Wsiąść do pociągu: Europa to jedna z najpopularniejszych gier planszowych. Absolutny hit i gra, która podbiła serca graczy. Obowiązkowa pozycja na półce fanów gier planszowych oraz pozycja idealna dla początkujących graczy. Czas na GRAnatowy czwartek i prezentacje klasyka w absolutnie wyjątkowej formie tj. Wsiąść do pociągu: Europa od Wydawnictwa Rebel.

20190723_085731331016642-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Wsiąść do pociągu: Europa od REBEL

Wsiąść do pociągu: Europa

Od urwistych wzgórz Edynburga po słoneczne nabrzeża Stambułu, z dusznych alej Pampeluny do wietrznego Berlina – Wsiąść do pociągu: Europa zabierze cię w wielką podróż przez wielkie miasta Starego Kontynentu u progu zeszłego stulecia.

Czy odważysz się przebyć mroczne tunele Szwajcarii? Wsiądziesz na pokład promu przemierzającego Morze Czarne? Wzniesiesz dumne dworce w stolicach imperiów? Następne posunięcie może uczynić cię największym magnatem kolejowym Europy! Pakuj walizki, wołaj bagażowego i wsiądź do pociągu!

 • Wiek: 8+
 • Liczba graczy: 2-5
 • Czas gry: około 60 -90 minut
 • Wydawca: Rebel
 • Do kupienia TUTAJ

Kolejową przygodę czas zacząć! Tym razem wybieramy się w podróż po Europie znanej z dawnych lat. Gracze w absolutnie pochłaniającej rozgrywce będą pokonywać tunele, budować trasy, łączyć miasta oraz stawiać dworce. Proste zasady oraz olbrzymie możliwości gry sprawiają, że jest to tytuł uniwersalny i zdecydowanie ulubiony przez graczy o każdym stopniu zaawansowania grami planszowymi.

Zawartość pudełka:

 • plansza przedstawiająca mapę Europy z roku 1900
 • 240 kolorowych figurek wagonów
 • 15 kolorowych figurek dworców
 • 110 kart pociągów
 • 46 kart biletów
 • 5 drewnianych znaczników punktacji
20190723_085731331016642-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Wsiąść do pociągu: Europa od REBEL

Komponenty zachwycają swoją złożonością i dokładnością. Piękne detale, solidne wykonanie i bogactwo elementów sprawia, że gra zachwyca również wizualnie.

Skrót zasad:

Zasady gry absolutnie da się wytłumaczyć w około 5 minut. Tutaj podstawowe informacje o samej rozgrywce. Na wstępie gracze otrzymują komplet wagoników w wybranym przez siebie kolorze, pionek startowy oraz zestaw biletów tj. zadań, które mają zrealizować podczas swojej gry.  W trakcie rozgrywki za pomocą kart pociągów w różnych kolorach budują trasy na podstawie posiadanych kart. Dwie osoby nie mogą przejechać już zajętą trasą, chyba, że pozwala na to podwójna linia lub dworzec.

Kilka słów o trasach. Są  bardzo różnorodne. Bywają takie, które są bardzo proste i krótkie, ale dają niewiele punktów. Bywają trasy bardzo długie, za które gracze mogą zgarnąć naprawdę sporo punktów.  By zrealizować trasę należy zbierać karty w ilościach i kolorze analogicznym do odcinka między miastami, który widnieje na planszach. Gdy gracz zgromadzi odpowiednie kolory i ilości wagoników, może w swojej turze wybudować połączenie.

Gracze wykonują swoje tury kolejno, w każdej wykonując JEDNĄ z dostępnych akcji:

 • dobranie 2 kart wagonów (z 5 wyłożonych lub z góry stosu);
 • budowa połączenia między miastami (zagranie odpowiedniej liczby kart danego koloru);
 • dobranie trzech biletów i zachowanie co najmniej jednego z nich;
 • budowa dworca w mieście.

Gramy do momentu, aż jednemu z graczy zostaną dwa wagoniki. Wówczas wszyscy wykonują po ostatniej akcji i sprawdzamy końcowe rezultaty. To także moment, w którym należy odjąć punkty za niezrealizowane trasy oraz doliczyć punkty za posiadane dworce  oraz np. za najdłuższą trasę.

20190723_085731331016642-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Wsiąść do pociągu: Europa od REBEL

Pamiętajcie jeszcze o lokomotywie, która pełni rolę dżokera tj. zastępuje każdy kolor.

Moja ocena

Wsiąść do pociągu EUROPA to gra przełomowa. Dla wielu graczy oznacza początek grania w gry planszowe. To również gra, która motywuje graczy do sięgania po większe tytuły. Mnie osobiście wciągnęła już wiele lat temu i do dzisiaj jest pozycją obowiązkową na mojej półce. Jest to także gra, którą polecam graczom, których pytania dotyczą polecanej przeze mnie gry.

Powód? To skomplikowane, ale zarazem bardzo proste. Wsiąść do pociągu Europa to gra strategiczna. Pozwala graczom na próbkę (i to konkretną) taktycznego myślenia, planowania, przewidywania ruchów przeciwnika, szacowania ryzyka i podejmowania decyzji. Ilość zasad jest bardzo przystępna i łatwa do opanowania nawet przez początkujących graczy czy 8-latków. Wydanie gry jest na bardzo wysokim poziomie. Trwałość, złożoność oraz dopracowanie elementów to najwyższa klasa. Samo pudełko posiada bardzo praktyczną wypraskę oraz miejsce na karty w koszulkach. Kolorystyka i wykonanie kart jest również bardzo solidne. Jasna kolorystyka jest przyjemna dla oka i czytelna dla gracza.

Gra, która skupia pokolenia i pozwala bardzo dobrze się bawić wszystkim graczom  zgromadzonym przy stole. Przy odrobinie rozgarnięcia nawet 6-latki dobrze radzą sobie w budowanie tras i realizowanie połączeń. Przy jednej grze mogą spokojnie spotkać się 3 pokolenia! A takich tytułów nie jest wiele!

Gra została nagrodzona w ramach serii Ticket to Ride:

 • Zwycięzca Spiel des Jahres (2004)
 • Finalista Deutscher SpielePreis (2004)
 • Gra Roku 2004 w Japonii
 • Gra Roku 2005 we Francji, Finlandii, Szwecji, Hiszpanii
 • Gra Roku 2006 w Norwegii, Włoszech
 • Finalista Najlepsza Rodzinna Gra Roku według Games 100 (2005)
 • Nominowana do Najlepszej Strategicznej Gry Roku przez International Gamers Award (2004)
 • Zwycięzca International Gamers Award (2005)

Gra przebiega bardzo sprawnie, momentami bardzo szybko. Gracze realizują swoje tajne plany i nie powodują przestojów podczas realizacji kolejnych kroków. Element losowości w grze jest wypośrodkowany. Interakcja między graczami występuje, bywa że bardzo dotkliwie. W szczególności kiedy gracz zajmuje upatrzoną przez nas trasę i nie pozwala nam zrealizować połączenia. Bywa, że przeciwnik domyśla się naszej trasy i świadomie próbuje nam pokrzyżować kroki. Element negatywnej interakcji również może się pojawić w rozgrywce!

Wsiąść do pociągu: Europa to także gra silnie osadzona w klimacie kolejowym oraz geograficznym. Nie tylko powtarzamy sobie mapę Europy, ale także wczuwamy się w czasy lokomotyw, pary i dalekich podróży pociągiem sprzed stu laty. Dzieci mają niezwykłą okazję, aby nauczyć się nazw i lokalizacji głównych miast w Europie. To świetna nauka podczas zabawy.

20190723_085731331016642-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Wsiąść do pociągu: Europa od REBEL

Gra bardzo angażuje graczy i wzbudza emocje. To argument dla którego bardzo polecam ją Wam drodzy czytelnicy. Nie raz byłam świadkiem partii, które zawzięcie rywalizują o każdy ruch i pojedynczy punkt. Im więcej graczy tym rozgrywka staje się bardziej napięta. Na planszy robi się ciasno i budowa trasy nie jest taka prosta. Gra absolutnie się nie nudzi i dostarcza graczom wiele różnorodności za każdym razem.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebel za przekazanie gry do recenzji.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *