GRAnatowy czwartek to seria wpisów o sprawdzonych grach planszowych. Zawsze okiem psychologa i gracza – w jednej osobie. Dziś wyjątkowy czwartek – 17 maja dzień mich urodzin i szybka gra w klimacie szpiegowskim Kryptos od Trefl Joker Line. Pudełko malutkie a w środku coś bardzo tajemniczego. Zadaniem graczy będzie złamanie tajnego szyfru – zanim zrobią to przeciwnicy. Skupienie, koncentracja, bystrość umysłu i dobra zabawa gwarantowana. Jak na urodziny przystało gramy od 3 graczy(do 6) i w ok 15 minut – lecz na jednej partii się nie skończy 🙂
KRYPTOS:
Gra to propozycja dla 3-6 graczy w ok 15 minut na jedną partię. W grze wcielamy się w kryptologów, których zadaniem jest rozszyfrowanie tajnego kodu. Tylko jedna osoba wygrywa – a liczy się tutaj bystry umysł i umiejętność logicznego wnioskowania i odrobina szczęścia. Gra dostępna w 3 wersjach językowych (instrukcja) oraz same komponenty są niezależne językowo. Autorem gry jest Piotr Siłka a wydawca zadbał o nową szatę graficzną na okładce i gra doczekała się już drugiego wydania. Jeśli lubicie logiczne myślenie i szybkie gry dla 3-6 graczy, które można zabrać ze sobą w dowolne miejsce – koniecznie spróbujcie Kryptos.
Liczba graczy: | 3 – 6 osób |
Wiek: | od 8 lat |
Czas gry: | ok. 15 minut |
Do kupienia TUTAJ
- Tłumaczenie zasad trwa 1 minutę!
- Czas trwania jednej partii nie przekracza 15 minut!
- 2 dodatkowe warianty reguł urozmaicają grę
- Doskonały trening logicznego myślenia
- Nowoczesne nawiązanie do najlepszych tradycji Master Minda
- Gra przyjazna dla osób cierpiących na daltonizm
- Świetna propozycja na wyjazdy – poręczne opakowanie mieści się w kieszeni
- Trzy wersje językowe instrukcji pozwolą zagrać w międzynarodowym towarzystwie.
Zawartość pudełka:
- plansza,
- 55 kart, pionki, 48 żetonów, 6 znaczników
- instrukcja w języku polskim, angielskim i niemieckim
Skrót zasad:
Zagadka tajnego szyfru musi zostać złamana!!!
Kryptos to wariant podstawowy, zaawansowany oraz drobny modyfikator. Sama instrukcja jest dobrze napisana i po jej przeczytaniu wszystko stanie się jasne. W kilku słowach jednak sprawdźmy na czym polega rozgrywka.
Na start musimy wyselekcjonować odpowiednią liczbę kart – tabela w instrukcji nam w tym pomaga. W rozgrywce 3-osobowej należny wykorzystać karty z numerami 1-32. Każdy gracz otrzymuje swój zestaw startowy oraz znaczniki w kolorach posiadanych kart. Znaczniki są widoczne przez całą grę dla wszystkich graczy. Swoje karty układamy w wachlarz i ustawiamy w kolejności rosnącej. Każda karta to indywidualny numer kodu w jednym z czterech kolorów. Spośród wachlarza kart ujawniany dwie – odwracając je przodem do graczy. Każde odkrycie/ujawnienie czy odgadnięcie karty skutkuje zaznaczeniem na torze kodu znacznika w odpowiednim kolorze.Zadaniem graczy jest odgadywanie właściwej karty u przeciwnika. Stopniowo na planszy widzimy coraz więcej odkrytych liczb.
Prawidłowa odpowiedź to 3 punkty. Wygrywa osoba, która zdobędzie jako pierwsza 15 punktów. Szczegółowe zasady punktowania znajdziecie w zasadach. Gra zawiera także wariant zaawansowany. Polska instrukcja to dodatkowo kilka stron informacji o sukcesie polskiego wywiadu w okresie międzywojennym oraz zaproszenie do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
NIESPODZIANKA – na dnie pudełka zaszyfrowana jest pewna wiadomość. Ten kto ją rozszyfruje i pokaże swój egzemplarz gry w muzealnej kasie otrzyma nagrodę – muszę kiedyś to sprawdzić!!!
Moja ocena:
Szybka gra dla 3-6 graczy z wyczuwalnym klimatem rodem z czasów międzywojennych i wojennych. Tutaj autentycznie łamiemy tajny kod i na podstawie logicznego myślenia i wnioskowania odgadujemy właściwe litery. Nie ma tutaj przypadków a są jedynie dobre lub złe decyzje. Sama rozgrywka daje sporo frajdy i zadowolenia po prawidłowo odgadniętej liczbie – co napawa dumą i motywuje do dalszego wnioskowania. Porażki bywają demotywujące – i tutaj plus, ze gra szybko przebiega i z każdą kolejką szanse na prawidłowe odgadywanie są większe. Kryptos to więc szybka gra logiczna. Jej kompaktowe pudełko pozwala na zebranie w dowolną podróż czy na łatwe przechowywanie.
W swojej formule sprawdzi się już u około 8-letnich dzieci jak i swobodnie u dorosłych. Zdecydowanie możemy dobrze bawić się w różnorodnym gronie – w zasadzie wiek czy narodowość nie ma tutaj większego znaczenia. Już 8-latek może na równi grać z dorosłym. Bazujemy na materiale konkretnym, logicznym więc szanse są wyrównane. na pewno łatwiej ma ostatni gracz – bo opcji na pomyłkę po prostu jest mniej. Warto zagrać kilka partii i sprawiedliwie się rolą pierwszego gracza podzielić.Nie ma w tym nic trudnego bo sama gra wciąga i w zasadzie chcemy grać kolejny raz od razu.
Ogromny plus za klimat gry i wartość historyczną. W tej grze TRZEBA poruszyć temat np. Enigmy i sukcesów polskiego wywiadu w czasach wojny. Idealnie byłoby wybrać się do wspomnianego Muzeum Armii Krajowej w Krakowie czy np. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Kryptos to dobra logiczna i szybka gra z klimatem szpiegowskim. Cena również zachęca – mały wydatek a gwarancja zadowolenia.
1 komentarz
Buba · 18 maja 2018 o 00:52
O, lubimy „Kryptos”. Nawet bardzo 🙂