GRAnatowy czwartek zaprasza na wyjątkowy wpis! Dzisiaj gra, która od dawna jest na pierwszej pozycji w mojej liście TOP gier planszowych. 7 cudów świata to gra wyjątkowa. Prosta a jednocześnie trudna to wygrania, emocjonująca i bardzo dynamiczna. Osadzona w klimacie i wymagająca skupienia od graczy, ponieważ tury odbywają się równocześnie. Najbardziej utytułowania gra jaką znam i mój osobisty 8 cud świata! 7 cudów świata od Wydawnictwo Rebel i moja osobista recenzja! Zapraszam na wpis na blogu!

20190813_2140011112311567-1024x1024 GRAnatowy czwartek HIT: 7 cudów świata – TOP 1 w mojej kolekcji! Rebel

7 cudów świata:

Gra w 7 cudów świata to mocno osadzona w fabule rozgrywka od 2 do 7 graczy. Najlepiej sprawdza się jednak od 3 do 7 graczy. W rozgrywce wcielamy się w liderów starożytnych imperiów. Prowadzimy grę przez trzy epoki w trakcie, których handlujemy z sąsiadami oraz rozgrywamy potyczki militarne czy realizujemy swoje strategie rozwoju imperium. Nasi bezpośredni rywale lub sojusznicy to gracze po prawej i lewej stronie.

 • Liczba graczy:    2 – 7 osób
 • Wiek:    od 10 lat
 • Czas gry: ok. 30 minut
 • Waga:   ok. 1.240 kg
 • Wydawnictwo: REBEL
 • Do kupienia TUTAJ
20190813_2140011112311567-1024x1024 GRAnatowy czwartek HIT: 7 cudów świata – TOP 1 w mojej kolekcji! Rebel

Zawartość pudełka:

 • 7 plansz Cudów Świata
 • 7 kart Cudów Świata
 • 49 kart I Era
 • 49 kart II Era
 • 50 kart III Era
 • 42 żetony Konfliktu
 • 20 monet o wartości 3
 • 30 monet o wartości 1
 • 1 notes punktacji
 • 1 instrukcja
 • 2 karty wariantu dla 2 graczy

Kilka słów o rozgrywce:

Każdy z graczy otrzymuje swój cud świata oraz karty budynków, które może postawić na swoim terenie.

Następnie każdy z graczy wybiera jedną z kart, przekazując pozostałe graczowi po swojej prawej stronie (lub lewej, w zależności od epoki). Wszyscy równocześnie odsłaniają wybrane karty, następnie mogą zagrać kartę na jeden z trzech sposobów. Gracz może

a) Wybudować przedstawioną budowlę, płacąc jej koszt (jeśli taki jest). Każdy gracz automatycznie produkuje jeden surowiec. Posiadane w imperium budowle mogą produkować kolejne budynki. Gracz może także kupować surowieć od sąsiada.

b) Sprzedać kartę za pięć sztuk złota, odrzucając ją.

c) Wybudować jeden z poziomów swojego cudu świata. Posiadany cud generuje pewne korzyści np. surowce, bonusowe akcje, punkty zwycięstwa.

Wygrywa gracz, który po zakończeniu III epoki będzie posiadał najwięcej punktów zwycięstwa.

Moja opinia o grze 7 cudów świata!

Osobiście bardzo cenię grę 7 cudów świata. Jest to gra dla mnie wyjątkowa. Grałam w nią bardzo wiele razy i każda partia była inna w swym przebiegu, każda emocjonująca i wyjątkowa. Absolutnie uwielbiam tą grę i nie bez powodu nazywam ją moją ulubioną.  To gra, która pozwala tworzyć strategie a jednocześnie wymaga śledzenia ruchów przeciwników i absolutnie nie daje graczowi gwarancji wygranej. Każda partia jest niepowtarzalna! Gra jest świetnie wyważona, pięknie wygrana i bardzo dynamiczna. W grze zdobywamy punkty na wiele możliwych sposobów, co gwarantuje różnorodność rozgrywki oraz konieczność elastycznego doboru strategii.

Nie możemy zatracić się w gromadzeniu punktów zwycięstwa, pomijając np. siłę militarną. Na koniec każdej z trzech epok porównujemy siłę naszych armii i przyznajemy punkty (dodatnie lub ujemne). Niektóre karty punktują za budowle, które posiadamy w swoim imperium a nawet za budynki u sąsiada! Inne dają bonusy np. za największą armię. Strategie graczy mogą być sprzeczne z naszym interesem… punktów kontroli jest tutaj bardzo wiele a jednocześnie gra ma bardzo jasne i przystępne zasady.

W grze liczy się szacowanie ryzyka, umiejętność doboru strategii, podejmowanie decyzji! To cechy, która gra także rozwija w graczu.

7 cudów świata to prosta i jednocześnie złożona gra o masie możliwości i olbrzymiej radości z rozgrywki. Osobiście od lat uważam ją za wyjątkową i bardzo, bardzo polecam!

Jedyna wada jaką znajduje to wariant 2 osobowy. Osobiście polecam ją od 3 graczy. Zasady poprzez partię demonstracyjną lub stopniowe tłumaczenie, korzystanie z instrukcji skróconej można szybko zrozumieć i zapamiętać. Warto grać pierwszy raz z kimś kto zna grę i grał w nią kilka partii.

Dziękuję wydawnictwu REBEL za grę!!!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *