Wirus to bardzo dobra gra, która doczekała się dodatku! GRAnatowy czwartek zaprasza na wspomnienie jednej z lepszych gier 2018 roku oraz prezentacje dodatku do niej.  W 2019 wirusy stały się jeszcze bardziej odporne i agresywne! Tylko eksperymentalne szczepionki i innowacyjne terapie zdołają powstrzymać epidemię! Sprawdź sam! Graj nawet z dzieckiem 6+!

20190813_165908896963231-1024x768 GRAnatowy czwartek: Wirus 2 EWOLUCJA od Trefl Joker Line

Wirus i Wirus 2 Ewolucja

Gra Wirus jest an stałym miejscu i wyróżnionym miejscu w mojej kolekcji. Często trafia na stół i absolutnie się nie nudzi. Poczytasz o niej TUTAJ. Teraz mam zaszczyt zaprezentować rozszerzenie do gry. Wirus 2 Ewolucja to dodatek, który potrzebuje  podstawowej wersji gry. Podstawowe zasady gry zostają niezmienione. Mamy tutaj bardzo dużo negatywnej interakcji i rywalizację o pierwszeństwo. Gracze wcielają się w naukowców, których celem jest powstrzymanie epidemii. Przeciwnicy pragną zdobyć światową sławę i skutecznie utrudniają nam działania. Wygra ten gracz, który jako pierwszy utrzyma 4/5 organów w zdrowej kondycji!

20190813_165908896963231-1024x768 GRAnatowy czwartek: Wirus 2 EWOLUCJA od Trefl Joker Line
  • Liczba graczy: 2-6
  • Średni czas rozgrywki: 25-30 minut
  • Wiek: 8+
  • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

  • 33 karty w podziale na cztery grupy: organy, zmutowane wirusy, szczepionki eksperymentalne i terapie
  • Pudełko: kwarantanna
  • Instrukcja
20190813_165908896963231-1024x768 GRAnatowy czwartek: Wirus 2 EWOLUCJA od Trefl Joker Line

Skrót zasad:

Zasady gry z podstawowej wersji gry pozostają niezmienne. Gramy obiema taliami. Talie łączymy i dokładnie tasujemy. Tak jak w podstawowej wersji gry Wirus, gramy z trzema kartami na ręce. Gracz zagrywa jedną kartę do siebie lub na karty przeciwnika lub odrzuca dowolną ich ilość. Następnie dobiera nowe karty ze stosu, aby na koniec swojej tury mieć ich ponownie trzy. Celem gry jest uzbieranie przed sobą czterech zdrowych organów (można w dwóch graczy grać do pięciu).

20190813_165908896963231-1024x768 GRAnatowy czwartek: Wirus 2 EWOLUCJA od Trefl Joker Line

W grze Wirus 2 wzbogacamy się o dodatkowe karty oraz kilka dodatkowych możliwości rozgrywki. Wirusy i szczepionki zyskały nową moc. Są silniejsze od wariantu podstawowego. Zmutowanego wirusa nie da się bowiem wyleczyć zwykłą szczepionką z podstawki – trzeba na niej użyć nowej szczepionki eksperymentalnej z dodatku. Z kolei szczepionki eksperymentalne są o tyle potężne, że wystarczy jedna, a nie dwie, by całkowicie uodpornić zdrowy organ. W organach pojawił się również nowy organ bioniczny, który jest całkowicie odporny na zarażenie itd. Mamy również cztery nowe rodzaje kart terapii:

Nadgodziny: pozwalają zagrać od razu dwie pozostałe karty z ręki

Konsultacja: pozwala wymienić się wszystkimi kartami z ręki z innym graczem oraz zagrania jednej z otrzymanych w ten sposób kart

Kwarantanna: pozwala usunąć kartę wirusa całkowicie z gry (tzw. nie na stos kart odrzuconych, ale do pudełka)

Kombinezon ochronny: działa jak tarcza, która anuluje efekt działania dowolnej karty rzucanej przeciwko graczowi, który ją posiada na ręce (kartę kombinezonu się wówczas ujawnia).

20190813_165908896963231-1024x768 GRAnatowy czwartek: Wirus 2 EWOLUCJA od Trefl Joker Line

Ponadto w instrukcji znalazły się dwa dodatkowe warianty gry. „Wybuch epidemii” pozwala przyspieszyć grę dla 6 graczy.

Moja ocena:

Gra Wirus oraz dodatek Wirus 2 to bardzo dobre gry, których sława powoli rozszerza się wśród graczy. Dodatkowe karty poszerzają możliwości rozgrywki i wprowadzają ją na wyższy poziom, cały czas jednak gra pozostaje przystępna dla graczy w wieku od 6/8 lat.

20190813_165908896963231-1024x768 GRAnatowy czwartek: Wirus 2 EWOLUCJA od Trefl Joker Line

Gra utrzymana jest wizualnie w stylistyce animacji/kreskówki. Zabawne ilustracje i ciekawy dobór kolorów sprawiają, że autentycznie gra się podoba! Małe i kompaktowe pudełko pozwala przechowywać grę bez zajmowania zbędnego miejsca oraz umożliwia zabranie gry na wyjazd, wakacje itd. Rewersy kart są takie same, jak te w podstawce, ponieważ gra się całą talią. Łatwo je jednak odseparować od siebie dzięki ikonce widocznej w lewym, dolnym rogu.

Osobiście brakuje mi opisu karty terapii zawartego na karcie lub na karcie instrukcji. Potrzeba kilku partii, aby zapamiętać znaczenie kart a zaglądanie do instrukcji bywa uciążliwe.

Rozgrywka w grze Wirus wraz z dodatkiem Wirus 2 nabiera dynamiki i staje się bardziej „agresywna”. Zmutowane wirusy są groźniejsze, co zmienia nasze ruchy i przysparza więcej kłopotu. Karty terapii potrafią również sporo namieszać. Szczególnie karta „Kombinezon ochronny”, której działanie może pozwala odwrócić działanie efektu zagrania gracza przeciwnego. Jeżeli osoba rzucająca efekt jest jedyną, na której można zastosować „odbicie”, musi zastosować go do siebie. To mocna zmiana i duże urozmaicenie rozgrywki!

Gra nadal ma w sobie pierwiastek losowości. Osobiście nie odczuwam jednak jej dotkliwie. Dynamika dobierania kart jest bardzo wysoka, co sprawia że gra przebiega bardzo szybko i nie czujemy na sobie dysproporcji związanej z dobieraniem kart. Bywają jednak partie, kiedy np. bioniczny organ wylosowany z talii (tj. losowo dobrany) ratuje sytuacje i pozwala wygrać graczowi tu i teraz.

Gra jest świetną propozycją w rozgrywce aż do 6 graczy. Bardzo dobrze sprawdza się także w dwie osoby, granie rodzinne, przerywnik między większymi tytułami. Wirus oraz dodatek Wirus 2 to bardzo dobre tytuły, które warto mieć w swoje kolekcji i często grać!

Za produkt dostarczony do testów dziękuję TREFL JOKER LINE.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *