GRAnatowy czwartek to seria recenzji gier planszowych -zawsze w czwartek o 20.00, zawsze okiem psychologa i z dużą ilością zdjęć.

Dzisiaj dwie recenzje dla maluchów – już od 3 lat. Właśnie 3 lata to doskonały czas na pierwsze gry planszowe w gronie rodzinnym. Wybrałam dwie sprawdzone pozycje dla najmłodszych graczy: Gra Park Dinozaurów od Egmont oraz Loteryjka -Świat od Kapitan Nauka (KLIK). Produkty prosto z Polski 🙂

20180405_205322-300x300 GRAnatowy czwartek: Park Dinozaurów Egmont

Park Dinozaurów

Rodzinka Grywalskich wybrała się do Parku Dinozaurów. Lecz co to? Dinozaury rozbiegły się po parku, a w radiu właśnie zapowiedziano deszcz meteorytów. Pomóżcie dinozaurom wrócić do ich wybiegów, zanim rozpęta się kosmiczna burza. Gracze rzucają specjalną kostką i przemieszczają dinozaury po Parku. Po drodze muszą odnajdywać różne obiekty oraz uważać na Tyranozaury.

Park Dinozaurów to kolejna z pozycji gier kooperacyjnych od wydawnictwa Egmont. Po sukcesie m.in. Małych Detektywów tym razem wybieramy się z rodziną Grywalskich do Parku Dinozaurów. Tutaj znajdujemy bardzo dużo śladów po tych wspaniałych stworzeniach.  Naszym zadaniem jest doprowadzenie jak największej liczby dinozaurów dp ich wybiegów zanim skończy się czas. Działamy zespołowo – to gra kooperacyjne i to już od 3 roku życia! Znakomita okazja do zaangażowania małych dzieci w trwającą około 20-minut zabawę.

Zawartość pudełka

  • 1 dwustronna plansza parku
  • 1 kostka
  • 1 meteoryt
  • 8 żetonów obiektów
  • 8 żetonów tyranozaurów
  • 4 dinozaury

20180405_205322-300x300 GRAnatowy czwartek: Park Dinozaurów Egmont

Skrót zasad

Gracze muszą doprowadzić jak najwięcej dinozaurów do ich wybiegów, zanim skończy się czas (odmierzany przez meteoryt). Zasady gry są bardzo proste. Sama rozgrywka jest intuicyjna a rozłożenie planszy zajmuje kilka chwil. Rozgrywka występuje w wariancie podstawowym i zaawansowanym. Na początek zaczynamy oczywiście od poziomu najprostszego.

Wybieramy odpowiednią stronę planszy i umieszczamy na jej obszarze żetony rewersem do góry. Pamiętamy, aby wcześniej wyszukać i schować 8 tyranozaurów. W tej wersji gry nie są potrzebne. Dinozaury rozkładamy w narożnikach dobierając im miejsce według koloru – to ich miejsca startowe. Meteoryt dostosowujemy do stopnia trudności gry – oddalając go maksymalnie poziom gry jest najłatwiejszy.

Najmłodszy z graczy zaczyna jako pierwszy rzucać kostką.  Zadaniem gracza (w porozumieniu z innymi graczami) jest wybór dinozaurem, który pokona drogę w liczbie pól równej liczbie oczek na kostce w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Kiedy przystanek dinozaura jest na polu z obiektem – należy odkryć jeden z żetonów z planszy. Kiedy obrazek na planszy  na polu ruchów dinozaura jest taki sam- nic się nie dzieje. Dwa różne obrazki skutkują przesunięciem się meteorytu do przodu i skróceniem czasu rozgrywki. Musimy nie dopuścić do tego, aby dinozaury pozostały bez ochrony -liczy się czas, pamięć i współpraca.

20180405_205322-300x300 GRAnatowy czwartek: Park Dinozaurów Egmont

Gra kończy się, kiedy skończy się czas lub gdy wszystkie dinozaury wrócą do swoich miejsc startowych.

Gra zawiera 2-stronną planszę i dwa stopnie trudności. Dla wprawionych graczy łatwo możemy podnieść poziom trudności i zmienić planszę na trudniejszą lub wprowadzić więcej żetonów i tyranozaury.

Moja ocena

„Park dinozaurów” to zdecydowanie dobra a nawet bardzo dobra gra dla małych dzieci oraz gra familijna. Gra w zasadzie rozwija się z najmłodszym dzieckiem – poziom podstawowy zastępuje trudniejszy oraz inne możliwości modyfikacje zadania np. skrócenie czasu rozgrywki. Grając z najmłodszymi dziećmi można także całkowicie zrezygnować z elementu odliczania czasu (wprowadzić go przy kolejnej rozgrywce).

Sama gra to przyjemna zabawa jak i sporo myślenia dla graczy. Po pierwsze najmłodsze dzieci ćwiczą liczenie i planowanie – po rzucie kością należny zdecydować którym dinozaurem wykonujemy ruch oraz który żeton odkryjemy. Trafna decyzja nie skutkuje przesunięciem meteorytu. Z biegiem czasu to bardzo ważne – czas mija a złe decyzje utrudniają wygraną. Świetna okazja również do treningu pamięci i okazja do współpracy.

W grze jest bardzo sprzyjający kooperacji klimat. Tematyka dinozaurów spodoba się każdemu dziecku, elementy zabawy pamięciowej typu memory i rzuty kostką to także fajna zabawa. Gra została pięknie zilustrowana i porządnie wydana. Dwustronna plansza, drewniane figurki, solidne tekturowe żetony, pudełko bez zbędnego miejsca na powietrze, prosta i krótka instrukcja – po prostu ideał.

Rodzinka wygrywa i Park Dinozaurów to świetna okazja na zapoznanie małych dzieci z grami, zaznajomienie ich z przestrzeganiem reguł, nauka planowania, liczenia czy trening psychologii gier.  Psychologia gier dla najmłodszych to nic innego jak radzenie sobie z goryczą porażki i świętowanie sukcesów – tego też warto uczyć tak małe dzieci.

20180405_205322-300x300 GRAnatowy czwartek: Park Dinozaurów Egmont
Park dinozaurów to gra, która rozwija się razem z dziećmi.
W grze liczy się dobra pamięć oraz taktyka, losowość kości do gry nie ma tutaj większego znaczenia- wręcz jest elementem strategii.
W grze nie występuje rywalizacja między graczami, wszyscy mają wspólny cel – razem wygrywamy lub razem przegrywamy.

Jedna z najlepszych polskich gier dla dzieci już 3 letnich!

Do kupienia TUTAJ

Dziękuje wydawnictwu Egmont za przekazanie gry do recenzji.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *