Narabi to tajemnicza gra kooperacyjna od wydawnictwa FoxGames. Tajemnicza bo zawartość pudełka to karty z wizerunkiem kamieni i kilka napisów. Bardzo niewiele… Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak w gronie graczy, których zadaniem jest wykazać się pamięcią, odpowiednią taktyką oraz współpracą! Zapraszam na GRAnatowyczwartek!

20190710_082642-768x1024 GRAnatowy czwartek: Narabi od FoxGames

Narabi

„Narabi” w języku japońskim oznacza „ustaw się w linii”. Jasno wyznaczając nam tym samym sedno mechaniki.

Niewielkie pudełko – a co w środku? W Narabi współpracujemy według jasnych zasad.  Na stole widzimy karty z kamieniami. Kamienie mają cyfry od 0 do 9.  Gracze wybierając karty muszą zastosować się do zasady, która widnieje na jej rewersie. Wymieniają także w swoich zagraniu kartę z kartą innego gracza. Czy uda Wam się ułożyć karty w kolejności wzrastania? Musicie połączyć swoje siły! Tylko współpraca przyniesie efekty.

Gotowi?

ZACZYNAMY!

20190710_082642-768x1024 GRAnatowy czwartek: Narabi od FoxGames

Nie zapomnijcie włożyć kart w koszulki!

  • Wiek graczy: 10+
  • Liczba graczy: 3-5
  • Średni czas rozgrywki: 15 minut
  • Wiek gracza: 10+
  • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

  • 15 koszulek
  • Karty kamieni
  • Karty warunków
  • Instrukcja
  • Punktacja
  • Wskaźnik punktacji
20190710_082642-768x1024 GRAnatowy czwartek: Narabi od FoxGames

Skrót zasad:

Przed przystąpieniem  do gry musimy stworzyć nasz zestaw gracza. W tym celu wkładamy w koszulkę kartę kamienia i kartę warunku.  Na awersie znajdują się białe lub czarne kamienie. Rewers to karta warunku. Pozwala to na skomponowanie unikalnego zestawu kart w każdej rozgrywce.

Karty należy rozdać graczom, stroną z kamieniem do góry. Każdy kładzie swoje kamienie przed sobą tworząc wspólne pole gry (kształtem zbliżone do koła). Na środku ustawiamy znacznik punktacji wraz ze wskaźnikiem w pozycji zero. Tylko my znamy warunki, jakie znajdują się na tyłach naszych kamieni.

Gracze układają czarne i białe kamienie, zgodnie z zasadą kolejności i przestrzegając sekretnego warunku. Musimy to zrobić przy jak najmniejszej liczbie ruchów.  Zaczyna gracz z kamieniem „zero”. Musi on dokonać zmiany jednego z posiadanych kamieni.  Możliwe jest to tylko, jeśli gracz spełni warunek znajdujący się pod kamieniem.  Warunków nie wolno nikomu ujawnić. Każdy ruch gracza przesuwa także znacznik punktacji o jeden. Brak możliwości dokonania zmiany lub wykorzystanie 24 rund oznacza przegraną.

Dodatkowe zasady sprawiają, że gracza nie mogą ze sobą rozmawiać oraz nie mogą zmieniać kamienia otrzymanego przed chwilą.

Bardzo proste!

Moja ocena:

Proste? Zasady są bardzo proste jednak sukces nie jest gwarantowany i oczywisty.  Bywają rozgrywki w których porażka przychodzi bez nadziei na sukces. Im więcej gracie w Narabi tym takich partii jest mniej. Tylko pozornie. Pewne wytrenowanie ułatwia rozgrywkę, jednak układ kart może być tak specyficzny, że jakakolwiek pomyłka taktyczna skutkować będzie porażką. Dużo więc zależy od początkowego układu kart, który jest losowy.  Gra często zamyka się w okolicy 20 rundy. Co świadczy o wysokim poziomie taktycznego skomplikowania. Brzmi strasznie? Taki urok gry, która ma w sobie element losowości oraz taktycznego rozgrywania ruchów i to bez możliwości ujawniania warunków.  

Gra funkcjonuje dobrze w układzie 3-5 graczy. Im jest ich więcej tym bywa lekko łatwiej.  Modyfikacja gry o zakaz komunikowania się budzi moją niechęć – kooperacja wymaga ekspresji emocjonalnej i zdecydowanie polecam przestrzegania zasady tajemnicy warunków przy komunikowaniu się podczas gry.

Narabi to gra dla graczy, którzy cenią intelektualną potyczkę. Dostarcza naszym szarym komórką okazji do zastanowienia się i zdecydowanie daje do myślenia. Nie każda partia jest jednak łatwa i bywa, że zalewa nas niemoc, kiedy warunki zblokują nam możliwości ruchu.

Małe pudełko pozwala zabrać grę ze sobą w nawet daleką podróż.  Estetyka wykonania oraz tematyka gry zbliża do klimatu Japonii. Karty zostały wykonane solidnie i estetycznie. Kolorystyka jest wyważona a karty oraz instrukcja są bardzo czytelne. 

20190710_082642-768x1024 GRAnatowy czwartek: Narabi od FoxGames

Narabi jest grą specyficzną. Na pewno spodoba się graczom ceniącym spokojną i intelektualną analizę. Nie spodoba się graczom, których interesuje rozrywka i zabawa.  Możliwość zagrania w szybką grę o kooperacyjnym celu to główny atut Narabi.

Na pewno warto zagrać!

Dziękuję wydawnictwu FoxGames za przekazanie gry do recenzji.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *