GRAnatowy czwartek to seria wpisów o sprawdzonych grach planszowych. Zawsze w czwartek o 20.00 zawsze okiem psychologa i z dużą ilością zdjęć. Dziś jedna z moich ulubionych gier psychologicznych – MAFIA od wydawnictwa Granna. Fenomenalna zabawa w 8-22 graczy!!! Kilka wariantów rozgrywki i mnóstwo emocji oraz historia Agenta – serdecznie zapraszam.

20180520_112003-1024x1024 GRAnatowy czwartek: MAFIA Granna

MAFIA

W Spytown grasuje mafia. Bandyci terroryzują miasto i jego mieszkańców. Są doskonale przygotowani, działają w pełnej tajemnicy. Policja przystępuje do kontrataku. Do Spytown wysyła swoich najlepszych funkcjonariuszy, a w szeregi mafii wprowadza tajnego agenta. Czy stróżom prawa uda się rozbić gang? Czy mafiosom uda się wyeliminować wszystkich policjantów? Zaczyna się niezwykle niebezpieczna rozgrywka.

Mafia to kultowa gra psychologiczna podczas spotkań integracyjnych (i nie tylko). Na pewno znacie wersje z kawałkami papieru, długopisami itd. Sama rozgrywka w wersji podstawowej pozostaje taka sama – jednak wydając ok 30 złotych zyskujecie coś więcej: dobrą zabawę, porządna oprawę graficzną i wsparcie dla mistrza gry jak i dodatkowe warianty rozgrywki (karty). Czy warto?

20180520_112003-1024x1024 GRAnatowy czwartek: MAFIA Granna

Zawartość pudełka

  • 21 Żetonów Postaci – 1 Agent
  • 15 Policjantów
  • 5 Mafiosów
  • 30 Kart Gry
  • Instrukcja

20180520_112003-1024x1024 GRAnatowy czwartek: MAFIA Granna

Kilka słów o żetonach – są papierowe i to ich plus i wada. Cena gry jest bardzo niska a gdy żetony byłyby plastikowe lub drewniany to na pewno to by się zmieniło. Dlaczego o tym wspominam – to gra która budzi wiele emocji i papierowe żetony nie są na nie bardzo odporne (o czym przekonałam się sama podczas jednej z  rozgrywek). Na szczęście wydawca dosyła zniszczone żetony.

Skrót zasad

Zasady są bardzo proste, jednak do poprowadzenia gry potrzebny jest moderator, który będzie je tłumaczył oraz czuwał nad przebiegiem gry. To bardzo ważna rola i zdecydowanie musi pełnić ją osoba dla której MAFIA nie ma tajemnic.

20180520_112003-1024x1024 GRAnatowy czwartek: MAFIA Granna 20180520_112003-1024x1024 GRAnatowy czwartek: MAFIA Granna

Sprawdzamy ilu mamy graczy i tym samym ilu mafiozów jest w mieście. Moderator przygotowuje odpowiednią liczbę żetonów i przystępujemy do losowania. Każdy losujący musi bezwzględnie zachować tajemnice wylosowanego żetonu. Wariant dodatkowy to opcja losowania karty akcji (neutralnej lub powodującej określony skutek). Moderator prowadzi graczy po psychologicznej rozgrywce wydając polecenia:

1. Miasto zasypia (wszyscy zamykają oczy), budzi się agent.

Agent może poznać tożsamość graczy – jeden gracz na turę. Następnie agent zasypia.20180520_112003-1024x1024 GRAnatowy czwartek: MAFIA Granna

  2. Budzi się mafia (mafia otwiera oczy).

Mafia bez słów komunikuje się celem wyeliminowania z gry jednego gracza. Wskazują go moderatorowi.

3. Budzi się miasto – już bez graca, który został wyeliminowany przez mafię.

Wszyscy gracze typują kto jest z mafii i podejmują decyzję na drodze głosowania o wyeliminowaniu jednego gracza. Tutaj każdy może udawać każdego… szczególnie mafia nie chce być odkryta  a ich zadaniem jest polowanie a agenta i policjantów. Oczywiście to czas na wygłaszanie argumentów, dlaczego ktoś powinien zostać wyeliminowany oraz okazja do wygłoszenia mowy obronnej.

Podczas gry możemy także zagrać kartę akcji (o ile ją mamy): zmienić tożsamość, zapewnić sobie imunitet podczas głosowania czy szybkim strzałem natychmiast wyeliminować jednego gracza (tylko jeśli jesteś z policji).

Gra proponuje także modyfikacje zasad dla dzieci – uproszczenie rozgrywki.

Moja ocena

Mafia to gra psychologiczna z bardzo dużą interakcją – więc moja ocena musi być pozytywna. Nie znam innej gry, która tak wciąga 8-22 graczy w rozgrywkę. Tutaj czuć pochłonięcie i wejście w rolę – bywa, że bardzooooo.

GRA PSYCHOLOGICZNA…

20180520_112003-1024x1024 GRAnatowy czwartek: MAFIA Granna

Miałam okazje grać w MAFIE bardzo wiele razy i to z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oraz w grupach mieszanych i bez znaczenia na wiek ta gra po prostu pochłania graczy. Nawet najbardziej sceptyczni „obserwatorzy” szybko wchodzą w rolę i chcą grać kolejny i kolejny raz. Emocje związane z odgrywaniem roli i próbą wywierania wpływu na innych graczy są bardzo intensywne (co może być powodem zniszczenia żetonów). Gra psychologiczna w którą wchodzą gracze potrafi być bardzo zacięta i dawać sporo satysfakcji graczom. Zarówno policjanci, agent i mafią nie mają prostego zadania. Zadaniem policji jest wytropienie i wyeliminowanie mafii, której zależy na wytropieniu policji. Jak to w życiu bywa mafia ma przewagę -wie kto jest w jej szeregach i skutecznie naradzając się potrafi wyeliminować wrogów. Trzeba na prawdę postarać się, aby nie dać się wpędzić w pułapkę i osiągnąć zlecony cel.

Wzbogacenie gry o dodatkowe karty nie wprowadza rewolucji do gry lecz pozytywnie dodaje rozgrywce dodatkowych walorów. Nagłe zwroty akcji powodować mogą zamieszanie jak i sporo frajdy graczom. Bywają jednak partie, gdzie karty nie zostają w ogóle wyłożone – a rozgrywka nie traci na atrakcyjności.

Powtarzalność i regrywalność jest ogromna. Każda partia to nowe emocje, nowy rozkład ról i tyle samo lub więcej zabawy. Ostrzegam – gra wciąga. Rekordziści potrafią grać kilka godzin! Najlepsza gra na 8-22 osób jakie znam!

Ciekawostka – ile lat ma najmłodsza grająca w MAFIĘ? ROK – a tak na serio moja córka uwielbia zbierać żetony – dacie wiary, że w tej małej rączce zmieści się ich aż 11?

20180520_112003-1024x1024 GRAnatowy czwartek: MAFIA Granna

Dziękuję wydawnictwu Granna za przekazanie gry do recenzji oraz przysłanie nowego żetonu AGENTA – po tym można poznać oddanego wydawce i porządną firmę – uwielbiam Was za to co robicie i jak to robicie!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

1 komentarz

Buba · 24 maja 2018 o 21:48

A nam się nigdy nie udało zagrać w „Mafię” z pudełka. Wersja bez gadżetów jest zbyt znana. Co zaproponowałyśmy jakiejś grupie dzieci rozgrywkę z pudełka, to każde znało inną wersję (bez gadżetów), przekrzykiwały się i nie dały dojść do głosu córce, która chciała ustalić wspólne zasady. Poza tym trudno zebrać grupę aż tak liczną, która akurat będzie chciała grac w cokolwiek 😉 Mówię tu o grupach towarzyskich, poza szkołą. Gdyby tak trafić na grupę odpowiednią liczbowo i … nie znającą zasad, to by dopiero było coś! 🙂 Tymczasem pudełko leży i się kurzy, a zawartość w stanie idealnym….

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *