GRAnatowy czwartek to seria wpisów o sprawdzonych grach planszowych. Zawsze w czwartek zawsze okiem psychologa. Dzisiaj aż dwie rodzinne nowość od EGMONT – Polska Luxtorpeda – odjazd i Supernogi Stonogi. Gry pełna humoru oraz sprytu. Nauka i zabawa w jednym już od 4 roku życia!

 20180821_085020-300x225 GRAnatowy czwartek : Polska Luxtorpeda – odjazd i Supernogi Stonogi . Egmont

Polska Luxtorpeda – odjazd

 • Kontynuacja hitu!
 • Nowe kategorie i obiekty!
 • Nauka i zabawa!
 • Bardzo szybka gra rodzinna

 

„Luxtorpeda – Odjazd!” to druga część imprezowego hitu! W ubiegłym roku ukazała się Polska Luxtorpeda a już teraz dostać możecie jeszcze gorący dodatek do tej gry, który jest w 100% samodzielnym tytułem. W pudełku mamy aż 13 kategorii oraz bonusowe karty Luxtorpedy wzbogacające rozgrywkę.  Zdecydujcie sami czy gracie w odjazd jako dodatek czy jako samodzielny tytuł.  To coś więcej niż memory – ćwiczymy pamięć, poznajemy świat i świetnie się bawimy.

 • Liczba graczy: 2-8 osób
 • Wiek graczy: 6-106 lat
 • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

 • Instrukcja
 • 2 talie kart:

–  podstawowa: grzyby, owady, sztuka ludowa, wiersze dla dzieci, drzewa, zawody przysłowia;

– zaawansowana: wojsko, wynalazki, Polska w kosmosie, literatura, sąsiedzi i piosenki.

20180821_085020-300x225 GRAnatowy czwartek : Polska Luxtorpeda – odjazd i Supernogi Stonogi . Egmont

Skrót zasad:

Do wyboru mamy wariant podstawowy i zaawansowany. Zasady pozostają bez zmian, dobieramy tylko odpowiednią talię i rozkładamy z niej 7 kart kategorii. Przedstawiają one wszystkie symbole z kart danego rodzaju. Pod kartą kategorii ustawiamy po jednej karcie z tej właśnie kategorii. Gracze zapamiętują co na tej karcie jest.  Po chwili wszystkie karty znajdujące się pod kartami kategorii zakrywamy (odwracamy). Dociągamy pierwszą kartę z wierzchu stosu (potasowanych kart które zostały z talii podstawowej lub zaawansowanej). Karta symbolizuje kolorem i rysunkiem kategorię z której podajemy jak najszybciej zawartość zasłoniętej karty. Najszybszy gracz za prawidłową odpowiedź bierze tę kartę ze stołu jako punkt zwycięstwa i zastępuję ją nową, właśnie dociągniętą kartą. Karty na polu gry zmieniają się co chwilę. Zwycięża gracz z największą liczbą kart. Proste? BARDZOOOOO.

20180821_085020-300x225 GRAnatowy czwartek : Polska Luxtorpeda – odjazd i Supernogi Stonogi . Egmont 20180821_085020-300x225 GRAnatowy czwartek : Polska Luxtorpeda – odjazd i Supernogi Stonogi . Egmont

Dla zaawansowanych opcja zwiększenia liczby kategorii oraz możliwość łączenia dwóch zestawów. Talia zaawansowana zawiera informacje np. nazwe i autora. Gracze ustalają, który element należy podać. Tutaj już najmłodsi gracze będą musieli poczekać – wariant dla starszych graczy.

W pudełku znajdują się również karty z Luxtorpedą. Jest ich 8 i można je wkomponować do talii. Gdy zostanie ona odsłonięta, należy ją odłożyć na bok. Kartę tę zdobędzie gracz, który jako pierwszy poda prawidłową nazwę karty w regularnej grze. Karta Luxtorpedy warta jest 1 punkt. Bonus za szybkość!

20180821_085020-300x225 GRAnatowy czwartek : Polska Luxtorpeda – odjazd i Supernogi Stonogi . Egmont

Moja ocena:

Gra memory w nowym, świeżym i karcianym wydaniu. Stopniowanie poziomu trudności oraz walor edukacyjny przy poznawaniu astronomii, natury, postaci, piosenek, kultury. Gra generuje bardzo dużo emocji – zwłaszcza tych pozytywnych. Zadowolenie przy udzieleniu prawidłowej odpowiedzi jest ogromne. Motywacja rośnie w miarę gry – tępo rośnie i humory dopisują.

Gra ma bez wątpienia edukacyjny charakter. Rozwijamy koncentrację i pamięć krótkotrwałą. Instrukcja zawiera konkretne opisy co do każdej z kart z informacjami poszerzającymi wiedzę graczy. Dorośli mogą informacje przeczytać i opowiadać o nich dzieciom – co rozbudzi dziecięcą ciekawość i nie przytłoczy nadmiarem treści. Ciekawy dodatek na lekcje historii, języka polskiego. Gra na pewno spodoba się nauczycielom i dzieciom szkół podstawowych i gimnazjum.

Grę możemy zabrać za sobą w dowolne miejsce. Wystarczy kawałek stołu, podłogi czy krzesła. Zasady są banalne – tłumaczą się same podczas gry. Luxtorpeda Polska – odjazd sprawdzi się w domu, szkole,  świetlicy, kawiarni, domu kultury, gabinecie terapeuty czy logopedy. Uniwersalna i sprawdzona

Sprawdźcie swoich sił w Luxtorpedę – zapewniam, że nie będzie nudno a wasze mózgi przyjemnie się zmęczą.

PORA na:

Supernogi Stonogi

Jeszcze więcej nóg!

Rzuć kostkami i zdobądź buty dla swojej stonogi.

 • TYTUŁ: Supernogi stonogi
 • AUTOR: Klaus Kreowski
 • ILUSTRACJE: Maciej Szymanowicz
 • Do kupienia TUTAJ
 • Marka: Egmont
 • Liczba graczy : 2-6
 • Przedział wiekowy: 4-104 lata
 • Średni czas rozgrywki: ok 15 minut

Znana i lubiana gra dla dzieci „nogi stonogi” doczekała się swojej kontynuacji. Gra stanowi równocześnie samodzielna grę jak i dodatek/rozszerzenie. Dodatki umożliwiają rozgrywkę aż 6 osobom. Stonoga wyrusza – a na nogach ma cudne buciki. Zobaczcie sami. Już dla 4-latków i starszych dzieci. Dobry pomysł na pierwszą grę twojego dziecka, prezent dla miłośników dobrej zabawy.

Zawartość pudełka:

20180821_085020-300x225 GRAnatowy czwartek : Polska Luxtorpeda – odjazd i Supernogi Stonogi . Egmont

Elementy podstawowe:

 • 4 płytki z początkami stonóg
 • 15 płytek z butami w pięciu kolorach
 • 4 kostki
 • instrukcja

Elementy dodatkowe:

 • 10 płytek z ogonkami
 • 6 płytek ze złotym butem
 • 6 płytek z bosą stopą
 • 2 dodatkowe płytki z początkami stonóg
 • 5 płytek z 4 butami (po 1 w każdym kolorze)

Skrót zasad:

Supernogi stonogi od Egmont to prosta gra z kartonikami i kolorowymi kostkami. Gracze po kolei rzucają kostkami i decydują, jakie buty sprawią swoim stonogom. Właściciel stonogi, która pod koniec gry będzie miała najwięcej butów, wygra.

 • W grze mamy wariant podstawowy (niebieskie tło) i zaawansowany (tło czerwone).
 • Każdy z graczy wybiera jedną płytkę z głową stonogi i kładzie ją na stole przed sobą.
 • Płytki z butami pogrupowane według kolorów należy ułożyć na środku stołu/pola gry.

W swoim ruchu gracz rzuca czterema kostkami. Kostki zawierają na swoich ściankach gwiazkę tj. dżokera oraz 5 rodzajów butów. W zależności od rezultatu rzutu kością gracz pobiera płytkę z butami w odpowiedniej liczbie (od dwóch do czterech butów) i we właściwym kolorze (żółty, zielony, niebieski, czerwony lub czarny). Możemy aż trzy razy rzucać kośćmi decydując iloma kostkami chcemy rzucić. Po rzucie może odłożyć wybrane kostki na bok i rzucić tylko jedną, dwiema lub trzema pozostałymi.  Dżoker pozwala wybrać dowolny kolor. Po trzech rzutach mamy już komplet i dobieramy kafelek według swojego wyniku na kostkach.

Jeśli  na stole nie ma płytki z taką liczbą butów, jaką mógłby zabrać gracz, przysługuje mu płytka z mniejszą liczbą butów danego koloru. W przypadku gdy żadna płytka z mniejszą liczbą butów nie jest dostępna, gracz nie zdobywa płytki.

Uzupełniamy stonogę o kolejne buciki i nóżki. Gra przechodzi na kolejnego gracza.  Zwycięzcą zostanie osoba, której stonoga będzie miała najwięcej butów. Lecz to nie koniec…

20180821_085020-300x225 GRAnatowy czwartek : Polska Luxtorpeda – odjazd i Supernogi Stonogi . Egmont

WARIANT zaawansowany:

W rozszerzonym wydaniu zatytułowanym Supernogi stonogi gracze nie tylko mogą zagrać w większym  6-osobowym składzie oraz spróbować kilku wariantów, które można dowolnie łączyć:

 1. A).Rozgrywka 5–6 osobowa– tutaj należy rozłożyć na stole dodatkowe pięć płytek z 4 butami.
 2. B) Zabieranie butów – kiedy gracz wyrzuci odpowiednią kombinację kostek, może zabrać innemu graczowi ostatnią płytkę jego stonogi i dołożyć ją do swojej stonogi.
 3. C) Bose stopy– każdy z graczy na początku gry dostaje po jednej płytce z bosą stopą. W trakcie rozgrywki w swojej rundzie gracz może oddać płytkę z bosą stopą w zamian za dodatkowy (czwarty) rzut kośćmi. Jeśli nie skorzysta z tej możliwości, pod koniec gry płytka z bosą stopą będzie liczona jako jeden dodatkowy but.
 4. D) Ogonki – przed rozpoczęciem gry każdy z graczy losuje jedną spośród 10 płytek z ogonkami. Na płytce z ogonkiem znajdują się dwa buty w różnych kolorach. Jeśli gracz zdobędzie dla swojej stonogi buty w obu wskazanych przez ogonek kolorach, będzie mógł dołożyć płytkę z ogonkiem do swojej stonogi i zdobyć dodatkowe dwa punkty.
 5. E)Złote buty – Przed rozpoczęciem rozgrywki na płytkach z czterema butami rozmieszcza się losowo (decyduje kolor wyrzucony na kostce) tyle płytek ze złotym butem, ilu graczy bierze udział w rozgrywce.

Moja ocena:

Supernogi stonogi to najwspanialsza gra początkowa dla dzieci oraz znakomita gra dla młodych dzieci w ogóle. Jest pięknie wydana i posiada bardzo przystępna i elastyczną mechanikę i zasady zrozumiałe dla nawet 4 latka. Wariant dodatkowy to kilka gier w jednym pudełku. Każda modyfikacja wprowadza odmienne założenia i mobilizuje gracza do skupienia na innym aspekcie rozgrywki. Samo wykonanie płytek jest po prostu fenomenalne. Jako mama małego dziecka wiem, jak papier łatwo się niszczy w dziecięcych rączkach. Nogi superstonogi zostały wydane z ekstremalnie grubego kartonu!

20180821_085020-300x225 GRAnatowy czwartek : Polska Luxtorpeda – odjazd i Supernogi Stonogi . Egmont

Już przedszkolaki i dzieci 6-7 letnie z powodzeniem  wyjaśniają zasady i grają w grę wielokrotnie. Dzieci ją uwielbiają a dorośli mają bardzo dużo satysfakcji patrząc jak maluszki doskonalą swoje strategie wygranej oraz obserwując dziecięce emocje podczas rozgrywki.

Edukacyjne walory gry to przede wszystkim: utrwalenie (lub nauka) liczenia do czterech, utrwalenia znajomości kolorów, poznanie pojęć matematycznych: DODAWANIE, SUMOWANIE, LICZENIE. Gracze przewidują, planują, podejmują decyzję tworzą mini strategię i doskonale się przy tym bawią. Podejmowanie decyzji przez dziecko to bardzo ważna nauka – sami sobaczycie czy rośnie wam ryzykant czy wytrwany strateg. Podjęcie decyzji, jaki kolor będzie  korzystny do zbierania, ile razy przerzucić kostki – nie jest łatwym zadaniem.

Dodatkowe warianty dodają grze interakcji i rozbudowują wariant podstawowy. Gra generuje sporo pozytywnych emocji. Nawet podbieranie butów powoduje śmiech i pozytywne interakcje.  Gra dla czterolatków w którą z radością zagra i dorosły, nastolatek i oczywiście dzieci  w wieku 4-10 lat dla których gra jest dedykowana.

20180821_085020-300x225 GRAnatowy czwartek : Polska Luxtorpeda – odjazd i Supernogi Stonogi . Egmont

Dziękuję wydawnictwu EGMONT za przekazanie gier do recenzji!

 


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *