie się zapoznać na blogu także TUTAJ w grze PODAJ ŁAPĘ.

wp-1613598119038-4-1024x968 GRAnatowyczwartek: KŁĘBUSZKI – Zielona Sowa, 6+

Miau! Skierka, Chochlik, Jacuś i Pusia ruszają na ratunek!

 • Autor gry Kłębuszki: Anna Sobich-Kamińska
 • Ilustracje: Justyna Karaszewska
 • Wydawnictwo: Zielona Sowa
 • Liczba graczy: 2-4
 • Czas gry: 40-60 min
 • Wiek: 6+
 • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

 • 4 wizerunki kotków
 • Plansza rund
 • 32 Kłębuszki wełny, 16 znaczników łapek, znacznik pierwszego gracza
 • Karty Łupów (44 Kłębuszki i 6 Zabawek)
 • 81 kart Zamówień
 • Instrukcja

W grze znalazło się również miejsce na dwa ciekawe mini dodatki tj.: 4 żetony Pazura do dodatku Kot ogrodnika oraz 12 żetonów Kocurka Gburka do dodatku kocurek Gburek.

Skrót zasad:

Na początku gry gracze wybierają kota, który będzie ich reprezentował w zabawie. Zadaniem kota jest wybór odpowiednich kolorów wełny pod realizację wybranych zamówień. Gracze muszą planować wybory włóczki pod zapotrzebowanie z zamówienia. Koty mają także swoje ulubione kolory, które pozwalają im rozstrzygać remisy an swoją korzyść.

Z dostępnych Kart Łupów należy utworzyć obszar gry 4 x 4 pola oraz rozłożyć 10 kart Zamówień. Gramy 6 rund. Każda runda składa się z faz:

 • zdobycia łupów,
 • realizacji zamówień,
 • odrzucenie niewykorzystanych żetonów i uzupełnienie kart.

Przechodzimy do wyboru kłębuszków. Gracze mają 4 żetony łapki, które rozdzielają kolejno na polu gry. Tylko przewaga oraz remis w kolorze naszego kota sprawia, że możemy zdobyć kartę. Zaklepując niektóre karty, zyskamy również więcej kłębuszków niż na innych. Możemy zdecydować się również na Zabawkę (jeśli uzbieramy dwie, możemy wymienić je na dowolny kłębuszek lub uzyskać dodatkowe punkt na zakończenie gry). Następnie przychodzi etap realizacji zamówienia. Za posiadane kłębuszki możemy zdobyć punkty w postaci zrealizowanych pozytywnie zamówień. Po zakupach uzupełniamy pole gry kartami i zaczynamy zabawę od kolejnej osoby (żeton pierwszego gracza jest przekazywany dalej co rundę). Na koniec sprawdzamy kto wygrał – bardzo proste!

wp-1613598119038-4-1024x968 GRAnatowyczwartek: KŁĘBUSZKI – Zielona Sowa, 6+

DODATKI:

Dodatki dają możliwość odrobiny negatywnej interakcji w grze. Żeton Kocurka Gburka daje możliwość podrzucenia na kłębuszki, aby pod koniec gry odjąć punkt.  Żeton Pazura, nie pozwala na przewagę w kolorze podczas remisu.

wp-1613598119038-4-1024x968 GRAnatowyczwartek: KŁĘBUSZKI – Zielona Sowa, 6+

Moja ocena:

KŁĘBUSZKI to prosta gra rodzinna do około 6 lat. Z powodzeniem można próbować także z 5 latkiem , który lubi grać w gry planszowe. Gra jest bardzo bezpieczna, wesoła, pozbawiona negatywnej interakcji (dodatki dodają jej odrobinę). Zdecydowanie tematyka i estetyka gry podoba się dzieciom i rodzicom. Dzieci z powodzeniem wchodzą w zasady i zdobywanie punktów, zakupy, wymiany. Gra przebiega także bardzo sprawnie. Ważną kwestią jest to, że nie musimy czekać długo na ruch przeciwnika. Jednocześnie gra opiera się na rywalizacji i do niej zachęca graczy. Już 6-latki warto zapraszać do zabawy opartej o rywalizację i zdobywanie punktów. Zresztą czuć rywalizacje w momencie zakupów zabawek.

Gra jest bardzo regrywalna. Każda partia to inny układ kart i tym samym inne wyzwania. Gra jest dynamiczna i sprawna. A jednocześnie to na tyle „duży” tytuł, że po jednej grze dzieci czują zadowolenie.  Gra przychodzi dzieciom z łatwością i jest bardzo intuicyjna na zasadach zakupów w sklepie. To także zabawa w ekonomię tj. samo życie.

KŁĘBUSZKI to prosta i przyjemna gra, która spodoba się graczom od około 6 lat. Miła gra o tematyce, która podoba się dzieciom to zdecydowanie dobry zestaw. Sama polecam dostosować obszar gry i liczbę rund do waszych preferencji i zdecydowanie nie musicie ograniczać się do zaproponowanych 6.  Ogromny plus to wydanie – grafiki cieszą oko i wprowadzają bardzo przyjemny klimat do zabawy!

KŁĘBUSZKI to trening strategii, logicznego myślenia oraz planowania przyczynowo-skutkowego. Urocza gra, która nie tylko cieszy oko ale pozwala graczom na wiele momentów fantastycznej zabawy trzech wariantach gry.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *