Cud Miód zaprasza do świata pszczół. W tej EKO grze (wydanej bez plastiku!) wcielamy się w pracowite pszczółki.  Zaczynamy pracowity czas zbiorów. Nasze zadania zmieniają się wraz z zmianą daty w kalendarzu. Zbieramy nektar z aktualnie kwitnących kwiatów. Musimy bacznie uważać na zagrożenia, a wszystko w dwóch wariantach gry! Wybierzcie sami, czy wolicie rywalizację czy wariant kooperacyjny. Już od 6 roku życia! Granna zaprasza – a wraz z nim eksperci pszczelarstwa z Profesorem Jerzym Woyke!

20191021_1414112100148952-768x1024 GRAnatowy Czwartek: najsłodsza EKO gra Cud Miód od GRANNA 6+

Cud Miód

Kto z nas nie lubi miodu? Słodki, niepowtarzalny smak, którego silne korzenie mamy w dzieciństwie. Dodatek do herbaty, pysznie smakuje na chlebie czy w słodkościach. Tylko jak powstaje? Jakie są jego rodzaje? Jak wygląda praca pszczoły przy zbiorach pożytku?

W grze Cud Miód wcielamy się w pracowite pszczółki, których zadaniem jest produkcja miodu. Na ich drodze  czają się różne  niebezpieczeństwa i zasadzki a gracze muszą wykazać się dobrą pamięcią. Tylko od nas zależy czy gramy w wariant kooperacyjny czy rywalizację!

Piękne wydanie, ekologiczne komponenty oraz przyjemna tematyka!

Absolutnie wartościowa gra o przyjemnym przebiegu z elementami memory!

20191021_1414112100148952-768x1024 GRAnatowy Czwartek: najsłodsza EKO gra Cud Miód od GRANNA 6+

Konsultacja merytoryczna – Profesor Jerzy Woyke, naukowiec, nestor polskiego pszczelnictwa.

  • Wiek graczy: 6-99 lat
  • Liczba graczy: 2-4 os.
  • Czas rozgrywki: 30 min.
  • Autor: Wojciech Grajkowski
  • Ilustracje: Ewa Podleś
  • Wydawnictwo GRANNA
  • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

  • -42 kafelki kwiatów
  • -7 kafelków uli
  • -12 pionków pszczół
  • -4 żetony
  • -Plansza -Kalendarz Kwitnienia
  • -Pionek pszczelarza
  • -Pionek niedźwiedzia
  • -Plansza -Plaster miodu
  • -Instrukcja
20191021_1414112100148952-768x1024 GRAnatowy Czwartek: najsłodsza EKO gra Cud Miód od GRANNA 6+

Skrót zasad:

Gra dostarcza dwa warianty rozgrywki. Aby, zagrać w wariant kooperacja musimy odwrócić koło kwitnienia na stronę z niedźwiedziem.

Wariant kooperacyjny – gramy przeciwko niedźwiedziowi.

W rozgrywce wspólnej mamy do dyspozycji 4 pszczoły. By przegonić niedźwiedzia musimy zgromadzić dookoła ula 2 pszczoły lub więcej. Wszystko, aby uniemożliwić niedźwiedziowi zabranie nam kafelka rośliny.  Rozstawiamy ule, dookoła nich zakryte kafelki roślin i gramy! .

Stawiamy pszczelarza na polu z zimowym ulem. Gracze odkrywają w swoim ruchu maksymalnie 4 kafelki. Odkrycie 2 kafelków z symbolem niebezpieczeństwa skutkuje blokadą pszczół. Wtedy zakrywamy (i zapamiętujemy) wszystkie odkryte kafelki i przesuwamy pszczelarza na kolejne pole.

20191021_1414112100148952-768x1024 GRAnatowy Czwartek: najsłodsza EKO gra Cud Miód od GRANNA 6+

Ponownie odkrywamy tajemnice kolejnego ula. Gdy pszczelarz znajdzie się na kolejnej roślinie na kole, oznacza to, że poprzednia roślina przekwitła i zbierany jest nektar (kafelki z daną rośliną) do ula, a pszczoły znów mogą lecieć w poszukiwaniu pyłku.

Gra się kończy w momencie, gdy cały plaster miodu jest pełen pyłku!

Wariant rywalizacja graczy.

Odwracamy koło kwitnienia na drugą stronę. Zadaniem nas (pszczółek) jest zebranie jak największej ilości pyłku.  Do dyspozycji mamy po 3 pionki pszczół w danym kolorze. Za zebranie 7 różnych kafelków zdobywamy BONUS (słoiczek miodu warty 2 punkty). Nasze ruchy muszą być rozważne i przemyślane. I tutaj właśnie zawiera się zabawa i urok rozgrywki w jednym!


Moja ocena:

Po pierwsze – tematyka! Absolutnie ważna, potrzebna, przyjemna i bardzo edukacyjna dla dzieci w wieku od około 6 roku życia. O znaczeniu pszczół i wartościach miodu dowiemy się z załączonych do gry broszur oraz z samej instrukcji. Cieszę się, że ten temat przeszedł też konsultację merytoryczną polskiego eksperta i nestora pszczelarstwa – Profesora Jerzego Woyke. Dzieci dowiadują się o pszczołach i sprawdzają na czym polega ich praca, poznają rośliny miododajne oraz cykl życia przyrody oraz dowiadują się o zagrożeniach jakie czekają na pszczoły – same walory edukacyjne! To cieszy mnie najbardziej!

Wykonanie gry – kolejny atut Cud Miód! Ekologiczna tematyka i ekologiczne wydanie. Granna dba o środowisko i wydaje swoje gry bez plastiku. A jedyny element, który pozostaje nie EKO to folia, w którą gra jest owinięta. Ale i ona straciła bardzo na grubości. Pionki pszczół wykonane są z drewna i absolutnie podobają się graczom! Pozostałe elementy gry to trwały karton i bardzo estetyczne grafiki. Ciekawy pomysł autor miał również na planszę – ul! Grafiki są bardzo realistyczne i dodają grze uroku.

20191021_1414112100148952-768x1024 GRAnatowy Czwartek: najsłodsza EKO gra Cud Miód od GRANNA 6+

Mechanika gry jest poprawna z dwoma wariantami rozgrywki do wyboru. Możemy rozwijać więc rywalizację lub współpracę między graczami. Gra Cud Miód jest stosunkowo prosta lecz nie oczywista. Owszem, nie da się uniknąć lekkiej losowości oraz element pamięciowy bywa uciążliwy, mało innowacyjny. Jednak jest to gra rodzinna i to z myślą głównie  o najmłodszych graczach takie zadania zostały postawione graczom.  Wychodzimy jednak znacznie dalej od prostego memory. W grze Cud Miód pojawia się znaczący element przewidywania i planowania ruchów. Mamy tutaj takie dane jak kalendarz kwitnienia, dysponowanie posiadanym zasobem.

Gra zdecydowanie cieszy oko, uczy i wychowuje przyszłe pokolenia do troski o świat przyrody i jej najmniejszych mieszkańców: pszczoły. W poszanowaniu dla tego co robią i w zachęcający sposób zaprasza do sięgania po miodek!

Serdecznie polecam

Dziękuję Wydawnictwu GRANNA za egzemplarz recenzencki!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *