GRAnatowy czwartek to seria wpisów o sprawdzonych grach planszowych.  Sporo zdjęć, skrót zasad i moja psycho-ocena. Zawsze w czwartek zawsze okiem psychologa. Dzisiaj nowość od EGMONT – Łap za słówka. Gra pełna humoru oraz sprytu. Impreza ze słowami = będzie się działo. Międzynarodowy bestseller w końcu w Polsce! Zapraszam!

20180723_2102276248145-225x300 GRAnatowy czwartek : Łap za słówka. EGMONT

Łap za słówka

 • Autor: Jakubik Hartwig
 • Wydawnictwo: EGMONT
 • Do kupienia TUTAJ
 • Liczba graczy: 2-6 osób
 • Wiek graczy: 10-110 lat

Międzynarodowy bestseller!

„Łap za słówka” to gra słowna, która wnosi bardzo dużo innowacji do rodzinnego lub imprezowego grania. W grze wymyślamy słowa na czas. O kategorii i literze początkowej decyduje gra! Punkty zdobywamy za to tylko za unikatowe wyrazy – których nie zapisali przeciwnicy. Przyda się szybkość, bystrość umysłu oraz umiejętność przewidywania. Dobra zabawa gwarantowana.

Zawartość pudełka:

 • 21 kafelków z literami
 • 6 kostek z symbolami
 • 99 żetonów z punktami
 • 6 zasłonek
 • 1 klepsydra (90 sekund)
 • 1 notes z karteczkami do wyrywania

20180723_2102276248145-225x300 GRAnatowy czwartek : Łap za słówka. EGMONT

Skrót zasad:

Zasady wytłumaczysz w minutę. Rozkładamy grę. Pierwszy gracz rzuca sześcioma kostkami i wybiera jedną. Jej symbol decydować będzie o kategorii podawanych w rundzie słów. Możliwych wyników jest bardzo dużo:  potrawy, pojazdy, zabawki i nazwy gier, zwierzęta, miasta, sport, napoje, muzyka, książki, owoce i warzywa, woda, ubrania, słodycze, państwa, zawody, elektronika, film, rośliny. Gdy wszyscy gracze wybiorą swoja kategorię odwracamy klepsydrę i kafelek z symbolem litery. Zaczynamy! Zadaniem graczy jest napisanie 3 słów z danej kategorii oraz słów przeciwników w ilości równej ilości graczy. Jeśli prawidłowo wymyślisz słowa w kategorii przeciwników, wówczas możesz odebrać im punkty! Każdy unikalny wyraz na twojej liście (nikt z przeciwników go nie podał) to 1 punkt.

Wygrywa gracz, który jako pierwszy będzie miał 15 punktów.

20180723_2102276248145-225x300 GRAnatowy czwartek : Łap za słówka. EGMONT 20180723_2102276248145-225x300 GRAnatowy czwartek : Łap za słówka. EGMONT

Moja ocena:

Prosta i przyjemna gra słowna z domieszką klimatu gry imprezowej. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom. Gra ma proste zasady, ale do banalnych nie należy. Wymyślenie słowa ( i to na tyle oryginalnego, aby nikt na nie nie wpadł) to zadanie nie łatwe. Klepsydra bezlitośnie odmierza czas a nam brakuje słów – to odczucie towarzyszy grze nieustannie. Bywa, że kategoria przeciwników nam odpowiada bardziej niż nasza własna.

Gra wciąga i zatrzymuje przy polu gry na dłużej. Z każdą runda morale rosną a gracze chcą jak najlepiej wypaść – przecież zadanie wydaje się banalne. Sekret tylko w tym, aby wymyślić słowa których nie wymyślą inni.

Doskonały trening językowy – sami decydujecie o wyborze języka. Lingwiści mogą grę wykorzystać na zajęciach językowych. W domowych rozgrywkach również możecie wzbogacić zasadę o grę np. po angielsku. Zaręczam jednak, że już język polski was nie raz zaskoczy.

Optymalny wiek najmłodszego gracza to 10 lat – z uwagi na zasób słów, znajomość pisowni, alfabetu i można spróbować obniżyć kryterium wieku. Gra super sprawdzi się w wakacyjne klimaty planszówkowe. Po wakacjach – umili wieczory, spotkania w gronie do 6 graczy czy rodzinny czas. Atrakcyjne kości spodobają się dzieciom, a i dorośli będą mieć dużo przyjemności z rozgrywki.

Dziękuję wydawnictwu EGMONT za przekazanie gry do recenzji.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *