GRAnatowy czwartek zaprasza na wyjątkowy wpis! Dzisiaj gra, która od dawna jest na pierwszej pozycji w mojej liście TOP gier planszowych. 7 cudów świata to gra wyjątkowa. Prosta a jednocześnie trudna to wygrania, emocjonująca i bardzo dynamiczna. Osadzona w klimacie i wymagająca skupienia od graczy, ponieważ tury odbywają się równocześnie. Najbardziej utytułowania gra jaką znam i mój osobisty 8 cud świata! 7 cudów świata od Wydawnictwo Rebel i moja osobista recenzja! Zapraszam na wpis na blogu!
7 cudów świata:
Gra w 7 cudów świata to mocno osadzona w fabule rozgrywka od 2 do 7 graczy. Najlepiej sprawdza się jednak od 3 do 7 graczy. W rozgrywce wcielamy się w liderów starożytnych imperiów. Prowadzimy grę przez trzy epoki w trakcie, których handlujemy z sąsiadami oraz rozgrywamy potyczki militarne czy realizujemy swoje strategie rozwoju imperium. Nasi bezpośredni rywale lub sojusznicy to gracze po prawej i lewej stronie.
- Liczba graczy: 2 – 7 osób
- Wiek: od 10 lat
- Czas gry: ok. 30 minut
- Waga: ok. 1.240 kg
- Wydawnictwo: REBEL
- Do kupienia TUTAJ
Zawartość pudełka:
- 7 plansz Cudów Świata
- 7 kart Cudów Świata
- 49 kart I Era
- 49 kart II Era
- 50 kart III Era
- 42 żetony Konfliktu
- 20 monet o wartości 3
- 30 monet o wartości 1
- 1 notes punktacji
- 1 instrukcja
- 2 karty wariantu dla 2 graczy
Kilka słów o rozgrywce:
Każdy z graczy otrzymuje swój cud świata oraz karty budynków, które może postawić na swoim terenie.
Następnie każdy z graczy wybiera jedną z kart, przekazując pozostałe graczowi po swojej prawej stronie (lub lewej, w zależności od epoki). Wszyscy równocześnie odsłaniają wybrane karty, następnie mogą zagrać kartę na jeden z trzech sposobów. Gracz może
a) Wybudować przedstawioną budowlę, płacąc jej koszt (jeśli taki jest). Każdy gracz automatycznie produkuje jeden surowiec. Posiadane w imperium budowle mogą produkować kolejne budynki. Gracz może także kupować surowieć od sąsiada.
b) Sprzedać kartę za pięć sztuk złota, odrzucając ją.
c) Wybudować jeden z poziomów swojego cudu świata. Posiadany cud generuje pewne korzyści np. surowce, bonusowe akcje, punkty zwycięstwa.
Wygrywa gracz, który po zakończeniu III epoki będzie posiadał najwięcej punktów zwycięstwa.
Moja opinia o grze 7 cudów świata!
Osobiście bardzo cenię grę 7 cudów świata. Jest to gra dla mnie wyjątkowa. Grałam w nią bardzo wiele razy i każda partia była inna w swym przebiegu, każda emocjonująca i wyjątkowa. Absolutnie uwielbiam tą grę i nie bez powodu nazywam ją moją ulubioną. To gra, która pozwala tworzyć strategie a jednocześnie wymaga śledzenia ruchów przeciwników i absolutnie nie daje graczowi gwarancji wygranej. Każda partia jest niepowtarzalna! Gra jest świetnie wyważona, pięknie wygrana i bardzo dynamiczna. W grze zdobywamy punkty na wiele możliwych sposobów, co gwarantuje różnorodność rozgrywki oraz konieczność elastycznego doboru strategii.
Nie możemy zatracić się w gromadzeniu punktów zwycięstwa, pomijając np. siłę militarną. Na koniec każdej z trzech epok porównujemy siłę naszych armii i przyznajemy punkty (dodatnie lub ujemne). Niektóre karty punktują za budowle, które posiadamy w swoim imperium a nawet za budynki u sąsiada! Inne dają bonusy np. za największą armię. Strategie graczy mogą być sprzeczne z naszym interesem… punktów kontroli jest tutaj bardzo wiele a jednocześnie gra ma bardzo jasne i przystępne zasady.
W grze liczy się szacowanie ryzyka, umiejętność doboru strategii, podejmowanie decyzji! To cechy, która gra także rozwija w graczu.
7 cudów świata to prosta i jednocześnie złożona gra o masie możliwości i olbrzymiej radości z rozgrywki. Osobiście od lat uważam ją za wyjątkową i bardzo, bardzo polecam!
Jedyna wada jaką znajduje to wariant 2 osobowy. Osobiście polecam ją od 3 graczy. Zasady poprzez partię demonstracyjną lub stopniowe tłumaczenie, korzystanie z instrukcji skróconej można szybko zrozumieć i zapamiętać. Warto grać pierwszy raz z kimś kto zna grę i grał w nią kilka partii.
Dziękuję wydawnictwu REBEL za grę!!!
0 komentarzy