GRAnatowy czwartek – zawsze o 20.00. Psycholog recenzuje i gra w dobre gry planszowe. Mam dla Was coś bardzo ciekawego. Moje wielkie zaskoczenie i jeszcze większa frajda z układania zamkowych kompozycji – Zamki Caladele od Wydawnictwa 2 PIONKI. Bajkowa okładka i zagadkowy tytuł – co odkryjemy w środku, jak wygląda rozgrywka i czy zamki to dobra gra, którą mogę polecić? Zapraszam na recenzje okiem psychologa.

Zamki Caladale

  • Wydawnictwo: 2 Pionki
  • Autor: David Wilkinson
  • Ilustrator: Erin Koehler, Anita Osburn
  • Wiek: 8+
  • Liczba graczy: 1 – 4
  • Czas rozgrywki:20- 30 minut

20180607_2042341490538771-225x300 GRAnatowy czwartek  Zamki Caladale.  2 PIONKI

Dawno, dawno temu, Królestwo Caladale było domem dla wielu fantastycznych ras, zamieszkujqcych przepiękne zamki.

Pewnej feralnej nocy lekkomyślny uczeń czarodzieja, pragnąc ujarzmić potęgę wiatru, przywołał magiczną burzę, która zniszczyła zamki i rozrzuciła ich fragmenty po całej krainie.

W powstałym chaosie mieszkańcy Caladale będą musieli odnaleźć znajome fragmenty zamków, odbudować swoje domostwa i tym samym przywrócić królestwu dawną chwałę!

Zamki Caladale to baśniowo wydana gra kafelkowa dla dzieci, rodzin i miłośników lekkich tytułów. Lekkość nie oznacza tutaj prostoty i banalności. Gra nie należy do nudnych i oklepanych. Prosta instrukcja i łatwe zasady tylko stanowią zaletę gry. Zamki Caladale to gra magiczna – gdyż za pomocą magicznych mocy bohaterów staramy się odbudować zniszczoną architekturę. Kafelki to fragmenty budowli : kafelki murów, wież, okien czy zwieńczenia wież. W kilkunastu ruchach musimy jak najtrafniej podejmować decyzje i zbudować zamek, który zapewni nam wygraną? Jak – tutaj nie ma łatwej i oczywistej drogi. Wyostrz zmysły, skoncentruj się i wygraj – czas start!

20180607_2042341490538771-225x300 GRAnatowy czwartek  Zamki Caladale.  2 PIONKI

Instrukcja do gry: Pobierz w formacie PDF

Zawartość pudełka:

  • •80 kafelków Zamku
    • 54 kafelki Standardowe przedstawiające 3 motywy zabudowy (po 18 kafelków na motyw)
    • Kamienny Zamek Czarodzieja
    • Drzewo Wróżek
    • Murowany Zamek Gnomów
    • 4 kafelki Bram (po jednym na gracza)
    • 18 kafelków Magicznych (po 6 na parę motywów)
    • 4 kafelki Rusztowania (po jednym na gracza)
    •1 plansza Zasobów/Tor punktacji
    •4 pionki/znaczniki punktacji
    • Czarodziej, Uczeń Czarodzieja, Gnom i Wróżka (po jednym na gracza)
    •4 Pasy Trawy (po jednej na gracza)
  • Elementy gry wydane na najwyższym poziomie. Grube kartonowe kafle, grafiki z magicznego świata wróżek, zamków i czarów.

20180607_2042341490538771-225x300 GRAnatowy czwartek  Zamki Caladale.  2 PIONKI

Skrót zasad:

Gra daje wybór gry 2-4 osobowej lub w trybie solo. Dodatkowo instrukcja zapewni możliwość grania w wariancie bez zasad (uzasadnione zwłaszcza z młodszymi graczami). Standardowe zasady wprowadzają jednak sporo porządku i zasad, które regulują rywalizacje o tytuł najlepszego budowniczego.

Celem graczy jest stworzenie zamku, który przyniesie graczowi najwięcej punktów. Punkty przyznawane są za liczbę użytych kafelków oraz spełnienie zasad punktowania (za które gracze otrzymują dodatnie lub ujemne punkty). 80 kafelków gwarantuje niepowtarzalne rozgrywki oraz zaskakujące i piękne budowle.

20180607_2042341490538771-225x300 GRAnatowy czwartek  Zamki Caladale.  2 PIONKI

Skrót zasad to lista możliwych ruchów w swojej turze:

  • dobranie kafla z puli albo zakrytego stosu
  • budowa zamku poprzez dołożenie dobranego kafla /zakrycie go (gwarantowany 1 punkt na koniec gry), odłożenie go odkrytego celem wykorzystania później w budowie.

Przy dokładaniu kafelków budowli należy przestrzegać kilka prostych i całkiem intuicyjnych zasad:

  • u podstawy można zbudować 4 kafle
  • kafelki muszą łączyć się krawędziami i tworzyć zgodne graficznie kompozycje
  • zamek może wystawać poza krawędź dzięki kafelkom zawierającym dwie krawędzie budowli;
  • wieżyczki muszą być skierowane ku górze;
  • można dowolnie przebudowywać ustawione fragmenty zamku

Kiedy wszystkie kafelki zostaną pobrane przez graczy można jeszcze dokończyć budowle i następuje podliczanie punktów. Szczegółowe zasady punktowania opisuje instrukcja.

20180607_2042341490538771-225x300 GRAnatowy czwartek  Zamki Caladale.  2 PIONKI

Trzeci wariant rozgrywki to zabawa swobodna. Autorzy zapraszają do stworzenia zamku z użycia wszystkich kafelków i czterech bram. Czy uda się stworzyć zamek z wykorzystaniem każdego kafelka? Autorzy nie zrealizowali tego założenia. Może wam się uda?

Moja ocena:

Zamki Caladale to zdecydowanie gra prosta, przyjemna i rodzinna. Z powodzeniem zagrają w nią rodziny z dziećmi, same dzieci czy gracze początkujący w rozgrywkach planszówkowych. Ta gra na pewno spodoba się każdej z wymienionej grup – gwarantuje to element budowania zamku. Oprawa graficzna gry zabiera w klimat wydarzeń a kafelki pozwalają poczuć się autentycznie na placu magicznej budowy.

20180607_2042341490538771-225x300 GRAnatowy czwartek  Zamki Caladale.  2 PIONKI

Magia – to słowo padnie tutaj nie raz. Ta gra jest magiczna – każdy kto jej dotknie zapragnie zagrać w nią kolejny raz. Układanie magicznych budowli wciąga i oczarowuje. Gwarantuje, że na jednej partii się nie skończy. Zabawa gwarantowana a wręcz murowana. Układanie kafelków w sensowne kompozycje, które mają przynieść nam zwycięstwo to przyjemny wysiłek intelektualny.

20180607_2042341490538771-225x300 GRAnatowy czwartek  Zamki Caladale.  2 PIONKI

Ćwiczymy planowanie, kreatywność, wyobraźnie przestrzenną czy podejmowanie decyzji. Możliwość przebudowywania zamku w trakcie rozgrywki otwiera przed budowniczym morze możliwości – bywa, że ich wielością możemy się ostro zakopać… wtedy pozostali gracze będą nas ganić za czekanie na swoją kolejkę. Wystarczy wprowadzić jednak klepsydrę i problem znika. Po dobraniu ostatniego kafla możemy jeszcze dokończyć swoje zamki – tutaj przeciwnik teoretycznie może budować od podstaw. By gra się nie rozwlekała warto wprowadzić dodatkową zasadę czasu. Zwykle rozgrywka i budowa toczy się jednak w czasie rzeczywistym.
Zamki Caladale to ogromna regrywalność tytułu – nie ma możliwości na stworzenie dwa razy takiego samego zamku. Różne rodzaje płytek (wieże, zwieńczenia, mieszane typy murów itd.) i aż 80 niepowtarzalnych wzorów gwarantują emocje, satysfakcje i dobrą zabawę. Gra bardzo angażuje graczy. Do tego stopnia, że przegrani domagają się rewanżu i…. kolejnego rewanżu. Przy podliczaniu punktów różnice bywają symboliczne. Liczy się więc każdy punkt.

Gra dwuosobowa zmodyfikowane jest o odrzucenie części kafelków. Skraca to czas budowli i pozwala urealnić możliwości budowlane graczy. Oczywiście chętni gracze mogą grać pełnym zestawem – gra daje możliwość modyfikacji zasad i przyjętych kryteriów.

20180607_2042341490538771-225x300 GRAnatowy czwartek  Zamki Caladale.  2 PIONKI

Podsumowując

Magiczna gra o budowaniu zamków – kolorowych, pięknych, fantazyjnych, wysokich lub niskich. Budowniczy decyduje jaki zamek stworzy i czy przyniesie mu zwycięstwo. Aby tak się stało musimy oddać się urokowi tworzenia i wyostrzyć zmysły, podejmować trafne decyzje i dobrze się bawić. Bez zabawy nie ma sensu podchodzić do Zamków Caladale.

Dziękuję wydawnictwu 2 PIONKI za przekazanie gry do recenzji.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *