GRA NA EMOCJACH – okiem psychologa i coacha. Jak w każdy czwartek – recenzja sprawdzonej gry planszowej. GRAnatowy czwartek dzisiaj w innej odsłonie. Krótko o zasadach i zawartości pudełka a szeroko o psychologicznym (i nie tylko) zastosowaniu dla Gry na Emocjach – wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Gra na emocjach
- Autor:Manu Palau
- Wydawca: Nasza Księgarnia
- wiek: 10-110 lat
- liczba graczy: 3-10
- czas gry: 20 minut
Zawartość Pudełka
- GRA NA EMOCJACH to małe pudełko w którym znajdziemy:
- 110 kart symboli
- 5 kart bez symboli (do samodzielnego uzupełnienia)
- 5 kart z przykładowymi pytaniami
- Instrukcja
- Naklejka:właściciel gry
- Karta MEGAMOCY
Zasady
- Zadajesz pytanie, np. Jak się czuję, gdy spóźniam się na pierwszą randkę?.
- Pozostali gracze wybierają po jednej karcie (kładą je rysunkiem do dołu, abyś nie wiedział, kto co wybrał).
- Spośród wyłożonych kart wybierasz rysunek, który najlepiej pasuje do odpowiedzi na twoje pytanie.
- Gracz, który wyłożył wybrany przez ciebie rysunek, zdobywa 1 punkt.
- W następnej rundzie kolejny gracz zadaje wymyślone przez siebie pytanie.
- Gra się kończy, gdy któryś gracz zdobędzie 3 punkty/ lub inny ustalony wynik (przy 3-4 graczach warto grać do 10 punktów)
GRA inna niż wszystkie
Niepozorne kwadratowe pudełko, a w środku 110 kart z symbolami i tysiące skojarzeń na ich widok. „Gra na emocjach” Wydawnictwa Nasza Księgarnia, jest doskonałym narzędziem dla rozwoju umiejętności psychospołecznych dzieci i młodzieży. Sprawdzi się jako gra rodzinna, w gabinecie pedagoga i psychologa szkolnego oraz jako narzędzie pracy nauczyciela języków oraz terapeuty. `
![[Tags] 20171224_111747-1-625376207-300x216 GRAnatowy czwartek - GRA NA EMOCJACH](https://i0.wp.com/psychologicoach.pl/wp-content/uploads/2017/12/20171224_112329-1-131025293.jpg?resize=300%2C206)
„Gra na emocjach” – nauka przez zabawę.
Gra uczy rozumienia i nazywania emocji oraz empatii. Wspaniale rozwija myślenie abstrakcyjne i pobudzają kreatywność graczy. Każdy z obrazków – symboli pobudza wyobraźnie. Minimalizm zawartych na kartach symboli powoduje możliwość wielu interpretacji. Cała zabawa (i nauka) polega na tym, aby wczuć się w emocje współgraczy i z wyczuciem nadać symbolom osobiste znaczenie. Wygramy jeśli trafnie dopasujemy symbol do emocji, która towarzyszyła naszemu współgraczowi w konkretnej sytuacji. Symbol kaktusa może w ten sposób stać się zarówno złością, strachem, postawą obronną, odwagą czy pewnością siebie.
Gra prowokuje do rozmów o tym co kto miał na myśli wybierając dany symbol. Rozmowa w czasie gry bardzo często powoduje zadumę i refleksje a innym razem sporo śmiechu. Dzięki temu gra sprawdzi się zarówno w gronie znanych osób jak i dla nowo utworzonej grupy. Może gościć na stołach jako gra imprezowa lub samodzielna pozycja do rozgrywki.
Inne zastosowania Gry na emocjach
Grając w gry planszowe bardzo często dodaję od siebie dodatkowe zasady lub wykorzystuje elementy w różnych kontekstach. Gra na emocjach doskonale sprawdzi się w opowiadaniu historii. Każdy z graczy losuje 5 kart zaczynając od wstępu np. „Pewnego dnia…” i snuje opowieść z użyciem symbolu. Dalej kontynuuje kolejny gracz układając dalszy ciąg wydarzeń z wykorzystaniem swojego symbolu i dokładając kolejno swoją kartę. Historie można opowiadać na lekcjach języka polskiego, angielskiego czy innego języka obcego. Psycholog lub pedagog może wykorzystać karty w pracy indywidualnej lub grupowej prosząc o wybór wychowanka/klienta jednej karty która najtrafniej odpowiada przeżywanym emocją na początku spotkania tj. „Pokaż za pomocą karty jak się dzisiaj czujesz” lub opowiedz za pomocą symboli jak czuli się uczestnicy zdarzenia. Karty mogą stanowić również narzędzie do generowania skojarzeń na widok symboli, co świetnie się sprawdzi jako rozgrzewka przed zasadniczą rozgrywką.
GRA do kupienia TUTAJ
Dziękuję Naszej Księgarni za przekazanie gry do recenzji
1 komentarz
Zabawa na całego – najciekawsze gry imprezowe dla całej rodziny. KONKURS - Psycholog i Coach - Anna Kamyszek-Cieślarczyk · 6 lutego 2018 o 21:21
[…] „Gra na emocjach” – szerzej opisana TUTAJ. […]