Kwiat Wiśni to fenomenalna gra o pięknej oprawie graficznej i bardzo ciekawej mechanice. Wprost przenosi Nas do pełnej kwitnących jabłoni Japonii. Spotkanie graczy przy zbiorze kwiatów z niezwykłego drzewa. Tylko jeden zwycięzca! Czy będziesz nim Ty? Zdecydujesz się na ostrożną czy ryzykowną strategię? Już od 8 lat dla 2-4 graczy. Kwiat wiśni to gra, która absolutnie zostaje w mojej kolekcji i często będzie wracać na stół. Dlaczego – zapraszam na recenzję.

20191021_142214260495745-1024x768 GRAnatowy czwartek: Kwiat wiśni od FoxGames. HIT!!!

Kwiat wiśni

Legenda głosi, że tajemnicze wiśniowe drzewo zakwita tylko raz na dekadę, a jego kwiaty mają ogromną moc. Zbierz ich jak najwięcej, lecz uważaj – drzewo niechętnie patrzy na zanadto chciwych.

Kwiat wiśni to gra, która zachwyca nie tylko tematyką ale także jakością wykonania! Jest po prostu bliska ideału. Bardzo dobrze wywarzona mechanika (z elementem losowości, ale nie dało się go uniknąć) oraz strategia, która nie wskazuje na oczywistą drogę do wygranej! Rywalizacja do 4 graczy i szybki czas rozgrywki, który sprawi, że zapragniecie sięgnąć po więcej. Piękne wydanie i bardzo dużo kolorowych kwiatów, których bogactwo skryte jest w pięknym woreczku.

 • Marka: FoxGames
 • Liczba graczy: 2-4 graczy
 • Wiek gracza: od 8+
 • czas gry: 20 minut
 • Autor: Hinata Origuchi
 • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

 • 4 zasłonki
 • 1 woreczek
 • 3 karty mistrzów
 • 1 instrukcja
 • 96 żetonów kwiatów

Komponenty wykonane zostały z dużą dbałością o szczegóły. Jedyny minus to fakt, że kwiatki i woreczek są plastikowe. Rozumiem jednak, że to optymalizacja procesu produkcji i ceny gry. Drewniane, materiałowe komponenty cenię jednak wyżej i jako gracz i klient jestem  stanie do nich dopłacić.

Skrót zasad:

Zwycięzcą gry zostaje gracz, który na koniec zdobędzie najwięcej punktów. By tego dokonać gracze wcielają się w zbieraczy kwiatów wiśni. W każdej turze dobierają jeden lub więcej kwiatów z woreczka i podejmują decyzję, której konsekwencja będzie ilość posiadanych żetonów. Bywa, że zachłanność może pokrzyżować plany gracza. Ostrożność spowodować może również niepowodzenie. Na koniec tury gracz musi rozłożyć kwiaty:

– przed swoją zasłonką: aby zbierać punkty na podstawie zestawień kwiatów

– za swoją zasłonką: aby otrzymać punkty za posiadanie najliczniejszych grup kwiatów

20191021_142214260495745-1024x768 GRAnatowy czwartek: Kwiat wiśni od FoxGames. HIT!!!

O szczegółach zasad oraz punktach za zebrane kwiaty szczegółowo mówi instrukcja. Rozgrywka toczy się w turach i trwa do momentu, aż kwiaty zostaną zebrane a woreczek będzie pusty.

Gra proponuje również wariant podstawowy oraz zaawansowany oraz dwuosobowy.

Moja ocena:

Kwiat wiśni to na pewno gra, muszą mieć miłośnicy kultury Japonii. Mocno osadzona w klimacie z ciekawym wstępem i fabułą. Opiera się o legendę wiśniowego drzewa. To niezwykłe drzewo zakwita raz na dziesięć lat, i podczas kwitnienia zasypuje cudownymi kwiatami.  Kiedy kwiatki opadają następuje czas zbiorów. Tylko jeden ze zbieraczy otrzyma bowiem szanse na spełnienie swojego marzenia.  Nie można stać się tylko zachłannym – drzewo nie da szczęścia chciwemu graczowi.

Legenda buduje klimat i sprawdza się w mechanice gry. Kwiat wiśni to śliczna gra typu „push your luck”. Autentycznie nie można tutaj bez refleksyjnie zbierać kwiatów i chciwie ich zagarniać. Zbiory nie będą udane. Element losowego dobierania kwiatów miesza się bowiem z podejmowaniem decyzji. To dobre wyważenie, ponieważ to właśnie gracz będzie miał ostateczne słowo w kompletowaniu zbiorów. Nie zabraknie tutaj także logicznego myślenia, które będzie widoczne w rozdysponowywaniu kwiatami przed i za zasłonką.

Kwiat wiśni to gra zdecydowanie dobrze wydana i dostarczająca kilka wariantów rozgrywki.  Gra sprawdzi się u graczy od około 8 roku życia. Tematyka i mechanika sprawia, że gra spodoba się graczom zaczynającym przygodę z planszówkami jak i tym bardziej zaawansowanym.

Wykonanie gry jest na bardzo wysokim poziomie. Klimat widoczny jest w każdym elemencie zawartym na i w pudełku. Brakuje tylko naturalnych materiałów, które mogłyby zastąpić plastikowe. Piękne ilustracje, ciekawe wykonane żetony o różnorodnych kolorach. Słowem: bardzo dobre wydanie. Całość mieści się w kompaktowym pudełku, które dokładnie zajmuje tyle miejsca ile mieć powinno.

Podsumowując:

Kwiat wiśni to bardzo dobra gra: pięknie wydana, osadzona w klimacie Japonii oraz posiadająca ciekawą mechanikę, która daje ogromną satysfakcje z gry graczom każdego rodzaju (dzieci, młodzież, wytrawni gracze, początkujący, grono rodzinne). Zdecydowanie polecam!

Dziękuję wydawnictwu FoxGames za udostępnienie gry do recenzji.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *