Mandala to nowość od Wydawnictwa REBEL. W tej dwuosobowej grze karcianej rywalizujemy o przewagę punktową układając kolorowe mandale. Nie wiemy z góry jakie wartości punktowe będą mieć karty. Musimy więc wykazać się strategią i przemyśleć swoje kroki. Płócienna mata dodaje grze uroku! Ciekawa propozycja do grania we dwoje! Zapraszam na GRAnatowy czwartek – okiem psychologa i pasjonata gier planszowych.

20191104_0944451113584244-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Mandala (2019) Stwórz w duecie wielobarwny wzór i wygraj! REBEL

Mandala

Mandala – symbol starożytnego i świętego rytuału. Kolorowy piasek rozkłada się w taki sposób, by stworzyć symboliczną mapę świata, a następnie niszczy się układ podczas specjalnej ceremonii, a sam piasek wyrzuca do rzeki.

Mandala zaprasza nas do konfrontacji dwóch graczy. Każdy z nich będzie rywalizował podejmując decyzje, które zaowocują punktacją dla danej karty oraz sprawią, że wygrana przybliży się lub oddali od gracza. Całość w klimacie kolorowych kompozycji barw, których konfiguracje tworzą mandale. To również konfrontacja przemyśleń i wybór strategii, która zapewni przewagę i spowoduje, że nasza gra okaże się zwycięska! Mandala – coś pięknego, ciekawego i bardzo kuszącego. Zagrajmy więć!

20191104_0944451113584244-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Mandala (2019) Stwórz w duecie wielobarwny wzór i wygraj! REBEL

MANDALA

  • autor: Brett J. Gilbert, Trevor Bejnamin
  • ilustrator: Klemens Franz
  • wydawca: Rebel
  • 2 graczy
  • Ok 30 minut
  • Od 10 lat
  • Do kupienia TUTAJ

zawartość pudełka:

  • materiałowa mata do gry
  • 108 kart
  • instrukcja
20191104_0944451113584244-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Mandala (2019) Stwórz w duecie wielobarwny wzór i wygraj! REBEL

Skrót zasad:

Rozstawiamy komponenty gry na płóciennej macie i dookoła niej. Na środku maty znajdują się dwie mandale, które stanowią obszar gry. Każda z nich podzielona jest na obszary: strefę wspólną oraz część naszą i przeciwnika. Po przygotowaniu gry i rozłożeniu wcześniej przetasowanych kart na swoje miejsca gracze dobierają z talii po 2 karty na każdą mandalę i układają je na macie. W kolejnym kroku dobieramy po 6 kart do ręki i po 2, które musimy umieścić zakryte w swoich misach na macie. Możemy je w czasie gry podglądać.

Podczas gry będziemy dokładać karty do wybranej części na macie. Do dyspozycji mamy obszar wspólny oraz pole należące do nas. Pamiętać musimy jednak, że tylko karty z części wspólnej wezmą udział w punktowaniu.

20191104_0944451113584244-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Mandala (2019) Stwórz w duecie wielobarwny wzór i wygraj! REBEL

Gracze naprzemiennie rozgrywają swoje tury. Podczas naszej tury musimy wykonać 1 z 3 poniższych czynności:          

(I) Buduj wzgórze i dobierz kartę: Wybieramy 1 z kart z naszej ręki i umieszczamy ją obrazkiem do góry na jednym z 2 wzgórz. Następnie dobieramy na rękę 3 karty z wierzchu talii. Nie wolno nam jednak przekroczyć limitu 8 kart na ręce. Sprawdzamy, czy udało się nam ukończyć mandalę.       

(II) Uprawiaj pole i nie dobieraj karty: Zagrywamy 1 albo więcej kart tego samego koloru z ręki i umieszczamy je obrazkami do góry na jednym ze swoich dwóch pól przestrzegając oczywiście zasady unikalności koloru. Nie dobieramy w tej turze kart! Na koniec oczywiście sprawdzamy, czy udało mam się ukończyć mandalę.    

(III) Odrzuć karty i dobierz nowe: jeśli nie możemy albo nie chcemy zagrywać kart z ręki możemy odrzucić 1 lub więcej kart tego samego koloru i zastąpić je kartami dobranymi z talii. Dobieramy tyle samo kart, ile odrzuciliśmy. Nasza tura kończy się. 

20191104_0944451113584244-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Mandala (2019) Stwórz w duecie wielobarwny wzór i wygraj! REBEL

Wykładamy karty według następujących zasad:

– jeden kolor może pojawić się w mandali tylko raz (w każdej ze stref zagrywania)

– jeśli chcemy dołożyć kartę w kolorze, który już znajduje się na mandali, musimy dołożyć ją na tej drugiej.

Kiedy na jednej z mandali pojawi się komplet 6 kolorów, zostaje ona  ukończona i nadchodzi czas jej zniszczenia.  Karty z pól graczy odrzuca się. Karty ze środka rozdziela między graczy.  Zaczynamy od osoby, która zagrała najwięcej kart na swoje pole. Gracze kolejno wybierają kolor i dołączają wszystkie karty do niego należące do swojej puli. Karty dodajemy do naszej rzeki i misy zgodnie z następującymi zasadami:

(a) wybranego koloru nie ma w naszej rzece –  umieszczamy wtedy dokładnie 1 z tych kart na pierwszym od lewej wolnym polu rzeki. Pierwszą kartę w rzece umieszczamy na polu oznaczonym numerem 1, każdą kolejną kartę nowego koloru umieszczamy na pierwszym wolnym polu na prawo od zajętego. Nie można robić przerw ani przemieszczać kart między polami rzeki. Jeśli zostały nam jeszcze jakieś karty to umieszczamy je w zakrytym stosie w naszej misie. 

(b) wybrany kolor mamy już w naszej rzece – umieszczamy wtedy karty od razu w swojej misie (oczywiście obrazkiem w dół).
Jeśli zniszczenie mandali nie spowodowało zakończenia gry to dobieramy 2 karty z talii i kładziemy odkryte na wzgórzu zniszczonej mandali – zabawa jest dalej kontynuowana. 

20191104_0944451113584244-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Mandala (2019) Stwórz w duecie wielobarwny wzór i wygraj! REBEL

Gra kończy się w momencie, gdy któryś z uczestników zdobędzie wszystkie 6 kolorów  w swojej rzece lub gdy wyczerpie się stos kart (tasujemy wtedy odrzucone karty i gramy do momentu ukończenia i zniszczenia mandali).

W tym miejscu określona zostaje wartość punktowa poszczególnych kolorów . Zabieramy wszystkie karty ze swoich mis i układamy pod odpowiednimi polami naszej rzeki zgodnie z kolorami. Każda karta w rzece posiada odpowiednią wartość od 1 do 6. Mnożymy teraz liczbę kart pod danym polem przez jej wartość. Sumujemy wartości ze wszystkich pól rzeki i wyłaniamy zwycięzcę.

KONIEC

Mandala – moja ocena

Mandala to gra dla dwóch graczy. Zaprasza do spokojnej rywalizacji, której sedno tkwi w podejmowanych decyzjach, abstrakcyjnym planowaniu. Mandala to pozornie skomplikowany tytuł – takie wrażenia miałam po zapoznaniu z instrukcją, która nie należy do najbardziej udanych. Dlatego tak szczegółowo opisałam zasady gry, abyście mogli posiłkować się nimi przy pierwszych partiach. Sama musiałam odwołać się w niejasnościach do oryginału instrukcji. To tyle narzekania. Sama gra w praktyce przebiega bardzo sprawienie i bez trudu pozwala rozgrywać kolejne tury. Należy wiec d gier o niskim stopniu skomplikowania zasad. Jest także stosunkowo szybka – zwykle partia trwa około 30 minut.

Planowanie i logika – to główny element mechaniki. To od naszych decyzji o rozłożeniu kart zależy końcowy rezultat naszego wyniku oraz przeciwnika. To od nas zależy także czy od razu pokażemy nasze wybory przeciwnikowi czy zdecydujemy się na zbieranie kart do misy. Zbieranie kart do misy to nic pewnego i możemy w ten sposób więcej stracić niż zyskać ale kto nie gra (i/lub nie ryzykuje) ten nie pije szampana! Jak w każdej grze karcianej z dobieraniem kart ze stosu i tutaj spotkamy się z elementem losowości. Nie jest to jednak determinanta wygranej lub porażki. Zaletą tego typu sytuacji jest na pewno wysoka regrywalność tytułu.

W Mandali także nie znajdziemy mocnego osadzenia w klimacie gry. Można by powiedzieć, ze to neutralna propozycja, która sprawdzi się w każdej grupie wiekowej: młodzieży, dorosłych i starszych graczy.

Mata do gry oraz karty to wielki atut wydania. Komponenty są estetycznie, solidnie i bardzo ładnie wydane. Płócienna mata do gry bardzo porządkuje rozgrywkę i dodaje jej uroku i podnosi prestiż gry. Małe tekturowe pudełko również świetnie pasuje do całości.  

20191104_0944451113584244-1024x1024 GRAnatowy czwartek: Mandala (2019) Stwórz w duecie wielobarwny wzór i wygraj! REBEL

Podsumowując

Mandala to ciekawy tytuł dla dwóch graczy. Stosunkowo proste zasady i mechanika oparta o podejmowanie decyzji i logiczne planowanie z elementem losowości w doborze kart. Szybka, bardzo solidnie wydana i o ciekawym klimacie, który nie narzuca się graczom a zaprasza do rozgrywki. Serdecznie polecam.

Dziękuję wydawnictwu REBEL za egzemplarz recenzencki.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *