GRAnatowy czwartek zaprasza na SYNDYKAT ZBRODNI. Czekają na Ciebie trudne decyzje! Syndykat zbrodni to pojedynek oparty na strategii dwóch lub jednego gracza. Mafijne potyczki mają dać przewagę nad kontrolą Nowego Jorku. Prestiżowa gra za sprawą nagród i wyróżnień teraz w Polsce – sprawdź swoje siły i zmierz się w tej potyczce. Proste zasady, dodatek w pudełku, który zmienia zasady gry i jedyne 20 minut, aby rozegrać partię! Zdecydowanie trzeba wypróbować!

wp-16753348731795572420943976730478-980x1024 GRAnatowy czwartek: Syndykat zbrodni. Nasza Księgarnia 12+

Syndykat zbrodni

Wspaniała gra w klimacie gangsterskich porachunków. Szybka, dwuosobowa gra strategiczna, w której rodziny mafijne rywalizują o dominację nad Nowym Jorkiem. W pudełku także dodatek Los Angeles. Szybka rozgrywka, która nie traci na głębi i klimacie – zdecydowanie ciekawy tytuł!

 • Autor: Paolo Mori
 • Wiek: 12–112 lat
 • Liczba graczy: 1–2
 • Czas gry: 20 min
 • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

 • dwustronna plansza
 • 66 żetonów gangu
 • znaczniki
 • 2 woreczki
 • 2 zasłonki ze skrótem zasad
 • kość do gry solo
 • plansza z dzielnicami Nowego Jorku po jednej stronie i dzielnicami Los Angeles po drugiej
 • instrukcja
wp-16753348731795572420943976730478-980x1024 GRAnatowy czwartek: Syndykat zbrodni. Nasza Księgarnia 12+

Skrót zasad:

Gra toczy się o przejęcie dominacji na planszy mapy miasta. W poszczególnych dzielnicach toczymy od 2 do 3 potyczek. Na start mamy 3 żetony naszego gangu, które losujemy z worka. Każda tura to decyzja, w której umieszczamy jeden żeton. Możemy go umieścić na niezajętym polu w dowolnej dzielnicy według zasad:

 1. gangsterów wraz z ich szefami nie możemy umieszczać na niebieskich polach, z kolei przemytników i ich szefów nie możemy umieszczać na brązowych polach. Skorumpowani policjanci nie mają żadnych ograniczeń.

2.  dokładamy żetony do  pierwszej od góry potyczki (rzędu) w wybranej dzielnicy, posiadającej wolne pole na żeton.

Dalej w trakcie naszej tury dobieramy bonus z pola potyczki i przesuwamy znacznik na torze przemytu o ilość pól wskazanych na dołożonym żetonie.

Jeżeli w wyniku naszych działań zamkniemy potyczkę (uzupełnimy żetonami wszystkie pola w danym rzędzie) gracz, który ma przewagę w tej dzielnicy na torze przemytu otrzymuje, przypisane do danej potyczki, punkty bogactwa.

wp-16753348731795572420943976730478-980x1024 GRAnatowy czwartek: Syndykat zbrodni. Nasza Księgarnia 12+

Przejęcie kontroli nad dzielnicą następuje w momencie przesunięcia znacznika na torze przemytu na ostatnie pole z kapeluszem w kolorze naszego gangu. To moment prestiżu i punktów bogactwa czy dodatkowych bonusów.

Na koniec tury losujemy jeden żeton z naszego worka i kładziemy go za zasłonkę. Prawda, że proste!

Gra kończy się w momencie, kiedy którykolwiek żeton gangu wejdzie bądź przekroczy pole z 25 punktami bogactwa.

Jeżeli uczyni to gracz rozpoczynający, to przeciwnik ma jeszcze jedną turę, aby przebić ten wynik.

To skrót zasad i rozgrywki w wariancie podstawowy, który możemy jeszcze modyfikować na grę SOLO.  Gra zawiera jeszcze rozgrywkę z dodatkiem „Los Angeles”.Gra jest podobna, z tym że miasto jest większe i plansza ma inny wygląd (aż 15 dzielnic).

Moja ocena:

„Syndykat zbrodni” to ciekawy tytuł. Co go wyróżnia – na pewno fakt, że jest grą dwuosobową w klimacie gangsterskich porachunków. Rozgrywka jest szybka ponieważ zajmuje około 20 minut, co jednak nie sprawia, że gra jest pozbawiona głębi. Wręcz przeciwnie – tytuł sprawia, że koncentracja graczy jest bardzo solidnie aktywowana. To czysta uczta dla miłośników strategii. Od razu przechodzimy do głównego dania – bez przystawek czy oczekiwania an jedzenie – brzmi dobrze? Tak! Zabawa jest o tyle satysfakcjonująca, że jeśli tylko czas pozwoli, gracze często będą chcieli kontynuować rozgrywkę.

Syndykat zbrodni to gra decyzji. Jest ich sporo a co ważne, każda musi zawierać aspekt [przewidywania czynów przeciwnika. To także gra podejmowania decyzji. Napięcie wzrasta z uwagi na nieznajomość żetonów przeciwnika czy chęć zamknięcia dzielnicy a co za tym idzie narażenia się na ostrzał przeciwnika. Co ważna gra nie jest losowa – owszem musimy żetony wyjąć z woreczka, jednak ilość podejmowanych decyzji skutecznie równoważy losowość. Dobre proporcje!

Gra dedykowana jest dla graczy 12+. Celować trzeba w pary, graczy lubiących negatywną interakcje, strategie, podejmowanie decyzji.  Sprawdzi się dla początkujących i średnio zaawansowanych graczach.

Syndykat zbrodni to bardzo dobry tytuł w klimacie gangsterskich pojedynków przeznaczony do gry w parze. Wariant solo, jeszcze jest przede mną nieodkryty. Jednak kusi! Szybka, ciekawa, w klimacie.

 • ZDOBYTE NAGRODY:NAJLEPSZA GRA DWUOSOBOWA (Tom Vasel, USA, 2019)
  NAJLEPSZA GRA DWUOSOBOWA – nominacja (BGG, USA, 2019)
  TOP 5 GIER DWUOSOBOWYCH (Board Game Quest, USA, 2022)
  NAJLEPSZA GRA WOJENNA – nominacja (BGG, USA, 2019)
  SEAL OF EXCELLENCE (The Dice Tower, USA, 2019)
  NAJLEPSZA GRA „EXPERT” – nominacja (Gouden Ludo, Holandia, 2022)

Ciekawi Was klimat mafijnych porachunków – Wydawnictwo Nasza Księgarnai zadbało, aby gracze mieli okazję także poszerzyć swoją wiedzę o mafii w USA – przeczytacie go TUTAJ

 • Ta gra jest fantastyczna! – Tom Vasel, The Dice Tower
 • Jedna z moich ulubionych dwuosobówek! – Nick Welford, Zatu Games
 • Gra jest wspaniała! Dostarczyła mi wiele radości. – Jamie, The Secret Cabal

annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *