Granatowy czwartek to seria recenzji gier planszowych okiem psychologa i gracza w jednej osobie. Zawsze w czwartek wieczorem – zawsze z bogatą ilością zdjęć i psychologiczną oceną, skrótem zasad itd. Dziś coś dla bystrzaków (lub osób, które muszą uważność poćwiczyć) – gra Sherlook od Fabryka Kart Trefl-Kraków. . Jeszcze gorąca nowość – która nie jednego gracza zaskoczy, zniecierpliwi lub zadowoli. Dlaczego? Zapraszam do recenzji.

Na komisariacie był legendą. Nic nie mogło ukryć się przed jego sokolim wzrokiem. Nazywali go więc „Sherlook”. Był to detektyw z niezwykła zdolnością obserwacji. Czy dasz radę mu dorównać?

20180719_084221467857671-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Sherlook. Fabryka Kart Trefl-Kraków.

Sherlook

Gra Sherlook nie bez przyczyny nawiązuje do imienia mojego znanego z literatury i filmu detektywa. „Sherlook” to sprytne połączenie imienia bohatera powieści Arthura C. Doyle’a z czasownikiem „patrzeć” w języku angielskim. O to właśnie chodzi – sprytne połączenie słów i tematyka gry bazująca na obserwacji.

 • Liczba graczy: 2-6
 • Średni czas rozgrywki: 15-30 minut
 • Poziom trudności: Dla dzieci od lat 8 i początkujących
 • Wydawca: Fabryka Kart Trefl-Kraków.Jako detektywi zbiegamy się na miejsce zbrodni.

Praca detektywa nie należy do łatwych. Wykonałeś zdjęcia miejsca zbrodni. Odszedłeś na chwilę by porozmawiać z porucznikiem, a gdy wróciłeś – katastrofa! Nowy rekrut narobił bałaganu! Czy będziesz w stanie dostrzec różnice pomiędzy dwoma zdjęciami?

Każda fotografia z miejsca zbrodni jest PRAWIE identyczna. Sekret tkwi, aby jak najszybciej odnaleźć różnice – i zrobić to przed innymi graczami (najlepiej bezbłędnie!)

20180719_084221467857671-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Sherlook. Fabryka Kart Trefl-Kraków.

Zawartość pudełka:

 • 40 dwustronnych pozornie identycznych kart;
 • 10 tabliczek z numerami,
 • 30 żetonów punktów,
 • zwięzła instrukcja z zasadami gry

Karty są naprawdę spore co jest dużym plusem wydania. Tabliczki z numerami dodają zadaniu autentyczności i również sprawiają, że łatwiej jest poczuć klimat gry (co jest bardzo ważne dla dobra zabawy).

20180719_084221467857671-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Sherlook. Fabryka Kart Trefl-Kraków.

Skrót zasad:

To szybka gra dla bystrych i szybkich. Zasady do poznania i wytłumaczenia w mgnieniu oka.

 1. Rozkładamy grę według ilustracji z instrukcji
 2. Kładziemy dwie karty na stole według wskazania na żetonie.
 3. Szukamy różnić pomiędzy ilustracjami i jak najszybciej chwytamy za kartonik wskazujący właściwy numer. Pozostali gracze chwytają numery w czasie do 3 sekund.
 4. Odwracamy karty i sprawdzamy właściwe rozwiązanie.
 5. Przyznajemy punkty.

Bardzo proste!

Moja ocena okiem psychologa:

Gra po zapoznaniu się z instrukcją budzi jedno skojarzenie: prościzna. Alej generuje się obawa czy gra się sprawdzi u dorosłych – bo dzieci wiadomo, że uwielbiają poszukiwanie różnic. Rozgrywka już miażdży pierwotne skojarzenia – tutaj na prawdę różnice nie są oczywiste i banalne! Z każdą kolejną próbą jest podobnie. Gra nie staje się prostsza a różnice bardziej widoczne! Zdecydowanie to gra, która wymaga dokładności, dokładnej analizy percepcyjnej oraz odporności na presję czasu.

Kto pierwszy, ten nie zawsze lepszy – wystarczy, że jedna osoba zdecyduje o wyborze numerka a już ostatni gracz ma tylko 3 sekundy na wybór tabliczki. Pośpiech bywa złym doradcą – można łatwo pominąć istotne szczegóły lub przeszacować wynik. Sedno gry polega właśnie na odnajdywaniu różnic pod presją innych osób. Zgodnie z psychologią tłumu – łatwo ulec także presji otoczenia i swój wybór numeru dostosować do wyboru przeciwnika. Przykładowo: uważamy, że różnic jest 6 a przeciwnik chwycił za numer 9 – pod wpływem jego decyzji chwytamy za numer 8. Skąd założenie, że przeciwnik ma racje? Poleganie na uproszczeniu zwykle kończy się źle. Ciekawy eksperyment psychologiczny. Absolutnie grając w Sherlooka nie mogłam powstrzymać się od takich obserwacji.

Gra Sherlook bogate jest także w emocje – i to skrajne. Nie raz towarzyszy nam złość lub rozczarowanie, kiedy dokonamy złego wyboru. Innym razem czujemy radość i satysfakcje z poprawnie podjętej decyzji. To ogromna zaleta gry. Gra skupia graczy nad polem gry. Nie ma czasu i pomysłu na przystoje, rozpraszanie się czy marudzenie. To szybka gra – doskonała na imprezę, przerywnik przy większych tytułach czy gra rodzinna lub dla dzieci (8+). Zalecany wiek graczy to 8+ lat, ale swobodnie mogą grać młodsze dzieci, jeśli tylko rodzicom tematyka nie przeszkadza. Dla dzieci to nie scena przemocy – lecz zagadka na spostrzegawczość. Na obrazkach nie ma drastycznych elementów czy widoku krwi. Obrazki są miłe dla oka, kolorowe i sympatyczne. Gra dobrze działa na 2 czy na 6 graczy. Oczywiście przy większej ilości graczy należy zwrócić uwagę na ustawienie plansz dla graczy – tak, aby wyrównać szanse i sprawiedliwie ustawić karty. Przeciętna partia trwa ok 15 minut. W trakcie gry nasza dokładność raczej rośnie i łatwiej dostrzegamy różnice.

20180719_084221467857671-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Sherlook. Fabryka Kart Trefl-Kraków.

Jeśli szukasz gry opartej na:

 • – rywalizacji
 • – szybkości
 • – dokładnej obserwacji
 • – autentycznych emocjach (presja czasu i ludzi, złość pomieszana z radością itd.)

Sherlook doskonale spełnia te kryteria- polecany zarówno dla młodszych jak i starszych graczy.

Do kupienia TUTAJ

Dziękuje wydawnictwu Trefl Kraków za przekazanie gry do recenzji.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *