GRAnatowy czwartek zaprasza przed ekran mamusie i tatusiów najmłodszych graczy! Czy są tutaj niemowlaki i maluszki? O tym jak ważna jest stymulacja niemowląt chyba nie trzeba pisać! Jakie karty kontrastowe wybrać i jak je stosować? Czy pół roczne dziecko gotowe jest na zabawę kartami? O tym w nietypowym GRAnatowym czwartku z kartami: Widzę kolory, Widzę kształty i Poznaję Zwierzęta od Zuberry.
Od pierwszych miesięcy życia maluszki gotowe są do stymulacji zmysłowej. Czarno-białe karty kontrastowe zalecane są już od czwartego tygodnia życia. Są estetycznym i mądrym narzędziem, które wspiera rozwój wzroku u niemowląt poprzez zastosowanie dużego kontrastu ilustracji. Kolory pojawiają się stopniowo. Zazwyczaj w okolicy 3 miesiąca życia możemy wzbogacić aktywność malca o karty kontrastowe z akcentem koloru. Karty od Zuberry zostały przygotowane z myślą o niemowlętach, u których komórki siatkówki oka nie są jeszcze w pełni rozwinięte.
Karty kontrastowe działają na układ nerwowy dziecka. Mózg pobudzony do pracy tworzy nowe połączenia nerwowe i rozwija swoją sprawność. Czarno-białe kolory są widoczne dla dziecka, stymulują wyobraźnię oraz pomagają ćwiczyć koncentrację. Starsze dzieci wykorzystają karty do nauki mówienia. Kluczowe poza stymulacją poznawczą są również wspólne momenty obcowania i tworzenia więzi z dzieckiem. Karty stanowić mogą również stały akcent w ciągu dnia na wspólną, zaplanowaną aktywność.
Jak stymulować rozwój wzroku u niemowląt?
- Pokazuj dziecku różne kształty, wzory, formy o wyraźnych konturach
- Obrazki pokazuj tak, aby dziecko mogło je oglądać z boku (noworodek lepiej widzi to co po bokach)
- W pierwszych miesiącach życia pokazuj dziecku pojedyncze karty
- Ilustracje powinny znajdować się ok 20-30 cm od maluszka
- Zmień ilustracje, gdy niemowlę traci zainteresowanie
- Karty można przymocować do wózka, łóżeczka czy zamocować na specjalnym stojaku
- Zachęcaj malca głosem i wskazywaniem palcem do przeglądania obrazków
- Dbaj o bezpieczeństwo i wygodę malca
- Dobierz pozycje oglądania do wygody dziecka: niech malec leży an brzuchu, na plecach czy pokazuj mu je gdy jest u mamy lub taty na rękach
- Starsze dziecko chętnie weźmie kartę do ręki, będzie układać z nich układanki czy zanosić w różne miejsca, ćwiczyć nazywanie kształtów.
Widzę kolory, Widzę kształty oraz Poznaję Zwierzęta to trzy zgrabne pudełka stanowiący bardzo dobry pakiet startowy dla najmłodszych „graczy”.
Karty kontrastowe
Zestaw kart kontrastowych to 12 kart. Razem to aż 24 ilustracje przeznaczone do twórczej zabawy. Karty są dwustronne, wykonane z grubej tektury. Z jednej strony czerń stanowi wypełnienie figury a na odwrocie jest jej tłem. Karty mają miękkie narożniki, wielkość dostosowaną do małych rączek a jednocześnie są na tyle duże, że dziecko łatwo się nimi zainteresuje i zaciekawi. Zestaw zawiera również otwór oraz sznurek, który „trzyma” karty w jednym miejscu. Oczywiście z łatwością można je rozwiązać i wykorzystać w dowolnym układzie.
Główne atuty kart:
- Dostarczają właściwych bodźców zmysłowych
- Stymulują rozwój wyobraźni
- Pielęgnują naturalną bliskość
- Są cennym narzędziem w kształtowaniu ostrości wzroku, tworzenia nowych połączeń nerwowych
Karty z obrazkami – Poznaję zwierzęta
Czas zacząć poznawać zwierzęta! Starsze dzieci chętnie zobaczą więcej kolorów i będą chciały wzrokowo wyodrębnić z ilustracji również znane i mniej znane zwierzęta. To świetna okazja do zabawy i poznawania świata jednocześnie. Karty można dowolnie łączyć, układać, chować, przekładać. Stymulacja wzroku, słuchu, ręki, mowy. Na odwrocie karty widnieją odgłosy wydawane przez zwierzę oraz zapis literowy nazwy. Karty idealne dla dzieci 6-18 miesięcznych.
Karty obrazkowe:
- Wstęp do nauki mówienia
- Ćwiczą spostrzegawczość
- Fascynują detalami
- Rozwijają zdolności językowe
- Ćwiczą umiejętność komunikowania się
Na koniec wielki atut kart – cena! Zestaw 3 opakowań to mniej niż 30 zł!
Więcej o kartach i serii Zu&Berry wkrótce na blogu oraz TUTAJ
Dziękuję Fabryka Kart Trefl-Kraków za pokazanie kart!
0 komentarzy