GRAnatowy czwartek przedstawia ultra szybką grę autorstwa znakomitego Bruno Cathala pt. SKARABIA. Jeszcze gorąca nowość wydaną przez 2 Pionki (Portal) – Skarabię. Środowisko archeologów przezywa ogromne poruszenie. W wielu miejscach na świecie odkryto niezwykły, starożytny symbol w kształcie Skarabeusza! Przewodniczysz ekspedycją badawczą! Czy rozszyfrujecie zagadkę Skarabii? Graj sam lub 2-4 graczy – z rodziną, przyjaciółmi a nawet wrogiem 🙂 zapraszam na kolorową recenzję jak zawsze z okiem psychologa.
SKARABIA
Kolorowe wykopaliska archeologiczne rozpoczęły się. Gracze mają tylko 12 rund, aby odkryć jak najwięcej drogocennych skarabeuszy. Będziemy rozbijać kolejne obozy i wyznaczać obszary wykopalisk. Pustynia, śnieżne góry, podwodne krainy lub niebezpieczna dżungla – skarby są wszędzie! Wyruszamy w niepowtarzalną ekspedycję, której celem jest zwycięstwo!
Bruno Cathala to mój jeden z ulubionych twórców gier planszowych – tym razem przygotował szybką grę dla każdego. Niech Was nie zmylą kolorowe grafiki – gra może zaskoczyć a na pewno pozwoli świetnie się bawić.
- SKARABIA
- Liczba graczy 1-4
- Czas rozgrywki: 10-15 min
- Do kupienia w salonach EMPIK (tylko stacjonarnych!) To prawdziwy skarb – musicie go sami wyszukać i zanieść do waszych domów!
Zawartość pudełka:
4 zestawy po 12 płytek „Obozu”
4 zestawy po 4 plansze „Stanowiska Archeologicznego”
4 zestawy po 8 Skał
4 ramki (uwaga, aby nie wyrzucić ich z pudełka przy usuwaniu wyprasek – na szczęście informacja w pudełku o tym wyraźnie przypomina!)
72 żetony Skarabeuszy
12 kart Misji
Skrót zasad:
Gra daje nam możliwość wyboru 2 wariantów rozgrywki: solo i 2-4 graczy.
Celem gry jest:
– wariant 2-4 graczy: rozmieszczenie obozów, tak aby zebrać jak najwięcej artefaktów
*punktowanych 1-4 punktami
– wariant solo: rozmieszczenie obozów, tak aby zakryć jak najwięcej artefaktów.
W grze rozkładamy kolejno stanowiska archeologiczne w postaci kafelków. Następuje to w kolejności zależnej od karty. Staramy się w taki sposób ograniczać obszary ze skarabeuszami, aby pomiędzy kaflami znalazły się maksymalnie cztery pola. Każdy skarabeusz przyniesie nam tyle punktów, ile pól ograniczyliśmy (właśnie maksymalnie 4).
Zasady układania płytek:
- Pierwsza płytka ma zasłonić przynajmniej 1 kwadratowe pole w centrum planszy.
- Płytki umieszcza się na wybranym miejscu siatki pola gry, tak aby stykały się przynajmniej 1 bokiem z tymi leżącymi na polu gry.
- Płytki nie mogą wystawać poza pole gry, nie mogą też nachodzić na siebie lub na skały.
- Można zasłaniać pola ze skarabeuszami.
- Jeżeli nie da się dołożyć płytki zgodnie z zasadami, to należy ją odrzucić.
Po 12 rundach przyznajemy punkty za każde pole ze Skarabeuszem i wyłaniamy zwycięzce. Zasady gry są bardzo proste i gra pozwala grać znam już z dziećmi w wieku 5-6 lat!
Moja ocena – okiem psychologa
Skarabia to bardzo kolorowa i szybka gra planszowa o pięknym wydaniu, prostych zasadach i ciekawej tematyce wykopalisk. Wydanie gry jest po prostu piękne. Drobne szczegóły zostały dopracowane do perfekcji. Grafiki cieszą oko, są bardzo dobrze wykonane i oddają klimat wykopalisk. Ciekawym elementem są skały 3D – dodają grze unikalności. Elementy graficzne mogą wydawać się dziecinne – tutaj uprzedzam, że gra jest przyjemną i szybką rozgrywką nie zależną od wieku. Owszem dzieci na pewno poczuwają się przy Skarabii bardzo dobrze. Starsi gracze, chcący zagrać w coś szybkiego i sympatycznego powinni także mieć na swojej półce Skarabię. To uwielbiam w grach rodzinnych – uniwersalność.
Sama rozgrywka należny do bardzo prostych, lecz nie banalnych. Co to znaczy? Ze zrozumieniem zasad poradzą sobie gracze 5-6 letni. Pudełko sugeruje 8+ ale na prawdę bystry przedszkolak na pewno sobie poradzi. Sama wygrana zależna jest już od wyborów innych graczy. Bywają partie, gdzie o wygraną bardzo trudno. Poszczególne wyniki graczy różnią się niewiele.
Wariant solo to zdecydowanie polecana forma rozgrywki dla starszego gracza. Tutaj przyświeca nam misja ocalenia skarbów. Chcemy, aby skarby zostały na wieczność ukryte! Ciekawa misja i powiem szczerze, że bardzo trudne zadanie. Jedna partia gwarantuje kolejną. To na pewno nie jest proste!
W Skarabii spotkamy kilka elementów zdecydowanie dobrej mechaniki. Układanie kafelków wykopalisk zgodnie z zasadami nie jest sprawą prostą. Bywa, że musimy pójść na kompromis i zakryć część skarabeuszy! Sama punktacja i mechanizm obliczania jej wyniku jest bardzo ciekawa. Sami mamy wpływ ile punktów dostajemy. W grze nie ma więc elementu bezpośredniej rywalizacji. O wyniku dowiadujemy się na koniec rozgrywki. To jednak pozory. Obecność innych graczy prowokuje emocje. Grę czujemy w każdym ruchu i ciężko nie sprawdzać jakiej decyzji dokonali nasi rywale!
Jeśli lubicie grę Patchwork – Skarbia jest jeszcze lepszą opcją – w możliwości gry solo i w wariantach pary i grupy.
Skarabia to przyjemna gra, świetna dla rodzin, ciekawa dla reszty graczy. Na pewno warto mieć ją na półce i nie raz do niej wracać! Cieszę się, że kolejna gra Bruno Cathali jest w mojej kolekcji! Co do dostępności gry – tutaj na prawdę musicie się wybrać na wykopaliska. Gra dostępna jest tylko w salonach EMPIK (wybranych!). Spieszcie się!
Dziękuje wydawnictwu 2 Pionki za przekazanie gry do recenzji.
0 komentarzy