GRAnatowy czwartek to seria wpisów na blogu o sprawdzonych grach planszowych. Okiem psychologa, mamy i coacha oraz gracza. Zawsze sporo informacji – bez owijania w bawełnę czy nadmiaru treści. Gry wybieram dla Was pod kątem psychologicznej zabawy – zawsze wyszukuje walory psychologiczne i inne zastosowania. Dzisiaj gra bardzo niestandardowa – dla miłośników makaronów i włoskich klimatów. A tak na poważnie – po prostu wielokrotnie nagradzane i smakowite Spaghetti od Wydawnictwa Granna.
SPAGHETTI
Spaghetti to bardzo kolorowa i dynamiczna gra dla dzieci, młodzieży, rodzin, imprezówka oraz gra zręcznościowa. Jedno pudełko, sporo nitek makaronu, klopsiki i trzy warianty gry. Jest tutaj klimat włoskiej kolacji, sporo humoru i emocji. Warto zagrać a wręcz trzeba. Spaghetti wpisało się do mojego osobistego menu najbardziej ulubionych gier rodzinnych i dla dzieci.
- 6-99 lat
- 2-4 os.
- czas: 30 min.
Najważniejsze informacje o grze Spagetti:
- Autor: Michał Gołębiowski
- Ilustracje: Bartłomiej Kordowski
- Wydawnictwo: Granna
- Do kupienia TUTAJ
Zawartość pudełka:
– 27 nitek makaronu: 10 naturalnych , 8 pomidorowych, 6 szpinakowych, 3 sepiowe
– 4 uciekające klopsy
– 12 włoskich przepisów
– nieubłagany czas: klepsydra
– książka kucharska- przepisy na dobrą zabawę tzw. instrukcja
Skrót zasad:
Spaghetti di Base – to podstawowa wersja gry (najprostsza), rozgrywana z 3 klopsami i na dużym talerzu.
Spaghetti Difficili – to wersja z rozgrywką na małym talerzu już z 4 klopsami.
W obu wersjach gry, gracze zdobywają dowolne składniki spaghetti i układają je przed sobą. Po zakończonym ruchu gracz może przemieszać składniki, aby utrudnić pozostałym graczom zadanie. Punkty podliczamy według załączonej instrukcji. Zamieszania jest sporo – tym bardziej, że zależy nam, aby nie nabrudzić.
Spaghetti Superiori –tworzymy z nitek i klopsików solidną porcje
Spaghetti di Base – to podstawowa wersja gry, rozgrywana z 3 klopsami i na dużym talerzu. Spaghetti Difficili rozgrywa się na małym talerzu już z 4 klopsami. W obu wersjach gry, gracze zdobywają dowolne składniki spaghetti i układają przed sobą. Po zakończeniu tury gracz może dodatkowo pomieszać składniki, tak by utrudnić kolejnej osobie wyciąganie makaronu. Na koniec gry podliczane są punkty za składniki zgodnie z opisem w instrukcji. Im więcej graczy przy stole, tym mniej punktów, ale też wiele mają tu do powiedzenia umiejętności manualne. Nabrudzić makaronem można bardzo łatwo, a klopsy toczą się bardzo szybko.
Spaghetti Superiori – do gotowego spagehetti dokładamy obok talerza 6 żetonów przepisów. Każdy żeton wart jest określoną liczbę punktów i aby go zdobyć należy spełnić opisane na nim warunki. Każdy żeton posiada grafikę określającą jakie elementy są potrzebne do jego zdobycia np. 2 żółte i 1 zielony makaron, 1 klopsik. By zdobyć taki żeton, gracz musi w swojej turze, czyli w ciągu 20 sekund, zdobyć wszystkie wskazane elementy i oczywiście nie pobrudzić.
Bonus – każdy właściciel gry Spagetti może od Wydawcy otrzymać bezpłatnie bonus. Wystarczy wysłać mail na adres service@granna.pl. Sama jestem ciekawa co to może być 🙂
Moja ocena:
Spagettie to gra, która wykracza poza standard planszy czy kart. Tutaj w zasadzie wszystko burzy ramy i utarte schematy do słowa PLANSZÓWKA. Zamiast kart mamy nitki makaronu, a zamiast planszy talerze. Gdy dodamy do tego jeszcze klopsiki i żetony oraz warunek, który zakazuje bałaganu to robi się bardzo ciekawie. Gra to przede wszystkim świetna zabawa. Już od 5 lat – testowane i zdecydowanie polecam. Starsze dzieci będą również zadowolone a uśmiech na twarzy i zaangażowanie gwarantowane. Ta gra w zasadzie jest gwarancją udanej zabawy. Komponenty i tematyka powodują pozytywne skojarzenia oraz całą masę interakcji. Każdy z graczy bacznie obserwuje wyniki i poczynania przy talerzu oraz niecierpliwością czeka na swój ruch.
Gra to trening spostrzegawczości, koordynacji wzrokowo-ruchowej, precyzji manualnej i szybkości. Presja 20 sekund może być motywująca jak również może powodować stres (młodszym dzieciom można wydłużyć czas lub całkowicie zrezygnwać z klepsydry). Gra przyzwyczaja do funkcjonowania pod presją czasu, a wielu 6-latków dopiero się tego uczy. To także fajna gra imprezowa – pozwala zdystansować się i dobrze bawić. Uwaga na Spagetti i klopsiki – młodsze dzieci będą chciały zabrać elementy gry do zabawy na niby w gotowanie makaronu 🙂 więc kiedy nie gracie to Maluchy także będą się doskonale bawić w Spagetti.
Gra szybka, prosta, dynamiczna i o ciekawej tematyce i oryginalnym wykonaniu. Jestem pod dużym wrażeniem i na pewno będzie częstym gościem na moim stole 🙂 gra podoba się bardzo dzieciom i dorosłym – najlepiej sprawdza się w gronie rodzinnym. Działa na 2 osoby jak i na sporo graczy.
Dziękuję wydawnictwu GRANNA za przekazanie gry do recenzji!
0 komentarzy