Similo to fenomalnalna seria gier dedukcyjnych! Zachwyca wydaniem i wciąga w rozgrywce. Seria zawiera trzy tytuły, które z pewnością spodobają się graczom. W pudełkach znajdziecie piękne ilustracje postaci z bajek, historii oraz mitologii. Gracze będą dedukcyjnie odgadywać ukrytą postać. Karty zawierają dodatkowo opis i są rewelacyjnie zapakowane – w sam raz w podróż, zabawę na świeżym powietrzu. Dodatkowo talie można dowolnie łączyć! Zapraszam na GRAnatowy czwartek z grą Similo od Foxgames.

20200604_112040458372122-1024x768 GRAnatowy czwartek: SIMILO od Foxgames

SIMILO

Zapraszam na SAMILO: „Similo: Mity„, „Similo: Baśnie„ i „Similo: Historia„.

  • Liczba graczy: 2+
  • Średni czas rozgrywki: 10 minut
  • Wiek: 7+
20200604_112040458372122-1024x768 GRAnatowy czwartek: SIMILO od Foxgames

Zawartość pudełka:

  • 30 kart postaci

Fenomenalne ilustracje z krótkim opisem oraz praktyczne pudełko ochronne.

Skrót zasad:

Similo to proste zasady i jasna instrukcja. Wybierzcie swoją talię i narratora.  Wyznaczona osoba tasuje karty i losowo wybiera jedną z nich. To tajna postać, której tożsamość będą odgadywać pozostali gracze.  Narrator dopiera jeszcze 11 kart i wszystkie tasuje. Następnie rozkłada wszystkie 12 kart postaciami ku górze i dobiera na rękę 5 kart z talii. Teraz gracze kolejno będą otrzymywać wskazówki (nieme) na temat cech wspólnych postaci z karty i ukrytej tożsamości. Cechy wspólne należy pokazać za pomocą karty z ręki poprzez odpowiednie jej ustawienie. Na tej podstawie pozostali eliminują z 12 kart te, które nie pasują do wydedukowanych przeciwieństw. Gra trwa 5 rund o ile wcześniej nie zostanie odrzucona karta poszukiwanej tożsamości. Bardzo prosto!

Moja ocena:

Gra dedukcyjna z piękną oprawą graficzną. Kolorowe ilustracje to portrety z baśni, mitologii oraz historii. Absolutnie wyjątkowo przedstawione i to z krótkim opisem. Wiernie a jednocześnie bardzo kolorowo i artystycznie przedstawione portrety znanych, sławnych, ważnych. A dalej już gra! Similo to gra dedukcyjna. Naszym zadaniem jest odgadnięcie co łączy lub co dzieli przypadkowo/lub nie przedstawione postacie. A w grze wszystko może mieć znaczenie tj. cechy wyglądu, płeć, rola społeczna, historia, zawód, charakter czy bajka w której występują. Zabawa jest naprawdę udana i bardzo ciekawa.   

Samilo to jedna gra lub trzy osobne. Sami zdecydujemy, jak chcemy grać. Czy łączyć talie czy trzymać się jednej. Po skończonej zabawie także bez trudu rozdzielimy talie ponieważ zestawy mają inną kolorystykę.

Każda karta ma krótki opis postaci co wprowadza do gry walor edukacyjny. Dzieci a nawet starsi mogą dowiedzieć się lub przypomnieć sobie kim była znana osoba lub bóg grecki.

  • Pomyśl co ma wspólnego Alicja w Krainie Czarów z Ogniożercą?
  • A Kot w Butach i Królowa Kier?
  • Piotruś Pan i Kopciuszek?

Skojarzenia jakie przychodzą  nam na myśl bywają zaskakujące. Gra daje do myślenia każdej ze stron. Bywa, że powoduje to trochę dyskusji i wątpliwości. Gra ma zatem pewien aspekt indywidualnej decyzji gracza i bywa, że dyskusji nie ma końca. Tym bardziej, kiedy wskazówki są wieloznaczne. Np. w baśni mamy postacie z tych samych bajek, mity to bogowie ale też boginie, historia to np. sporo władców czy przywódców.  SIMILO wyzwala sporo emocji. To psychologiczna dedukcja – jaki klucz ma w głowie narrator? Czy myślimy podobnie i jakie rezultaty to da! Popełniliście błąd? Gwarantuję, że będziecie chcieli rewanżu!

Gra wymusza też milczenie od narratora – co jest w praktyce bardzo trudne. Nie ma tutaj także rywalizacji a współpraca odgadujących. Gramy dla zabawy, przyjemności a nie dla wyniku. To ważne aspekty i zdaje sobie sprawę, że to nie pozycja dla każdego. Plus jeszcze za cenę – talia to koszt około 30 złotych.

SIMILO to bardzo niepozorna gra. Pięknie wydana, poręcznie spakowana. Zarówno dla młodszych jak i starszych graczy. Dedukcyjna, kooperacyjna z walorem edukacyjnym. Z łatwością do zabrania w podróż i o bardzo dużej regrywalności. Małe jest piękne- Similo to potwierdza.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *