GRAnatowy czwartek to seria recenzji dobrych iu sprawdzonych przez psychologa i coacha gier planszowych. Dziś utrzymujemy klimat wakacyjny i bardzo wakacyjna gra – Pora na stwora od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Wydawca od kilku miesięcy zaskakuje dobrymi tytułami – czy stwory sprostają wymaganiom i utrzymają poziom? Małe pudełko a kilka wariantów gry (a nawet dwie różne gry) i uwielbiany przez graczy mechanizm układania postaci – zapraszam na recenzje.

Pora na stwora

20180606_1817141409115067-300x300 GRAnatowy czwartek: Pora na stwora. Nasza Księgarnia

Potwornie Fajna gra od Naszej Księgarni!

Pełna humoru (zobaczcie sami kogo tutaj mamy!), spryty i szybkości oraz bystrego oka gra dla młodych graczy i rodzin. Świetna gra już dla pięciolatków! Układanie potworków, których nie można się bać. Idealna na wakacje – szybka, mała i ciekawa.

  • Autor: Manu Palau
  • Ilustracje: Manu Palau
  • Wiek: 5-105 lat
  • Liczba graczy: 2-6
  • Czas gry: 15 min

20180606_1817141409115067-300x300 GRAnatowy czwartek: Pora na stwora. Nasza Księgarnia

Zawartość pudełka:

20180606_1817141409115067-300x300 GRAnatowy czwartek: Pora na stwora. Nasza Księgarnia

  • 54 karty: 18 stworków i 36 fragmentów stworków
  • instrukcja

Małe i urocze pudełko – a w środku aż roi się od stworków. Karty wykonane z najwyższą starannością, atrakcyjne grafiki i solidna tektura.

Skrót zasad:

20180606_1817141409115067-300x300 GRAnatowy czwartek: Pora na stwora. Nasza Księgarnia

Dzielimy karty na talie stworków i fragmentów stworków. Tasujemy i rozdajemy graczom 3 karty z fragmentami stworków (ręka gracza). Na środku stołu kładziemy dwa fragmenty stworków – tworząc początek tworzenia właściwych postaci.

W turze mamy dwie możliwości ruchu:

  1. dokładamy jeden dowolnie wybrany fragment stworka z ręki do jednego z dwóch stworków na stole
  2. przenosimy jeden dowolnie wybrany fragment stworka z jednego stworka do drugiego

Fragmenty stworków układamy we właściwych miejscach: nogi, brzuch i głowa. Każdorazowo po dołożeniu fragmentu stworka z ręki dobieramy kartę ze stosu.

Kiedy uda nam się skompletować kompozycje identyczną z kartą posiadanego stworka krzyczymy: „Mam go!”. Gracz odkłada kartę ze swoim stworkiem obrazkiem do góry (jako zdobyty punkt) i dobiera ze stosu kolejną. Gra kończy się, gdy któryś z graczy ułoży trzy stworki.

Inne warianty:

Możliwość układania stworków w zgodzie z elementami tła (jednolite lub w kropki). W wariancie Gwiezdne stworki dostaje się dodatkowy punkt za ułożenie stworka z trzech fragmentów na tle w gwiazdki.

Wariant gry Gra stwory błyskawiczne – to w zasadzie kompletnie inny rodzaj rozgrywki i kolejna gra w tym samym pudelku! Wykładamy karty stworków na stole obrazkami do góry (a karty z fragmentami, rozdzielone na kategorie (osobno głowy, tułowia i nogi), kładziemy w trzech zakrytych stosach. Na jeden sygnał najstarsi gracze równocześnie wykładają obrazkiem do góry trzy fragmenty stworków, a następnie próbują jak najszybciej odnaleźć nowo powstałego stworka na karcie ze stworkami. Za wskazanie stworka najszybszy gracz otrzymuje punkt. Jeśli na kartach ze stworkami nie ma pasującego stworka, ten z graczy, który jako pierwszy krzyknie „Nie ma!”, dostaje punkt. Gra kończy się w chwili, kiedy wyczerpie się stos z fragmentami stworków, a zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą zdobytych punktów. Szybka i bardzo przyjemna gra! Uwielbiana przez dzieci.

 

Moja ocena:

Pora na stwora to bardzo emocjonująca gra – dedykowana dzieciom i graczom rodzinnym. Świetnie sprawdzi się już dla dzieci 5-6 letnich i starszych. Zdecydowanie będzie często gościła na stole lub podłodze młodych graczy. Myślę, że pod względem doboru właściwej grupy docelowej – ta gra może stanowić bardzo dobry prezent dla przedszkolaka czy młodego ucznia. Nie jest to pozycja dla fanów trudniejszych gier czy zaawansowanych graczy. Świetnie się sprawdzi jako gra łącząca pokolenia, gra przerywnik czy prezent dla malucha.

Losowość – jest i nie da się jej w wariancie podstawowym uniknąć. Wiele zależy od tego jaka karta wypadnie nam w rękę i  czy właściwie ułożymy jej miejsce budując stworka. Oczywiście planowanie, bystre oko i szybkość reakcji również jest ważna. Kluczowa okazuje się zwłaszcza w wariancie gry Stwory błyskawiczne. Bywa także, że nieświadomie możemy spowodować wygranie gry przez przeciwnika – budując kompozycje, która posiada.  Gra nie posiada napisów na kartach – łatwo dzieciom skupić uwagę na najważniejszych elementach rozgrywki i utrzymać ją przez całą rozgrywkę.

Pora na stwora to szybka gra i ułożenie 3 stworków można swobodnie wydłużyć – śmiało warto gracz według limitów uzgodnionych z graczami (w zależności od ich wieku). Gra jest bardzo przystępna i jej zasady bez trudu opanują dzieci – co spowodować może zajęcie przez długie minuty i samodzielną grę pociech . Myślę, że zmęczeni rodzice docenią ten aspekt czasu dla siebie.

Do kupienia TUTAJ

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie gry do recenzji.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *