Znakomita seria gier planszowych Legendy Polskie wzbogaciła się o dwie pozycje- dzisiaj pora na Smoka Wawelskiego! Rewelacyjne wydanie z planszą 3D, ciekawa mechanika i elementy polskiej kultury zawarte na kartach legend. Fantastyczna gra zręcznościowa od 4 roku życia. Legenda o Smoku Wawelska stanie się żywa i bardzo atrakcyjna – dla dzieci oraz rodzin. Wycieczka do Krakowa obowiązkowa!

20190204_103832728985434-767x1024 GRAnatowy czwartek: Smok Wawelski - Legendy Polskie od GRANNA 4+

Smok Wawalski – Legendy Polskie

Smok Wawelski to zręcznościowa gra w której staramy się przechytrzyć smoczą bestię, aby z jej pysk zanurzył się w wodzie Wisły. Do pomocy mamy zacny sztab pomocników! Rycerze i bohaterscy mężowie dzielnie wskakują na grzbiet smoka a do jego paszczy wędrują wypchane siarką owce. Czy dwór króla Kraka zdoła odetchnąć z ulgą? Czy smok zostanie raz na zawsze pokonany?

·         Smok Wawalski – Legendy Polskie

·         Granna

·         15 min  2 – 4 os.  4+ lat

·         Ilustracje:  Maja Barska

·         Autor :  Łukasz M. Pogoda

·         Do kupienia TUTAJ

20190204_103832728985434-767x1024 GRAnatowy czwartek: Smok Wawelski - Legendy Polskie od GRANNA 4+

Smok Wawelski prześladuje gród króla Kraka. Wielu dzielnych mężów

oraz bohaterskich rycerzy stara się przegnać siejącą postrach bestię.

Na takiego potwora potrzebny jest sprytny plan.

Szewczyk Skuba właśnie na taki wpadł. Pomóżcie pomysłowemu rzemieślnikowi w realizacji jego planu.

Zawartość pudełka:

·         Plansza smoka 3d

·         Kostka do gry

·         Figurki bohaterów i zwierząt wypchanych siarką

·         Instrukcja wraz z legenda o Smoku Wawelskim

20190204_103832728985434-767x1024 GRAnatowy czwartek: Smok Wawelski - Legendy Polskie od GRANNA 4+

Skrót zasad:

Elementy gry składamy według instrukcji. Zadaniem graczy jest budowa sylwetki smoka i ustawienie bohaterów oraz rycerzy we wskazanym miejscu. Niezbędne jest również stabilne pole gry – stół lub podłoga.

Zaczynamy rozgrywkę!

1. Gracz rzuca kostką

2. Wynik rzutu pozwala zdjąć rycerza ze smoczego ogona lub dołożyć sztucznego zwierzaka do pyska smoka. Jeżeli gracz (lub pojedynczy członek zespołu) w swojej turze decyduje się pomóc rycerzowi, wówczas musi jedną ręką zdjąć rycerza z ogona smoka. Jeżeli gracz postanowi nakarmić smoka, wówczas musi zaserwować mu zwierzaka w kolorze, który wskazała kostka.

3. Dokładając lub zdejmując figurki gracz stara się pochylić moka tak, aby paszczą dotknął dna tj. stołu lub podłogi. To symboliczne nawiązanie do legendy – smok musi jej wypić tyle, aż pęknie. Gracz, który doprowadzi, że smok upadnie na pysk i zanurzy się w wodzie wygrywa! W nagrodę poślubi księżniczkę (lub księcia) i zyska sławę na świecie.

To bardzo proste zasady, które z łatwością opanują gracze już 4-letni! A zabawa da im wiele radości.

20190204_103832728985434-767x1024 GRAnatowy czwartek: Smok Wawelski - Legendy Polskie od GRANNA 4+

Moja ocena:

Szewczyk Skuba ratuje Kraków… Tak! A my musimy im w tym pomóc. Gra zaprasza nas do wejścia w główną akcje wydarzeń i spróbowania własnych sił na drodze rywalizacji o dobro Krakowa. Gra skupia graczy wokół realizacji planu i zachęca do współpracy oraz wymaga od graczy zręczności.

20190204_103832728985434-767x1024 GRAnatowy czwartek: Smok Wawelski - Legendy Polskie od GRANNA 4+

Strategia w grze jest bardzo prosta – jednak każdy ruch ma znaczenie.  Możemy smoka karmić lub zdejmować bohaterów z jego grzbietu. By o tym decydować musimy rzucić kostką. Dziecko w ten sposób uczy się konsekwencji i następstwa przyczynowo-skutkowego. Gra absolutnie jest łagodna i całkowicie bezkrwawa – nie ma potrzeby obawiać się konsekwencji pożarcia owiec lub innych zwierzaków.

W grze zdarzają się także momenty w których to gracz musi postanowić o ruchu. Szybko musi przeanalizować sytuacje i dokonać w zręcznym ruchu działania. Gra sama zmusza gracza do koncentracji, precyzji. To świetna okazja do treningu logicznego i strategicznego myślenia. Oczywiście zabawa w Smoka Wawelskiego to także rozrywka i porcja śmiechu, która rozrusza największego ponuraka! Gra łączy pokolenia i pozwala grać już z 4-letnim dzieckiem. To olbrzymi walor gry. Starsi gracze mogą na przykładzie smoka przekonać się jak działa grawitacja! Taka lekcja fizyki podczas zabawy ! odniesienie do historii znajduje się w legendzie oraz wizerunkach wikingów, rycerzy – kolejny walor gry!

Musimy jednak pamiętać, że tylko jeden gracz może wygrać. Ten gracz, w którego turze smok upadnie, otrzymuje oczywiście za żonę księżniczkę (lub księcia ). Zaszczyt i chwała bohaterowi w gratisie!

Wydanie jak na Granne przystało jest perfekcyjne. Grafiki zostały utrzymane w klimacie całej serii gier i są arcy śmieszne i bardzo ładne jednocześnie. Ciekawy element gry to figura smoka, który jest polem gry w 3D. Gra bardzo podoba się dzieciom i uwielbiają w nią grać. Młodsi gracze muszą się skoncentrować i naprawdę wysilić, aby wykonać zadanie poprawie. To olbrzymi walor gry – polaryzacja uwagi następuje automatycznie! Przekonajcie się sami!!

Więcej o serii Legendy Polskie już niebawem. W GRAnatowym czwartku ukazały się także Pan Twardowski i Bazyliszek. Całą serię bardzo polecam. Napawa mnie duma, że mamy takie fajne gry w których krzewimy polską tradycję i kulturę. To znakomita okazja, aby przeczytać i omówić z dzieckiem legendy polskie. Pobawić się piosenkami o Smoku Wawelskim czy tworzyć opowieści i rysunki z nim związane.

Dziękuję wydawnictwu GRANNA za przekazanie gry do recenzji.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: