GRAnatowy czwartek to seria recenzji sprawdzonych gier planszowych – co czwartek o 20.00 prezentuję Wam recenzję sprawdzonej gry – dużo zdjęć, skrót zasad i moja psychologiczna recenzja. Dzisiaj dwie gry rodzinne z serii Legendy Polskie wydawnictwa Granna. Pan Twardowski to wielkie zaskoczenie. Kolorowa i wydawać by się mogło bajkowa okładka i tematyka a tutaj naprawdę sensowna rozgrywka i dobra rozrywka. Zobaczcie sami.
O Bazyliszku przeczytacie TUTAJ
PAN TWARDOWSKI
- liczba graczy: od 2 do 6
- wiek: od 6 lat
- czas gry: ok. 25 min.
- wydawca: Granna (2018)
- Ilustracje: Katarzyna Fic
- Autor :Wojciech Grajkowski
Fantastyczna legenda Polska, która doczekała się nawet filmowej adaptacji trafiła do gry planszowej. Świetny pomysł! Cudowna okazja do promocji kultury polskiej. Pan Twardowski czeka na nas w karczmie. Karczma Rzym się zowie. Tylko kłopot mamy wielki – Twardowski zmienił się w …. I tutaj zaczyna się zabawa – przeprowadzamy śledztwo i staramy się czym prędzej odgadnąć kim dzisiaj jest Pan Twardowski. Już 6 latki poradzą sobie z zadaniem – a ostrzegam zabawa jest bardzo dobra i wciągająca.
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
- – 16 dwustronnych kafelków karczmy
- – 6 kart portretów
- – 6 kart wskazówek
- – 4 piekielne maski
- – klepsydra
- – instrukcja
Skrót zasad:
Instrukcja bezbłędnie objaśnia wszystkie szczegóły – ja tylko w skrócie wyjaśnię:
- Na przygotowaną plansze (kafelki) karczmy skupiamy wzrok – staramy się zapamiętać wszystkie szczegóły.
- Wszyscy gracze (poza graczem rozpoczynającym) zakrywają oczy zasłonkami-maskami. Gracz rozpoczynający odwraca 1 kafel obrazka na drugą stronę.
- Gracze odsłaniają oczy. Ten, który najszybciej wskaże nowy szczegół, otrzyma wskazówkę, jak rozpoznać Twardowskiego.
- Wygrywa gracz, który wskaże poprawnie jako pierwszy prawidłową tożsamość Twardowskiego.Zasady gry ulegają drobnym modyfikacją na 2 graczy (klepsydra).
Moja ocena:
Pan Twardowski jak i cała seria Legendy Polskie od Granna to niesamowite zaskoczenie. Bardzo ładna oprawa graficzna i przyjemna rozgrywka już dla 6-latków. Nie jest to jednak gra typowo dla dzieci. Z powodzeniem zagrają w nią rodziny, znajomi czy grupy mieszane (pod każdym względem). Sama rozgrywka jest prosta i przyjemna – w zależności od naszej koncentracji i pamięci również całkiem prosta. Ilość szczegółów na kafelkach wymaga dobrej pamięci – tym bardziej, że przy pierwszej partii w zasadzie nie wiemy czego możemy się spodziewać (co zniknie lub pojawi się na obrazku).
Gra stymuluje koncentrację uwagi, percepcje wzrokową oraz ćwiczy pamięć i myślenie logiczne. Zdecydowanie to gra na TU I TERAZ – wymaga od gracza koncentracji i uczestniczenia w rozgrywce w czasie rzeczywistym. Z powodzeniem nadaje się na lekcje j.polskiego przy okazji omawiania legendy o Panie Twardowskim.
Na podstawie wskazówek musimy wybrać podejrzanego i zgadnąć kim dziś jest Pan Twardowski. W każdej partii jedna karta ze wskazówką jest schowana i zmienia rozgrywkę.
Cieszę się, że wydawnictwo zdecydowało się na promocje legendy polskiej o Janie Twardowskim – jej skrót znajduje się w instrukcji. Dodałabym jeszcze wersje instrukcji w języku angielskim – i gotowy towar promocyjny na świat. Ale wystarczy osoba która zna polski i wyjaśni wszystkim zasady bo sama gra jest niezależna językowo.
Gra zawiera również element ruchowy i humorystyczny w postaci zakładania i ściągania masek/zasłonek. Sporo przy tym śmiechu i zabawy – gwarantuję, że będzie też element zastanawiania się czy dobrze mi w masce i czy w ogóle powinnam ja założyć (dotyczy głównie pań w dorosłym wieku). Osobiście dodałabym więcej masek. Alternatywnie można także odwrócić się lub zakryć oczy chustą.
Oprawa graficzna gry nieco bajkowa może powodować, że gra zyska tytuł gry dla dzieci. Sama rozgrywka jednak jest zdecydowanie familijna/ rodzinna.
Ogromny plus za cenę – mniej jak 40 zł to za takie wydanie i olbrzymią przyjemność z gry bardzo mało. Serdecznie polecam.
Do kupienia TUTAJ
1 komentarz
GRAnatowy czwartek: Legendy Polskie Bazyliszek GRANNA - Psycholog i Coach - Anna Kamyszek-Cieślarczyk · 1 czerwca 2018 o 22:12
[…] O Panie Twardowskim przeczytacie TUTAJ […]