Łowcy Kryształów to gra, która długo czekała na swój GRAnatowy Czwartek. Na szczęście jesienne wieczory w końcu nastały a gry planszowe je uwielbiają. Łowcy Kryształów to gra o bardzo ciekawej grafice tematyce nie spotykanej często w grach planszowych : górnictwo w mrocznym klimacie. Pochodzenie gry również jest nie typowe ponieważ jej pierwowzór został ufundowany na platformie Kickstarter. Zapraszam na recenzję!
Łowcy Kryształów
Łowcy Kryształów to gra strategiczna, która od pierwszego wrażenia przykuwa naszą uwagę bardzo klimatyczną oprawą graficzną. Podczas rozgrywki wcielamy się w rolę górniczego magnata, którego zadaniem jest wydobycie drogocennych kryształów. Z pomocą przychodzą najemnicy oraz unikalne artefakty. Musimy tylko uważać na ruchy przeciwników, którzy czekają na nasz błąd lub będą próbować podebrać nam ludzi i zgarnąć dla siebie zwycięstwo. Śpieszmy się – kopalnia grozi zawaleniem!
- Wydawnictwo: Foxgames
- Autor: Filip Miłuński Jan Zalewski
- Ilustracje: Mateusz Stanisławski, Łukasz Witusiński
- Do kupienia TUTAJ
Zawartość pudełka:
- * 78 kart najemników
- * 6 kart dowodzenia
- * 12 kart artefaktów
- * 60 żetonów kryształów
- * 6 totemów frakcji
- * 1 plansza do gry
- * 1 znacznik zawalenia kopalni
- * 1 instrukcja
- * instrukcja do gry.
- Na uwagę zasługują grafiki – mroczne, klimatyczne i bardzo szczegółowe. Jest tylko jeden minus – szkoda, że część najemników się powtarza.
Skrót zasad:
Przygotowanie gry: Losujemy frakcje. Karty najemników dzielimy według ich kosztu i formułujemy odrębne stosy. Podobnie kryształy.
Każdy z graczy otrzymuje na rękę dwóch najemników o koszcie 1 i jednego o koszcie 2. Z reszty tworzymy piramidę nad planszą według wzorca z instrukcji. Pod planszą tworzymy piramidę z kryształów. Również instrukcje podpowiada jej kształt i układ. Artefakty umieszczamy w wyznaczonych miejscach w równych stosach.
Obok planszy układamy dwie karty frakcji – tzw. Neutralne. Odszukujemy jeszcze totem w naszym kolorze i przystępujemy do gry.
PRZEBIEG GRY
Zasady bardzo przejrzyście podsumowuje karta ze skrótem. Gra toczy się z naprzemiennych rund. Każda runda składa się z faz:
(I) Faza początkowa, w której możemy aktywować nasze artefakty, oraz skorzystać z umiejętności naszego lidera
(II) Faza akcji – możemy wykonać dwie akcje:
(a) rekrutacja najemnika– pierwszy poziom (1) rekrutujemy za darmo. Najemnicy z wyższych poziomów kosztują nas zagrane z ręki karty o wartości o jedną niższą niż poziom najemnika.
(b) pozyskanie kryształu– kryształy zdobywamy poprzez najemników. Suma kart najemników musi być równa lub wyższa niż koszt kryształu w tym samym kolorze, co kryształ. Kolor naszej frakcji daje nam zniżkę o jeden przy kupnie. Zakupując kryształy frakcji neutralnej nie musimy trzymać się zasady adekwatnego koloru kryształu i najemników.
(c) zdobycie artefaktu – poprze zagranie najemników o sumie wartości co najmniej równej kosztowi pozyskania artefaktu. Artefakt ma dwie strony – w momencie kupna decydujemy z której z nich chcemy korzystać – wybieramy tylko jedną.
(d) użycie umiejętności specjalnej najemnika – zagrywamy kartę i wykorzystujemy zdolności najemnika
Proste – tak! Tyle tylko, że to jeszcze nie koniec. Gra wymaga od nas przestrzegania kilku zasad.
Karty wykorzystanych najemników wędrują najpierw na stos kart wykorzystanych a następnie w fazie (III) do naszej bazy. W bazie może być maksymalnie 7 kart – wszystkie nadmiarowe usuwane są do pudełka.
Najemnik na szczycie stosu będzie naszym liderem. Jeśli będzie posiadał umiejętność stałą, to na początku naszej kolejki będziemy mogli z niej skorzystać – podczas aktywacji lidera.
Kolejne zasady to np. ( e) przejęci bazy w celu odzyskania kart na ręce.
(III) Faza porządkowa – wykorzystane karty najemników wędrują do bazy. Uzupełniamy braki w puli kryształów i najemników.
Ilość zasad początkowo może wydawać się spora. Zapewniam jednak, że gra jest bardzo prosta a kolejne rundy to szlifowanie zasad i niestety dość duża powtarzalność.
Celem gry jest gromadzenie punktów zwycięstwa. Odbywa się to m.in. poprzez zdobywanie kryształów, które powodują przesunięcia wskaźnika zawalenia kopalni. Również wyczerpanie każdego ze stosów kart najemników powoduje przesunięcie ww. wskaźnika. Jeśli dotrze on do wskazanego pola (zależnego od liczby graczy), gra kończy się i przystępujemy do wyłonienia zwycięzcy. Punkty zdobywamy za posiadane kryształy a także artefakty.
Moja ocena:
Łowcy Kryształów to gra dla początkujących oraz średnio zaawansowanych graczy. Na pewno nowicjuszom dobrze grać z kimś kto rozgrywkę zna. Niezależnie – kilka rund wystarcza, aby poznać wszystkie zasady. Rozgrywka stopniowo nabiera tępa i staje się na pewno ciekawsza.
To co jest najmocniejszą stroną gry to wykonanie. Szata graficzna, jakość wykonania komponentów oraz nawiązanie wizualne do tematyki górnictwa, diamentów, fantastyki. Razem tworzy to naprawdę bardzo ładną grę, która zdecydowanie się podoba. Ferowanie – to akcja, która po grze chodziła mi po głowie. Sama nie znałam tego słowa.
Rozgrywka – tutaj dominują skrajne oceny. Są tacy, którzy gry zdecydowanie nie polecają a wręcz odradzają. Znam także kilku entuzjastów. Ja sama uważam, że gra jest poprawna. Co to znaczy? W dobrym gronie Łowcy Kryształów mogą naprawdę się podobać. Budowanie kart, realizacja zadań, planowanie ruchów – wszystko w klimacie zdobywania kryształów i fedrowania kopalni. Drobny element interakcji podstacji ataku na bazę przeciwnika również dodaje grze kolorytu. Sama rozgrywka jest też stosunkowo szybka – od 30 minut do około 45 w zależności od ilości graczy.
Rozgrywka ma duży aspekt regrywalności. Każda partia jest inna, inny układ najemników, frakcji czy kryształów nam to gwarantuje. Ilość graczy także zmienia dynamikę na polu gry. Przejmowanie bazy może wiązać się również z zmianą frakcji. Jest to moment rozgrywki, który dodaje jej świeżości i atrakcyjności. Można zmienić strategię budowania kart, zyskać więcej korzyści ze zmiany frakcji. Przejmowanie baz czy podbieranie najemników to akcje, do których gra przyzwyczaja. Nie można do końca być pewnym przyjętej przez siebie strategii. A nawet przyjąć należy za fakt, że sytuacja się odmieni.
Łowców Kryształów polecam szczególnie jako grę dla graczy początkujących! Łowcy Kryształów to klimat podziemnych poszukiwań i fantastycznych postaci, rywalizacja frakcji, negatywna interakcja w wersji bardzo delikatnej oraz wyścig o pierwszeństwo! Ciekawa alternatywa dla prostych tytułów a jednocześnie gra dla początkujących graczy.
Dziękuje Foxgames za udostępnienie gry do recenzji!
0 komentarzy