GRAnatowy czwartek zaprasza na imprezę! Kalejdoskop obrazów i znaczeń oraz wyścig na spostrzegawczość. Znakomita i wielokrotnie nagrodzona gra planszowa, która absolutnie sprawdzi się w rozgrywce rodzinnej oraz podczas imprezy, spotkania. Tutaj nie ma miejsca na losowość czy przypadek. Klepsydra odmierza czas a my zapisujemy słowa! Dobra zabawa GWARANTOWANA!

20190204_1405331138123850-1024x768 GRAnatowy czwartek: Kaleidos od Trefl Joker Line

Kaleidos

Kaleidos to spotkanie ze słowem i obrazem. Bardzo staranne wydanie i zaskakująca oprawa artystyczna obrazów, które mamy przed sobą. Celem gry jest odszukanie na obrazach jak największej liczby obiektów, których nazwy rozpoczynają się na wylosowaną literę. Obraz, klepsydra, sztaluga, notes i ołówek – zestaw kompletny. Stworzył go oryginalny, włoski duet, doświadczony projektant gier Spartaco Albertarelli i utalentowana ilustratorka Elena Prette. Kaleidos to bardzo udana propozycja z zakresu obrazu, słowa i emocjonującej rozgrywki na spostrzegawczość. Ilustracje się nie nudzą a ich złożoność zaskakuje!

Wydawca: Trefl Joker Line
Projektant: Spartaco Albertarelli Marianna FulviElena Prette Angelo Zucca 
Ilustrator: Marianna Fulvi, Kenji Paolo, Elena Prette


Zawartość pudełka:

  • 20 ilustrowanych plansz
  • 4 tekturowe sztalugi
  • talia kart
  • 4 ołówki
  • notes
  • klepsydra
  • instrukcja

Skrót zasad:

Gracze siadają wygodnie najlepiej dookoła stołu. Każdy dostaje sztalugę, ołówek, kartkę z notesu oraz wyznaczamy pierwszego gracza. Tuż przed wylosowaniem litery przez pierwszego gracza wszyscy otrzymują obraz z pierwszą ilustracją. Litera i klepsydra = czas start! Od tego momentu wszyscy gracze notują na swoich karteczkach jak najwięcej obiektów, które znajdują się na ilustracji i zaczynają na wskazaną przez kartę literę. Nazewnictwo w dużej mierze zależy od graczy, którzy w kwestiach spornych głosują czy zaliczyć dany przedmiot. Ja np. spotkałam się z odrzuceniem przez innych graczy słowa nos lub noga ale przyjęciem hasła: jedzenie. Wyrazy wpisujemy na notatnik do momentu przesypania się piasku w klepsydrze. Za każde słowo, które nie powtórzyło się u innych otrzymuje 3 punkty, a za wyraz powtórzony u innych graczy po 1 punkcie. Nową rundę rozpoczyna się od umieszczenia na sztaludze kolejnej ilustracji. Cała zabawa trwa 10 rund. Przy każdej nowej ilustracji ciągnie się oczywiście nową literę. Wygrywa gracz z największą liczbą punktów. Bardzo proste!

20190204_1405331138123850-1024x768 GRAnatowy czwartek: Kaleidos od Trefl Joker Line

Moja ocena:

Osobiście jestem oczarowana grą Kaleidos. Bardzo ładnie i kompleksowo wydana z ciekawą mechaniką i brakiem losowości. Tutaj musimy bazować na swojej spostrzegawczości oraz zasobności słownika. Na pewno przyda się bogate słownictwo i spostrzegawczość, lekkość językowa. Plansze, na których widzimy obrazy to istny oczopląs. Ilość elementów jest ogromna. Tym bardziej, że każda plansza to inna literka. Podczas kilku partii nigdy nie trafił mi się ten sam układ litera-obraz.

Gra mija bardzo szybko. Jest przy niej sporo śmiechu – zwłaszcza, kiedy ciężko znaleźć odpowiednie słowo na wylosowaną literę. Bywa łatwiej i trudniej. Na pewno są literki, które podrzucają naszej pamięci więcej skojarzeń ale już 3-4 słowa to całkiem dobry wynik. W rekordowych rundach słów było nawet 7-9. W trakcie gry szybkość oka i ręki się poprawia – nie jest to jednak gwarancją wygranej. Tutaj musimy wyprzedzić jeszcze myślenie przeciwnika i podać słowo, którego nie zapisali inni gracze.

Gra jest bardzo regrywalna – bez obaw o zapamiętywanie. Nie jesteśmy w stanie zapamiętać obrazów pod kątem każdej litery w alfabecie.

Partia jest stosunkowo szybka -około 25-30 minut. Akcesoria zawarte w pudełku to kompletny zestaw niezbędny do rozgrywki! Mamy w pudełku absolutnie wszystko!

20190204_1405331138123850-1024x768 GRAnatowy czwartek: Kaleidos od Trefl Joker Line

Serdecznie polecam Kaleidos jako bardzo dobrą grę od 2-4 graczy. Słowo, obraz, zabawa i emocje – tutaj jest to wszystko. Absolutnie udana gra i absolutnie fajna gra!

Dziękuje Wydawnictwu Trefl Kraków za przekazanie gry do recenzji!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *