GRAnatowy czwartek to seria wpisów na blogu o sprawdzonych grach planszowych. Okiem psychologa, mamy i coacha oraz gracza. Zawsze sporo informacji – bez owijania w bawełnę czy nadmiaru treści. Gry wybieram dla Was pod kątem psychologicznej zabawy – zawsze wyszukuje walory psychologiczne i inne zastosowania. Dzisiaj gra bardzo niestandardowa – dla miłośników makaronów i włoskich klimatów. A tak na poważnie – po prostu wielokrotnie nagradzane i smakowite Spaghetti od Wydawnictwa Granna.

20180509_232002887302981 GRAnatowy czwartek: Spaghetti Granna

SPAGHETTI

Spaghetti to bardzo kolorowa i dynamiczna gra dla dzieci, młodzieży, rodzin, imprezówka oraz gra zręcznościowa. Jedno pudełko, sporo nitek makaronu, klopsiki i trzy warianty gry. Jest tutaj klimat włoskiej kolacji, sporo humoru i emocji. Warto zagrać a wręcz trzeba. Spaghetti wpisało się do mojego osobistego menu najbardziej ulubionych gier rodzinnych i dla dzieci.

  • 6-99 lat
  • 2-4 os.
  • czas: 30 min.

Najważniejsze informacje o grze Spagetti:

  • Autor: Michał Gołębiowski
  • Ilustracje: Bartłomiej Kordowski
  • Wydawnictwo: Granna
  • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

– 2 stylowe talerze ( mały i duży)
– 27 nitek makaronu: 10 naturalnych , 8 pomidorowych, 6 szpinakowych, 3 sepiowe
– 4 uciekające klopsy
– 12 włoskich przepisów
– nieubłagany czas: klepsydra
– książka kucharska- przepisy na dobrą zabawę tzw. instrukcja

20180509_232002887302981 GRAnatowy czwartek: Spaghetti Granna

Komponenty dobrej jakości: klopsiki podskakują po podłodze (więc pilnujcie ich bacznie). Nitki makaronu o zróżnicowanej kolorystyce i długości. Wszystko wydane jak na Wydawnictwo Granna przystało – na najwyższym poziomie.

Skrót zasad:

Zasady gry są bardzo proste, a jednocześnie mamy aż 3 warianty do wyboru. Walczymy o zdobycie jak największej ilości punktów, które zdobywamy pozyskując jak najlepsze nitki makaronu. Klopsiki również mile widziane – byle tylko nie spadły nam niespodziewanie poza talerz. W zależności od przyjętego wariantu gry możemy punktować za kolorowe nitki wyciągnięte w czasie 20 sekund lub za spełnienie warunków z żetonu. Niezależnie od wariantu liczy się czas: 20 sekund odmierzane przez klepsydrę oraz dokładność i refleks. W trakcie wyciągania makaronu NIE można spowodować, aby jego nitki wypadły poza talerz. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów (z nitek lub z przepisów).

20180509_232002887302981 GRAnatowy czwartek: Spaghetti Granna

Spaghetti di Base – to podstawowa wersja gry (najprostsza), rozgrywana z 3 klopsami i na dużym talerzu.

Spaghetti Difficili – to wersja z rozgrywką na małym talerzu już z 4 klopsami.

W obu wersjach gry, gracze zdobywają dowolne składniki spaghetti i układają je przed sobą. Po zakończonym ruchu gracz może przemieszać składniki, aby utrudnić pozostałym graczom zadanie. Punkty podliczamy według załączonej instrukcji. Zamieszania jest sporo – tym bardziej, że zależy nam, aby nie nabrudzić.

Spaghetti Superiori –tworzymy z nitek i klopsików solidną porcje

Spaghetti di Base – to podstawowa wersja gry, rozgrywana z 3 klopsami i na dużym talerzu. Spaghetti Difficili rozgrywa się na małym talerzu już z 4 klopsami. W obu wersjach gry, gracze zdobywają dowolne składniki spaghetti i układają przed sobą. Po zakończeniu tury gracz może dodatkowo pomieszać składniki, tak by utrudnić kolejnej osobie wyciąganie makaronu. Na koniec gry podliczane są punkty za składniki zgodnie z opisem w instrukcji. Im więcej graczy przy stole, tym mniej punktów, ale też wiele mają tu do powiedzenia umiejętności manualne. Nabrudzić makaronem można bardzo łatwo, a klopsy toczą się bardzo szybko.

Spaghetti Superiori – do gotowego spagehetti dokładamy obok talerza 6 żetonów przepisów. Każdy żeton wart jest określoną liczbę punktów i aby go zdobyć należy spełnić opisane na nim warunki. Każdy żeton posiada grafikę określającą jakie elementy są potrzebne do jego zdobycia np. 2 żółte i 1 zielony makaron, 1 klopsik. By zdobyć taki żeton, gracz musi w swojej turze, czyli w ciągu 20 sekund, zdobyć wszystkie wskazane elementy i oczywiście nie pobrudzić.

20180509_232002887302981 GRAnatowy czwartek: Spaghetti Granna

20180509_232002887302981 GRAnatowy czwartek: Spaghetti Granna

Bonus – każdy właściciel gry Spagetti może od Wydawcy otrzymać bezpłatnie bonus. Wystarczy wysłać mail na adres service@granna.pl. Sama jestem ciekawa co to może być 🙂

Moja ocena:

Spagettie to gra, która wykracza poza standard planszy czy kart. Tutaj w zasadzie wszystko burzy ramy i utarte schematy do słowa PLANSZÓWKA. Zamiast kart mamy nitki makaronu, a zamiast planszy talerze. Gdy dodamy do tego jeszcze klopsiki i żetony oraz warunek, który zakazuje bałaganu to robi się bardzo ciekawie. Gra to przede wszystkim świetna zabawa. Już od 5 lat – testowane i zdecydowanie polecam. Starsze dzieci będą również zadowolone a uśmiech na twarzy i zaangażowanie gwarantowane. Ta gra w zasadzie jest gwarancją udanej zabawy. Komponenty i tematyka powodują pozytywne skojarzenia oraz całą masę interakcji. Każdy z graczy bacznie obserwuje wyniki i poczynania przy talerzu oraz niecierpliwością czeka na swój ruch.

Gra to trening spostrzegawczości, koordynacji wzrokowo-ruchowej, precyzji manualnej i szybkości. Presja 20 sekund może być motywująca jak również może powodować stres (młodszym dzieciom można wydłużyć czas lub całkowicie zrezygnwać z klepsydry). Gra przyzwyczaja do funkcjonowania pod presją czasu, a wielu 6-latków dopiero się tego uczy. To także fajna gra imprezowa – pozwala zdystansować się i dobrze bawić. Uwaga na Spagetti i klopsiki – młodsze dzieci będą chciały zabrać elementy gry do zabawy na niby w gotowanie makaronu 🙂 więc kiedy nie gracie to Maluchy także będą się doskonale bawić w Spagetti.

20180509_232002887302981 GRAnatowy czwartek: Spaghetti Granna

Gra szybka, prosta, dynamiczna i o ciekawej tematyce i oryginalnym wykonaniu. Jestem pod dużym wrażeniem i na pewno będzie częstym gościem na moim stole 🙂 gra podoba się bardzo dzieciom i dorosłym – najlepiej sprawdza się w gronie rodzinnym. Działa na 2 osoby jak i na sporo graczy.

Profil SPAGHETTI na Board Game Geek.

Dziękuję wydawnictwu GRANNA za przekazanie gry do recenzji!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *