Piękno kwiatów, ich delikatność oraz zapach to uroki natury którym ulegam bez zastanowienia. Kwiaciarenka to nowość od Wydawnictwa Granna, która spodoba się wszystkim miłośnikom relaksującego klimatu gier planszowych. Szybka, proste zasady i mechanika draftu. Już od około 10 lat. Gra KWIACIARENKA nie zawiera plastikowych elementów potrzebnych do rozgrywki. Zapraszam na GRAnatowy czwartek.
Kwiaciarenka
Letnia nowość od Wydawnictwa GRANNA to propozycja dla fanów kwiatów, driftu oraz spokojnej rozgrywki w krótkim czasie i o prostych zasadach. Jeśli Pamiętacie Niezłe ziółka to na pewno ucieszy Was wiadomość, że autorek Kwiaciarenki jest również Steven Finn. Sporo decyzji daje okazje do kombinacji i decydowania. Nie zmienia to jednak faktu, że gra przebiega bardzo sprawnie i zdecydowanie podoba się graczom. Trudno się dziwić – w otoczeniu tak pięknych kwiatów każdy czuje się komfortowo. Sprawdźmy dokładnie z czym mamy do czynienia.
- 10 – 99 lat
- 2 – 4 os.
- 15-20 min
- Autor : Steve Finn
- Ilustracje: Sebastián Koziner, Rocio Ogñenovich, Sarah Wry
- Do kupienia TUTAJ
Kwiaciarenka to polskie wydanie gry: The Little Flower Shop wyd. Dr. Finn’s Games
Zawartość pudełka:
- 96 kart sklepu
- 12 kart wazonów startowych
- 4 karty kasy fiskalnej
- 24 karty banknotów
- 4 plansze graczy
- instrukcja
Skrót zasad:
W
Kwiaciarence spotyka się 1-4 graczy (wariant solo!). W ciągu 3 rund za pomocą
draftu gracze wybierają kolejne karty, aby wyłożyć je na plansze. Na koniec gry
bogactwo naszej kwiaciarni decyduje o naszym wyniku. Musimy uważać na
niewykorzystane karty – przynoszą one na koniec ujemne punkty.
Grę szybko rozkładamy według zasad dostępnych w instrukcji. Na początku rundy otrzymujemy 7 kart. Wybieramy z nich jedną, którą możemy zachować na własny użytek. Pozostałe karty przekazujemy innemu graczowi zgodnie z kolejnością. Runda toczy się dalej a na jej koniec mamy w posiadaniu 7 kart. Zmienny w czasie rund jest tylko kierunek przekazywania sobie kart (w lewo – w 1. i 3., w prawo – w 2. rundzie).
Wybrana karta jest od razu odkrywana. Należy ją umieścić na planszy (w wazonie, koszu), w schowku (pojemność 4 kart) lub w kasie (pieniądze) oraz w śmietniku.
Do zdobycia są karty:
- karty wazonów – na karcie widoczny jest symbol kwiatów, które należy zbierać. Wyjątkiem są białe symbole – oznaczają dowolny kwiat
- karty kwiatów – mogą zawierać od 1 do 3 (różnych) kwiatów. Są to róże, słoneczniki, irysy i tulipany
- karty pensji – ekstra zarobek
- karty zamówień – ich realizacja przyniesie nam dodatkowy zarobek
- karty koszy – na naszej planszy mamy 3 miejsca na wiszące kosze z kwiatami (bratki), zawieszenie kosza związane jest w kosztem (od 1 do 5 $)
Po rozegraniu 3 rund czas na zliczenie punktów:
- Wazon wypełniony kwiatami (wart tyle punktów ile skompletowanych wazonów)
- Wiszący kosz (punkty według wskazań na koszu)
- Każde 5$ zapewnia nam 1 punkt
Wygrywa gracz z największą liczbą punktów.
Gra zaprasza także do wariantu solo lub zaawansowanego!
Moja ocena:
Kwiaciarenka to spokojna i szybka gra o prostych zasadach. Została jak na wydawnictwo GRANNA przystało wydana w bardzo profesjonalny sposób. Tym bardziej, ze firma zrezygnowała z plastikowych elementów i całość jest wykonana z papieru. Folia ochronna jest bardzo cienka, co sprzyja także ekologii! Fantastyczna sprawa i ogromny szacunek dla wydawnictwa za podjęte działania!
Grafiki oraz pudełko są bardzo klimatyczne. Czuć tutaj lekką nutkę secesji, duch przeszłości, klasyki. Gra prezentuje się wiec tzw. Elegancko. Osobiście zrezygnowałabym tylko z tak dużego pudełka, ale jest ono rozmiarów planszy wiec rozumiem wydawcę, że tak było po prostu bardziej praktycznie wydać grę.
Gra początkowo wydała mi się skomplikowana. Instrukcja jest dość obszerna a pusta witryna sklepowa napawa pewnym niepokojem. To tylko efekt pierwszej partii. Stopniowo gra odsłania swoje zasady i staje się prostą i szybką rozgrywką o przyjemnej i spokojnej tematyce z wariantem zaawansowanym lub trybem solo.
Karty w Kwiaciarence są bardzo liczne tj. 96 sztuk. Pozwala to na sporą różnorodność partii. Rozmiar kart jest stosunkowo mały, ale zapewnia to przejrzystość na planszy. Osobiście jednak wolę trochę większe karty. Taki drobny szczegół.
Sama rozgrywka jest przyjemna. Nie czujemy tutaj rywalizacji, presji czasu czy większego paraliżu decyzyjnego. Szybkości grze dodaje fakt, przekazywania sobie kart. Ilość decyzji do podjęcia podczas dobierania kart jest optymalna i pozwala włączyć do gry już dzieci 8-10 letnie. Jak na losowość doboru kart przypadło gra bywa lekko irytująca. Kiedy obrana przez nas decyzja na starcie nie potwierdza się w kolejnych kartach. W grze 2 –osobowej część kart odrzucamy. Mam wrażenie, że rywalizacja jest wtedy znacznie wyraźniejsza. Nasze decyzje mogą z powodzeniem zaszkodzić przeciwnikowi!
Kwiaciarenka to gra, którą polecam na pozycje rodzinną lub grę ze starszymi ludźmi, których pasją są kwiaty. Na pewno poczują się zauroczeni wydaniem i celem gry. Nowicjusze także nie powinni odczuwać dyskomfortu. Zasady gry poznajemy w bardzo prosty i intuicyjny sposób. Zgodnie z sugestią autorów, na początku warto zrezygnować z ozdób. W kolejnych partiach śmiało jednaka możemy włączyć ten element gry do rozgrywki.
Kwiaciarenka to gra, która pozwala graczom poczuć się komfortowo, spokojnie i przyjemnie. Rozgrywka przebiega płynnie i zawiera jedną z ulubionych mechanik przekazywania kart (draftu). Warto mieć ją w swojej kolekcji szczególnie jeśli gracie z miłośnikami ogrodów, kwiatów i spokojnej partii o prostych zasadach i szybkim czasie rozgrywki.
Kwiaciarenka to gra, w którą nie tylko warto zagrać, ale którą po prostu warto mieć w kolekcji. Jest sprytna, przyjemna i dobrze się skaluje. Dzięki mechanice draftu gra się w nią płynnie. Dodatkowy wariant punktowania wprowadza delikatnie więcej decyzji i możliwości punktowania. Kwiaciarenka wygląda ładnie i schludnie, a do gry można zaprosić każdego. Nie wiem tylko, czy temat będzie odpowiadał każdemu. Ogromny plus za dbałość o środowisko przez Wydawnictwo GRANNA!
Serdecznie dziękuję Wydawnictwu GRANNA za przekazanie gry do recenzji.
0 komentarzy