GRAnatowy czwartek – jak zawsze w czwartek o 20:00. Wikingowie na pokład to propozycja od FoxGames. Gra która zachwyca wizualnie -jedna z najpiękniejszych plansz w historii gier planszowych (moim zdaniem). Czy mechanika jest równie zachwycająca? Nadszedł czas na wypłynięcie – w końcu wiosna. Wikingowie na pokład – wyruszamy z Gdyni.

20180411_075404-1134058075-300x300 GRAnatowy czwartek - Wikingowie na pokład FoxGames

Mimio zimnych podmuchów wiatru, w powietrzu czuć nadchodzącą wiosnę. Od bladego świtu w całej wsi panuje od dawna niespotykane poruszenie. Wszyscy mieszkańcy zmierzają w kierunku portu, w którym wikingowie szykują się na kolejną daleką wyprawę. Pakują towary, znoszą zapasy i powoli przygotowują statki do wypłynięcia w morze. Od ścian fiordu odbijają się gromkie nawoływania ludzi i wszechobecny zaśpiew mew.

Wielki Olaf staje na beczce i przygląda się uważnie wszystkim zacumowanym drakkarom, na które przepychają się jego nieustraszone wilki morskie. Teraz zaczyna się najciekawsze… Jest wiosna i wikingowie przygotowują się do kolejnej kupieckiej wyprawy. Tak, dokładnie – ludzie północy to nie tylko morscy rozbójnicy, ale też prężnie działający kupcy.

Zadaniem gracza będzie wysyłanie swoich wojowników, aby wykonali zlecone im akcje. Każda akcja przełożyć się może na kontrolę nad statkiem dla naszej drużyny i dodatkowe punkty. Wikingowie wypływają na szerokie wody – czy uda się Tobie przejąć kontrolę nad łodzią, dobrze obstawić zakłady i wygrać grę?

20180411_075404-1134058075-300x300 GRAnatowy czwartek - Wikingowie na pokład FoxGames

 • Autorzy gry: Charles Chevallier, Catherine Dumas, Pascal Pelemans
 • Ilustracje: Maëva da Silva, Christine Deschamps, Tomek Larek
 • Wydawnictwo: FoxGames
 • Liczba graczy: 2-4
 • Czas gry: 45 minut
 • Wiek: 8+

Zawartość pudełka:

 • plansza
 • 24 fragmenty kadłubów
 • 8 dziobów
 • 7 ruf
 • 4 tarcze punktacji
 • 17 figurek wikingów
 • 16 żetonów zakładów
 • 15 żetonów towarów
 • 3 żetony wartości rynkowej
 • instrukcja

20180411_075404-1134058075-300x300 GRAnatowy czwartek - Wikingowie na pokład FoxGames

Gra została fantastycznie wydana. Plansza ma ogromną głębie morza – wprost chcemy się w niej zanurzyć. Elementy łodzi zostały złożone przez Wydawcę – nic nie trzeba składać!! Dużo kolorowych figurek z dbałością o szczegóły. Elementy gry zawierają się w wyprasce, która mieści wszystkie komponenty na miejscu – po prostu idealne wydanie.

Skrót zasad:

Zasady gry są całkiem proste – wystarczy tylko dokładnie zapoznać się z 11 akcjami, które są sednem gry.

20180411_075404-1134058075-300x300 GRAnatowy czwartek - Wikingowie na pokład FoxGames

Zadaniem graczy jest wysyłanie swoich wikingów celem wykonania określonych akcji. Wykorzystanie akcji to ruch pionka na określone pole. Miejsce to determinuje również kolejność w kolejnej turze. W zależności od liczby graczy – będziemy mieli do dyspozycji 4, 3 lub 2 wikingów a ich ruch zależeć będzie od pozycji względem wodza wioski.

Przygotowanie gry – dobieramy figurki, tarce i żetony w wybranym przez siebie kolorze, ustawiamy fragmenty łodzi wg zasad na planszy.

Rufy zostawiamy w zasięgu wszystkich graczy. Ostatnim elementem przygotowania jest umieszczenie w stosie przy akcji “Ładuj 1” 7 losowo wybranych żetonów z dobrami, a przy akcji “Weź 3, ładuj 1”, pozostałe 8. Żetony muszą być zakryte przez całą grę.

20180411_075404-1134058075-300x300 GRAnatowy czwartek - Wikingowie na pokład FoxGames

Kadłub musi zawierać przynajmniej jeden fragment, a maksymalnie może składać się z pięciu części plus rufy i dziobu. Zanim statek odpłynie z przystani, dodajemy do niego rufę, a następnie wypływamy nim w morze, by zaznaczyć jego niedostępność i móc obliczyć dominacje.

20180411_075404-1134058075-300x300 GRAnatowy czwartek - Wikingowie na pokład FoxGames

Rozgrywka będzie się toczyła przynajmniej przez siedem rund. Czarny wiking oznacza stronę, na którą musimy wysyłać swoich wikingów w danej turze. Najważniejsze w grze są akcje. Do wyboru mamy ich aż 11:

 • Pierwszeństwo – akcja pozwala nam na wykonywanie swojego ruchu w kolejnej turze jako pierwszemu.
 • Zwiększ kontrolę – gracz wybiera część kadłuba w swoim kolorze i umieszcza ją na przedzie statku, tuż za dziobem.
 • Skocz na swój statek – gracz przekłada fragment kadłuba w swoim kolorze na koniec innego statku.
 • Obstaw – gracz wybiera jeden ze swoich żetonów zakładów i umieszcza go przed daną łodzią na okręgu w kolorze gracza, który wydaje mu się, że będzie mieć największą kontrolę w momencie odpływania statku w morze.
 • Ładuj 1 – pobieramy jeden żeton towaru ze stosu i umieszczamy go na dziobie dowolnego statku, który jeszcze nie wypłynął.
 • Rynek – tutaj ustalamy wartość towarów. Każdorazowo możemy podnieść wartość jednego towaru o jeden, przy czym należy pamiętać, że nie możemy zmniejszać wartości i nie może ona przekroczyć 4.
 • Skocz na dowolny statek – gracz może przełożyć kadłub w dowolnym kolorze, na koniec innego statku.
 • Obstaw/zmień zakład – możemy obstawić jak w przypadku akcji obstaw lub przesunąć aktualnie znajdujący się żeton zakładu na inne pole.
 • Weź 3, ładuj 1 – gracz bierze 3 żetony towarów, po czym wybiera jeden z nich i umieszcza na dziobie dowolnego statku, a pozostałe dwa towary układa na spodzie stosu towarów.
 • W morze! – gracz dokłada rufę danego statku i wypływa nim w morze. Po tej akcji dokonywany jest podział towarów w zależności od kontroli na statku.
 • Zamiana – gracz może zamienić miejscem dwa kadłuby w dowolnych kolorach, pomiędzy dwoma statkami

Akcje mają skutkować wypłynięciem w morze i ustaleniem kontroli na statku. Największą kontrolę nad statkiem ma ten z graczy, który ma najwięcej tarcz na wszystkich częściach kadłuba. Po ustaleniu kontroli nad statkiem następuje podział towarów. Na koniec gry, towary będą warte tyle punktów, ile wynosi ich wskaźnik na rynku. Gracze mogą jeszcze obstawiać statki swoimi żetonami zakładów. Wygrywa ten z graczy, którego wartość punktowa za towary i żetony zakładów jest najwyższa.

Moja ocena:

20180411_075404-1134058075-300x300 GRAnatowy czwartek - Wikingowie na pokład FoxGames

Pora zejść na ląd i porozmawiać o grze Wikingowie na pokład. Po pierwsze gra jest cudownie wydana. Perfekcyjne i piękne grafiki – wręcz gra wizualnie wprawia w zachwyt. Wypraska mieści wszystkie elementy na swoim miejscu, a 3-wymiarowe łodzie i figurki wikingów robią wrażenie. Plansza i samo pudełko – wręcz zapada w pamięć i nie chce z niej uciec – ale to bardzo piękny widok.

Mechanika – i tutaj jest sporo do powiedzenia. Jest to gra o przystępnych zasadach nawet dla nowicjuszy w świecie gier. Jednak by wczuć się w rozgrywkę i w pełni wykorzystać możliwości interakcji (a tej jest w grze bardzo dużo) warto rozegrać kilka partii. Gracze zaawansowani i średnio zaawansowani na pewno chętnie zagrają w Wikingów. Interakcja w grze jest bardzo wysoka. Jest to przede wszystkim negatywna interakcja i dla fanów tego typu rozgrywki gra jest idealna (inne gry negatywnej interakcji znajdziecie TUTAJ). Zdecydowanie możemy wczuć się w surowy klimat skandynawskich wypraw wikingów i hard ducha tych wojowników – tutaj trzeba skrupulatnie dbać o swój interes i celowo nie pozwolić innym graczom zdominować rozgrywki. Sytuacja na planszy rozgrywa się dynamicznie, musimy cały czas obserwować grę innych graczy jak i szybko będziemy mieli okazję rozegrać swoją akcję. Całość gry w zależności od stopnia znajomości zasad przez innych graczy mieści się w ok 35-50 minutach.

Skalowalność – tak. Każda partia daje coś innego. Gra także dobrze działa w wariancie 2-3 i 4 osobowym. Każdy układ na planszy daje inne możliwości – tj. aby odnieść sukces będziemy musieli dostosować się do aktualnej sytuacji. W wariancie na 4 osoby mamy tylko 2 wikingów – a chętnych do dominacji na łodzi jest aż 4 (my i inni gracze). Ta gra rozwija się także wraz z liczbą partii – i zakończenie jednej może skutkować chęcią rewanżu. To ważna opinia innych graczy – do tej gry będziecie chcieli wrócić.

Zasady są bardzo przystępne – lecz by sprawnie nimi operować musimy się ich po prostu nauczyć. Instrukcja zawiera kilka niejasności – i tutaj wydawnictwo mogłoby się trochę poprawić.

Okiem psychologa

Sporo negatywnej interakcji i rywalizacji – to wyróżnik gry w Wikingowie na pokład. Gra również wymaga od nas sporo skupienia i przewidywania, szacowania ruchów graczy, logiki.

Zdecydowanie jest to gra, która z powodzeniem łączy nowych graczy, oraz zaawansowanych. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Wikingowie na pokład to gra do której na pewno będę wracać i którą warto kupić z uwagi na wydanie i wariant rozgrywki -ciekawy i wysoko regrywalny.

Gra do kupienia TUTAJ

Dziękuję wydawnictwu FoxGames za przekazanie gry do recenzji


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *