Manhattan to gra, która skradła moje serce. GRAnatowy czwartek to idealne miejsce na tytuł, który w 1994 roku zdobył prestiżową nagrodę Spiel Des Jahres. Nowa, odświeżona wersja w pięknej oprawie graficznej to nowość od FoxGames. Jak to na GRAnatowy czwartek przystało – dużo zdjęć, skrót zasad i moja psychologiczna recenzja oraz rekomendacja – bo to bardzoooo dobra gra startegiczna!
Dwadzieścia pięć lat – tyle ma już planszowa wersja gry Manhattan. Ogromnie cieszę się, że w 2018 roku FoxGames odkurzyło pudełko z tą grą i wydało jej odnowioną wersję. Rywalizujemy o potęgę w świecie nieruchomości na Manhattanie. Luksusowe wieżowce czy raczej niska zabudowa, kontrola dzielnic, czy drapacze chmur – wybór strategii nie jest oczywisty. W tym wyścigu zwyciężyć może tylko jedna osoba, która najlepiej zaplanuje światową ekspansję architektoniczną. Ostrzegam – ta gra na pewno się spodoba!
Nagrody i wyróżnienia:
- 1995 ÅretsSpel (Szwecja) Najlepsza gra familijna
- 1995 VuodenPerhepeli (Finlandia), Gra roku
- 1994 Spiel des Jahres, Gra roku
- Nazwa: Foxgames, gra strategiczna Manhattan
- Producent:Grupa Wydawnicza Foksal
- Marka: FoxGames
- Ilość graczy: 2-4
- Wiek gracza 8+
- Czas rozgrywki: ok 30 minut
- Do kupienia TUTAJ
Zawartość pudełka.
Nowa wersja gry Manhattan to przede wszystkim bardzo ładne wydanie. Spode pudełko mieści również:
- plansza do gry
- 45 karty budynków
- 96 plastikowych budynków
- 4 plastikowe znaczniki graczy
- 4 plansze gracza
- plastikowy znacznik rundy
- instrukcja
Komponenty zostały wydane na najwyższym poziomie. Gruba plansza i solidne budynki w atrakcyjnych kolorach i transparentnych barwach. Wypraska z łatwością mieści wszystkie komponenty a całość świetnie mieści się na półce.
Skrót zasad:
Mechanika gry jest bardzo regrywalna. Jest to zasługa prostych zasad i ogromnych możliwości ruchu oraz stylu gry. W skrócie zasady prezentują się następująco:
Cel gry:Gracze przez szereg rund będą wznosić budynki, by otrzymać za nie punkty. Kto zbierze ich najwięcej, wygra.
W swojej turze gracz wybiera jedną z pośród posiadanych czterech kart budowy. Karta określa pozycje na której można budować. Przed każdą rundą wybieramy z 24 elementów budynków te 6, które wykorzystamy w tej właśnie rundzie.Gracz wybiera w której spośród 9 dzielnic chce postawić swój budynek. Budynek budujemy we wskazanym z karty miejscu, ewentualnie nadbudowujemy już istniejącą budowlę. Nadbudowa jest możliwa przy spełnieniu warunków:
- właścicielem budynku jest ten, kto posiada najwyższe piętro
- nadbudować możemy, jeśli łączna liczba naszych pięter (po naszej akcji) będzie równa lub większa niż liczba pięter poprzedniego właściciela
Kolej na następnego gracza. Na koniec każdej z rund podliczamy punkty. Gracze zdobywają punkty według przelicznika:
- 3 punkty dla właściciela najwyższego budynku
- 2 punkty dla gracza posiadającego w danej dzielnicy najwięcej budynków
- 1 punkt za każdy posiadany budynek
Ilość rund i tur zależna jest od ilości graczy. Instrukcja w prosty sposób wyjaśnia wszystkie wątpliwości.
Moja ocena:
Super! Extra! Gram w Manhattan! Dosłownie nie mogę się doczekać, kiedy zagram kolejny raz. Do tego stopnia, że kilka dni temu pierwszą rzeczą do której pobiegłam, kiedy moja córka poszła na drzemkę była ta gra! Zdecydowanie jest to pozycja, która będzie często gościć na moim stole i którą będę szeroko polecać. Uniwersalna gra o bardzo ładnej oprawie graficznej, bardzo prostych zasadach i regrywalnej mechanice.
W prostocie tkwi cała „trudność”. Manhattan należy do gier bardzo przyjemnych i prostych a trudność polega wyłącznie na wygraniu. Gra podoba się każdemu a przystępne zasady i duże możliwości zagrania sprawiają, że gra po prostu wciąga. Manhattan fenomenalnie łączy prostotę z bezpośrednią zależnością między graczami.
Manhattan to gra bardzo dynamiczna i taktyczna. Totalnie nie przeszkadza losowość czy chaos wynikający z decyzji podejmowanych przez innych graczy. To wręcz dodaje grze tępa i czyni rozgrywkę dynamiczną. By wygrać na pewno trzeba przemyśleć strategie. Kontrolowanie dzielnic to relatywnie najlepsza strategia. Najwyższy budynek w mieście to bonus z którego również ciężko zrezygnować. Świadomie decydujemy czy chcemy osłabić innego gracza lub wolimy iść pod wiatr i patrzeć na samego siebie (złudzenie – inni nas przecież obserwują). Każda partia jest niepotarzana. Rozkład emocji na planszy i dookoła niej również. Czy trafimy na agresywnych przeciwników czy raczej pojawią się sojusze lub bazowanie na neutralności względem innych graczy?
Jak na kultową grę przystało Manhattan doczekał się wersji King Kong – tj. wariantu gry z figurką, która niszczy nasze budowle. Polecam zagrać w taki wariant – gwarantuję, że emocji doświadczycie więcej- proporcjonalnie do zniszczeń.
Kilka słów o wydaniu – wersja, którą wydało Fox Games kipi świeżością. Jest tutaj bardzo współcześnie, kolorowo, atrakcyjnie. Czuć XXI wiek, widać go również na planszy i w kartach. Grafiki są uzupełnieniem gry i nie wpływają na mechanikę rozgrywki, jednak estetyka wydania buduje klimat. Wierzonce również przypadły mi do gustu. Estetycznie wydane. Kolorowe, lekkie i kompleksowo pasujące do siebie – tworzą idealne odwzorowanie architektonicznych budowli na planszy.
Gra sprawdzi się dla 2 jak i 3 lub 4 graczy. Szkoda, że tytuł nie wystarczy dla 5 czy 6 – ale widocznie nie można mieć wszystkiego ;/ Grę serdecznie polecam. Zarówno jako gra rodzinna, dla graczy czy pewniak na prezent. Już dla 7-8 latków.
Dziękuję ekipie z FoxGames za fenomenalną grę!
Recenzje Waszych gier przyjemność większa niż Wam się wydaje 🙂
0 komentarzy