Zapraszam Was do niezwykłej wyprawy! Wyruszamy w pieszą wędrówkę po Himalajach. Zadania, które mamy do wykonania będą stopniowo coraz trudniejsze! To zaleta gier typu roll-and-write! Jeśli powiem, że jednym z autorów jest sam Bruno Cathala nie bedziecie mieć wątplwości, że warto poznać TREK 12! Kto wie, może to właśnie Ty staniesz się legendarnym wspinaczem? Zaczynamy!
TREK 12
Wybierz się w pieszą wędrówkę po Himalajach, podczas której będziesz wyznaczać nowe szlaki na szczyty. Dokładnie mapuj teren i oznaczaj trasę, ale zachowaj ostrożność na najniebezpieczniejszych ścieżkach. Spryt i odwaga będą konieczne, aby podejmować właściwe decyzje, podnieść swoją reputację i, kto wie, być może stać się legendarnym wspinaczem.
Gra typu roll-and-write, której rozgrywka podnosi swój poziom trudności w miarę czasu. Naszym celem jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez sprytnie rozmieszczanie wartości liczbowych na arkuszy trasy górskiej. Wszystko w klimacie wędrówki po Himalajach! Będziemy wyznaczać nowe szlaki, mapować teren i zachowywać ostrożność na najniebezpieczniejszych ścieżkach! Czy macie dostatecznie dużo sprytu i odwagi? Jeśli tak macie szanse stać się legendarnymi wspinaczami górskimi i wygrać grę TREK 12!
- Autor: Bruno Cathala, Corentin Lebrat
- Ilustrator: Jonathan Aucomte, Olivier Derouetteau
- Wydawca: Rebel
- 1 – 50 osób (szok!)
- od 8 lat
- ok. 15 – 30 min.
- Do kupienia TUTAJ
Zawartość pudełka:
- 2 kości
- karta prowadzącego wyprawę
- 16 kart asysty
- 3 notesy punktacji
- poradnik wędrowca
- poradnik wspinacza
- poradnik samotnika
- 6 kopert wyzwań
Skrót zasad:
Na początku na pewno zastanawiacie się co kryje się w 6 zamkniętych kopertach. To właśnie etapy gry i zarazem tajemnice gry TREK 12. Rozgrywka składa się z 19 rzutów dwiema sześciennymi kośćmi, przy czym jedna z nich ma na ściankach wartości od 1 do 6 a druga od 0 do 5. Wyniki musi poddać obróbce. Ostateczny wynik wpisujemy do arkusza. Sami musimy zdecydować czy:
- Dodać wartości do siebie.
- Odjąć wartość jednej kości od drugiej.
- Pomnożyć wartości.
- Zachować tylko niższą wartość.
- Zachować tylko wyższą wartość.
UWAGA- każdą z powyższych akcji możemy wykonać tylko 4 razy w ciągu gry.
Uzyskane w ten sposób wyniki umieszczamy na arkuszu – pierwszy w dowolnym miejscu, a kolejne w polach przyległych do tych już zapełnionych. Naszym celem jest tworzenie łańcuchów z liczb od 0 do 12 oraz grupowanie identycznych wyników w sąsiadujących polach.
W trudniejszych planszach znajdujemy specjalne pola, które dają nam punkty ujemne jeżeli wpiszemy w nie wartości większe niż 6 oraz należy pamiętać, że pola jednego ciągu nie mogą łączyć się z innym. Unikać należy niepołączonych na koniec gry z żadnym szeregiem i/lub obszarem, które skutkują ujemną punktacją.
Gra oferuje kilka wariantów rozgrywki: dynamiczną wersję „Szybko na szczyt”, „Ekspedycję” o rosnącym poziomie trudności i dodatkowych elementach oraz wariant solo.
Moja ocena:
Trek 12 to gra dla wielbicieli gier planszowych oraz strategów. Zdecydowanie gra wymaga myślenia i szacowania najkorzystniejszych rezultatów. Jednocześnie zasady są przystępne. Być może zniechęcają Was losowe wyniki z kości- rozumiem! Jednak sytuacja jest dla wszystkich podobna. Różnicuje się w chwili, gdy każdy obrabia matematycznie wyniki. Wtedy gra wciąga i daje okazje do jak najlepszego wykorzystania losowej sytuacji.
Gra daje nam także refleksje na temat naszych wyborów. Sami przekonacie się, że po grze jesteście jeszcze wciągnięci w rozgrywkę mentalną sami ze sobą. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest bicie własnych rekordów!
Nie znajdziemy tutaj negatywnej interakcji – co zdecydowanie sprawia, że gra będzie dobra także dla rodzin.
„Trek12” to dobry tytuł dla miłośników liczb, wyzwań, pojedynków czy rywalizowania z samym sobą o lepszy wynik. Klimat wyprawy w Himalaje jest absolutnie obecny w rozgrywce, wiec wielbiciele górskich wspinaczek będą szczególnie zadowoleni!
0 komentarzy