Śladami Phileasa Fogga to bardzo ciekawa propozycja gry z podróżami w roli głównej od Wydawnictwa Zielona Sowa!  Członkowie Klubu Reforma postanawiają otworzyć zakład. Zadanie polega na jak najszybszej podróży dookoła świata. Muszą pokonać 24 tysiące mil przed upływem 80 dni! Do dyspozycji masz zaledwie 135 funtów na start! Podejmujesz wyzwanie!? Uwaga – strzeż się rywali! Nie zawsze grają czysto i mogą ci poważnie zaszkodzić!

20190621_19001361430563-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Śladami Phileasa Fogga od Zielona Sowa już dla graczy 9+

Śladami Phileasa Fogga

Bardzo lubię gry z motywem podróży. Dlatego nowa propozycja od Wydawnictwa Zielona Sowa bardzo mnie zaintrygowała. Zanim sama wyruszę w podróż dookoła świata zabieram Was w drogę!  Tym razem ruszamy w pięknie wydaną planszową wyprawę dookoła świata. Oczywiście z wątkiem rywalizacji – i to nie małej. Goni nas czas i inni zawodnicy oraz realność tj. pieniądze. Gra absolutnie wciąga i zachęca do realizacji podróży w realności! Zaczynamy!

 • Śladami Phileasa Fogga
 • Autor: Sławomir Czuba
 • Data wydania: 2019
 • Format: 260x260x70
 • Oprawa: pudełko
 • Zielona Sowa
 • Ilustrator: Dorota Wojciechowska-Danek
 • Wiek czytelnika: 9-11 lat
 • Do kupienia TUTAJ
20190621_19001361430563-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Śladami Phileasa Fogga od Zielona Sowa już dla graczy 9+

Dołącz do Klubu Reforma, podejmij wyzwanie i wyrusz w podróż dookoła świata!

Gra planszowa inspirowana powieścią J. Verne’a „W 80 dni dookoła świata”.

 • Liczba graczy: 2-4
 • Wiek: 9+
 • Czas rozgrywki: 45-90 minut

Zawartość pudełka:

 • plansza,
 • planszetka Biuro Podróży,
 • 4 planszetki Postaci,
 • 4 pionki,
 • 50 kart Biletów,
 • 8 kart Podróży Pieszo,
 • 12 kart Rund,
 • 30 kart Wydarzeń,
 • 56 Banknotów,
 • Znacznik Pierwszego Gracza,
 • Znacznik Rundy.
20190621_19001361430563-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Śladami Phileasa Fogga od Zielona Sowa już dla graczy 9+

Skrót  zasad:

Celem gry jest oczywiście pokonanie trasy dookoła świata w mniej niż 80 dni tj. przed upływem 12 rund. Wygrana przypada graczowi, który dokona tego jako pierwszy oraz zachowa najwięcej pieniędzy.  Na początku gry wybieramy swojego bohatera, którego od innych graczy wyróżniają specjalne umiejętności. Runda gracza składa się z kilku kroków: przygotowanie do podróży, zakup biletów, dobieranie biletów ze stosu (tzw. Szczęśliwy traf), okazja do zaszkodzenia innym graczom (tzw. Przeciwności losu), dalej tzw. Nowy cel podróży i sprzedaż biletów. W grze wykorzystywana są również karty rund, które odsłania się na początku każdej z 12 rund. Określają one dodatkowe zasady, obowiązujące w danej rundzie. Element zaskoczenie oraz różnorodności!

20190621_19001361430563-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Śladami Phileasa Fogga od Zielona Sowa już dla graczy 9+

To skrót – teoretycznie długi i skomplikowany lecz w trakcie gry wszystko staje się jasne i bardzo intuicyjne. Każda z rund nadaje taki sam przebieg wydarzeniom.  Ze szczegółami przychodzi oczywiście instrukcja, która jasno wyjaśnia każdy krok.

Okiem psychologa – moja opinia:

Śladami Phileasa Fogga to gra o wielkim uroku! Polega on na aspekcie wizualnym i ciekawych (oraz po prostu dobrych) proporcjach strategii i losowości. Wydanie graficznie cieszy oko. Czujemy klimat podróży, której sercem i metą jest Londyn. Klimat z epoki pierwszych podróży dookoła świata jest bardzo odczuwalny w grafikach oraz doborze kolorów. Subtelne barwy idealnie podkreślają to co w grze najważniejsze: podróż. Graficzna odprawa sprzyja rozgrywce i bardzo dobrze do niej pasuje. Pozwala także na estetyczne doznania. Bardzo cenię piękne ilustracje i solidne wydanie gry – tutaj mam jedno i drugie. Zastąpiłabym tylko plastikowe pionki drewnianymi (tutaj niestety jeden duży minus).

20190621_19001361430563-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Śladami Phileasa Fogga od Zielona Sowa już dla graczy 9+

Sama rozgrywka to proporcja strategii z elementem losowości. O ile zrozumienie zasad nie budzi żadnych wątpliwości to element losowości np. w doborze kart jest wyraźny. Nie oceniam go negatywnie. Podobnie jak w podróży – los bywa nieprzewidywalny i sami nie mamy na wiele rzeczy wpływu. Strategia to odpowiedne dokonywanie wyborów. A jest ich w każdej podróży bardzo dużo. Zakup biletu, wybór trasy czy rodzaju środka lokomocji – to podstawowe z wyborów.  Musimy również kalkulować trasę – i na bieżąco oceniać czy np. nasz słoń pozwoli nam dotrzeć do celu czy lepiej zdecydować się na podróż drogą morską?

Nasi bohaterowie posiadają specjalne umiejętności – co dodatkowo buduje klimat gry. To specjalne cechy, które wyróżniają nas od pozostałych graczy i pozwalają uczynić rozgrywkę jeszcze ciekawszą.

Ciekawym elementem gry jest negatywna rywalizacja. „Przeciwności losu” potrafią sprawić sporo kłopotu a innym razem przychodzą z pomocą. Możemy także zabezpieczać się przed negatywnym skutkiem ingerencji rywala – tutaj z pomocą przychodzi planowanie strategiczne.

Gra Śladami Phileasa Fogga jest propozycją stosunkowo rozbudowaną. Dedykowaną dla dzieci od 9 roku życia i oczywiście dla starszych graczy. Dzieci oraz gracze poczatkujący mogą skorzystać także z trybu pomocy. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozgrywka również nabiera dynamizmu – im jest nas więcej dookoła planszy tym trudniej przewidywać kroki przeciwnika. Robi się po prostu ciekawej i dynamiczniej. Rywalizacja po prostu podkręca emocje.  Zdecydowanie polecam jako grę rodzinną oraz grę dla graczy i średniozaawansowanych fanów gier planszowych oraz wielbicieli twórczości Juliusza Verne’a.

Serdecznie polecam! Nie raz wyruszę w podróż dookoła świata!

20190621_19001361430563-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Śladami Phileasa Fogga od Zielona Sowa już dla graczy 9+

Dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa za przekazanie gry do recenzji.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *