Witajcie w grze TAJEMNICZY OGRÓD! Piękno detali, niezwykłość widoków i niezapomniane wrażenia z rozgrywki gwarantowane.  Przed Wami nowa gra twórcy Everdell! Zapowiada się równie wspaniale! Gra karciana, która zachwyca wykonaniem. Co ciekawe możecie grać w nią na kilka sposobów:  nawet solo jak i w 7 osób. Stwórz piękny ogród i delektuj się pięknymi detalami, które otaczają Ciebie w trakcie gry. Dodatki również wprowadzą do rozgrywki dużo urozmaicenia! Gra polecana dla każdego miłośnika gier (BEZ WZGLĘDU na stopień zaawansowania graczy).

wp-1640062512918-1006x1024 GRAnatowy czwartek: Tajemniczy ogród. REBEL 2021

Tajemniczy ogród

Rebel kolejny raz zachwyca nas kunsztem wykonania gry planszowej. Ogromne i ciężkie pudełko kryje bowiem w  sobie moc szczegółów z których będziecie komponować swoje ogrody. Przyciągające wzrok dekoracje, kwiaty, drzewa oraz tajemnicze murki, ścieżki – wszystko wygląda fenomenalnie. Niestety nie pachnie – ale może to jakoś nadrobimy!

 • 1 – 7 osób
 • od 8 lat
 • 20 – 60 minut
 • wydanie polskie
 • Autor: James A. Wilson, Clarissa A. Wilson
 • Ilustracje: April Borchelt, Dann May, Christina Qi, Naomi Robinson
 • Wydawca: Rebel
 • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

 • 99 ilustrowanych kart
 • 7 plansz z wynikami
 • 7 ścianek
 • 7 kart pomocy
 • 25 znaczników kotylionów
 • 3 znaczniki medali
 • 3 płytki
 • instrukcja

Skrót zasad:

Do wyboru mamy kilka wariantów rozgrywki. Jeśli wolicie rywalizacje śmiało grajcie przeciwko sobie. Dla nieco spokojniejszej rozgrywki wybierajcie tryb kooperacji! Co ciekawe zasady dla każdego z trybów są niemal identyczne. W każdym trybie rozgrywka trwa 4 rundy. W jej trakcie zagrywamy po 3 karty i zbieramy efekty jakie dają. Tutaj także będziecie doświadczać jednej z moich ulubionych form wyboru i zagrywania kart- draft. Po wyborze i zagraniu jednej karty, wasza talia wędruje do sąsiada.

Z dobranych kart wybieramy 1, którą chcemy zagrać oraz 2, które przekażemy najbliższym graczom. Co ważne, punkty, które otrzymamy pod koniec rundy, zależą od kart znajdujących się nie tylko w naszym ogrodzie, ale również w ogrodach sąsiadów. Kluczowe dla zwycięstwa jest ciągłe analizowanie sytuacji na stole oraz tego, jakie karty przekazujemy przeciwnikom. Czy nie brzmi ciekawie? Może to nie ogromna nowość, ale jakże dobra i sprawdzona forma rozgrywki!

wp-1640062512918-1006x1024 GRAnatowy czwartek: Tajemniczy ogród. REBEL 2021
 • W podstawowym wariancie gry mamy do wyboru dwa tryby: współpracę oraz rywalizację. Dodatkowo w pudełku znajdują się również 2 ciekawe dodatki: Przyjaciele (zwierzęta zamieszkujące nasze ogrody) oraz Budynki dekoracyjne (3D). Pozwolą one poszerzyć dostępną pulę działań i wypróbować nowe strategie a także wzbogacą nie tylko wizualnie wasze ogrody!

Moja ocena:

Tajemniczy ogród to przepiękna gra karciana, która zachwyca wielością detali i estetyką kart. Można by powiedzieć, że jest to urzekająca i zachwycająca estetycznie gra karciana. Oparta jest o znaną i bardzo dobrą dynamikę draftu. Zasady gry oparte na drafcie są idealne dla graczy początkujących h, rodzinnych czy średniozaawansowanych. Do wyboru także mamy 2 tryby rozgrywki (kooperacja i rywalizacja) oraz 2 dodatki, które są już w wariancie podstawowym. Gdy dodam jeszcze elementy dekoracyjne 3D (które dzieci kochają wyjmować z wyprasek) do złożenia to naprawdę gra zasługuje na zainteresowanie. Gra nie tylko cieszy oko (chociaż to olbrzymi atut Tajemniczego Ogrodu), ale co ciekawe jest uniwersalnym tytułem na krótkie lub długie rozgrywki. Co ważne, w Tajemniczy ogród może zagrać jednocześnie od 1 do 7 osób, a dodanie kolejnych uczestników nie wydłuża czasu rozgrywki. 

Wszystko zależy od Was!

Tworzymy piękne ogrody i realnie komponujemy ich wygląd. W trakcie gry nasz ogród się rozrasta i staje coraz bardziej piękniejszy. Punktujemy jednak w kontekście ogrodów innych graczy. To ciekawe rozwiązanie sprawia, że nie można skupiać się wyłącznie na rozbudowie własnego ogrodu!

Nie jest tajemnicą, że Tajemniczy ogród został stworzony przez autora Everdell. Z popularną planszówką łączą go proste zasady podstawowe oraz niezwykle estetyczne wykonanie z charakterystycznymi elementami 3D. Więc jeśli znacie i lubicie Everdell wybór tajemniczego Ogrodu jest dość oczywisty.

Tajemniczy ogród to piękna gra, która zachwyca detalami i pozwala cieszyć się przyjemnością z rozgrywki w dowolnym trybie czy dowolnej liczbie graczy (do 7 osób). Piękne ogrody, dodatki i przyjaciele sprawiają, że gra ma również walor terapeutyczny bo wprost obcujemy ze sztuką! Przekonajcie się sami! Świetny pomysł na rodzinne granie! Serdecznie polecam Tajemniczy Ogród!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *