GRAnatowy czwartek to seria wpisów o sprawdzonych grach planszowych – w tym tygodniu dwie pieczenie na jednym ogniu i dwa tytuły kierowanie głównie dla dzieci: Gra edukacyjna GOTOWANIE od Kapitan Nauka oraz gra dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych Bystre Główki – gra pamięciowa od Trefl Joker Line (KLIK).
Gotowanie
Kto zostanie mistrzem gotowania na czas? Kto pierwszy trafi kulinarne bingo i nazwie wszystkie produkty po angielsku? Co ugotujesz na obiad? Pyszną zupę jarzynową czy chrupiącą pizzę? Wybierz danie, skomponuj składniki i… smacznego!
Czas coś ugotować – składników mamy sporo, pomysłów również. Nie jest sekretem, że dzieci uwielbiają pomagać w kuchni a tematyka jedzenia jest im doskonale znana. Kapitan Nauka doskonale połączył przyjemność zabawy z nauką. Gotowanie to bardzo kolorowa gra planszowa dla dzieci w wieku 3-7 lat – a w zasadzie to 12 zabaw w jednym pudełku. Pozycja już dla 1-4 graczy a czas zabawy to ok 10-20 minut na jedną zabawę. Prosty i przyjemny sposób na sprawdzenie i pobudzenie pamięci dziecka, trening spostrzegawczości, szybkości czy języka angielskiego.
Zawartość Pudełka
– 4 talerze z potrawami zwierającymi po 6 składników
– 8 list zawierających po 6 produktów ( 4 listy ze składnikami potraw i 4 z listami zakupów z wymieszanymi różnymi produktami)
– 36 żetonów z produktami (24 żetony przedstawiają składniki potraw, 12 żetonów z dodatkowymi produktami).
– instrukcja
Elementy gry Gotowanie zostały wydane z wysokiej jakości papierowego kartonu – odporne na korzystanie z nich przez dzieci. Wszystkie elementy mają półokrągło zakończone narożniki – co gwarantuje bezpieczeństwo podczas zabawy. Żywe kolory, atrakcyjne grafiki zachęcają do zabawy a angielskie tłumaczenia na listach to dodatkowy walor edukacyjny gry.
Skrót Zasad
12 zabaw:
- „Mistrz gotowania na czas” – pośród rozsypanych 36 składników jak najszybciej szukamy tych z naszej listy zakupów. Pierwszy wygrywa.
- „Nie zapomnij o włoszczyźnie!” – dostajemy listę składników oraz talerz. Spośród zakrytych żetonów szukamy tego, który pasuje do naszej listy. Odrywamy jeden i porównujemy z listą – jeśli pasuje mamy kolejny ruch. Błąd powoduje utratę kolejki. Zabawa typu memory na składniki potraw – zapamiętywanie położenia określonego produktu.
- „Kulinarni podkradacze” – gracze otrzymują określoną liczbę żetonów, listę oraz talerz, w zależności od ilości graczy, podglądamy w swoim ruchu jeden żeton przeciwnika i jeśli jest z naszej listy zabieramy go. Memory z elementem rywalizacji przeciwko sobie.
- „Gotowanie po ciemku” – handlujemy żetonami – oddaje ci swój za wybrany przeze mnie w ciemno. Wygrywa gracz, który najszybciej skompletuje swoją listę składników.
- „Kto pierwszy?” – jeden „nieistniejący” gracz dostaje dwie karty składników, pozostali gracze wspólnie biorą 2 listy. Każdy kolejno odsłania żetony, jeśli pasują do naszych list to je bierzemy, jeśli do fikcyjnego przeciwnika – musimy je oddać. Współpracujemy przeciwko graczowi widmo – kto pierwszy skompletuje swoją listę.
- „Lustrzane gotowanie” – odkrywanie żetonów z puli, jeśli pasują do naszej listy składników to bierzemy, jeśli nie to oddajemy osobie która ma dany produkt na odwrocie swojej karty. Jeśli składnik nie pasuje do nikogo, to zawracany jest do puli, ale już odkryty.
- „Łowca okazji” – losujemy jedną listę, rozkładamy zakryte żetony. Mamy 30 sekund – dzieci lub minutę starsi, na zapamiętanie produktów z listy. Odkrywamy po kolei zakryte żetony i jeśli uważamy, że były w naszym przepisie, to je bierzemy. Pierwsza osoba, która skompletuje listę w poprawny sposób wygrywa grę.
- „Kulinarne bingo” – odkrywanie żetonów i dopasowywanie do listy zakupów, Kto pierwszy skompletuje całość – wygrywa.
- „Gawędziarz” – dziecko wybiera z 36 tylko 6 żetonów i łączy je w historyjkę. Rozmawiamy, zadajemy pytania, tworzymy pełną kreatywności opowieść. Zwłaszcza dla młodszych dzieciaków.
Zabawy po angielsku
- „Gotowanie po angielsku” – czytamy produkty z listy zakupów w języku angielskim, dziecko powtarza słówka i szuka właściwego żetonu.
- „Gotowanie po angielsku 2” – wykorzystujemy warianty 1, 2,3 z podstawowej gry z tą różnicą, że składnik zabieramy po wypowiedzeniu jego nazwy w języku angielskim.
- „Kupiec angielski” – składniki odkrywamy wzorem do góry. Gracze nazywają po angielsku produkty – za prawidłowe nazwanie żeton układamy na potrawie. Wygrywa gracz, który poprawnie ułoży 6 składników.
Moja ocena
Walor edukacyjny gry jest jednoznaczny – nauka przez zabawę. Najmłodsze dzieci nauczą się nazw 36 produktów oraz poznają składniki kilku popularnych dań. Sama zabawa zapewni dynamiczny trening pamięci, spostrzegania, refleksu i koncentracji. 12 wariantów gry pozwala graczom wybierać różnorodne rodzaje rozgrywek – oraz stymulować różne funkcje poznawcze.
Okazja do samodzielnej zabawy, w parze czy gronie czterech osób. Rozgrywka z innymi graczami to z kolei propozycja różnych wariantów: współpracy lub rywalizacji a nawet wzajemnego przeszkadzania sobie. Gra zawiera również warianty nauki języka angielskiego – już od najmłodszych lat. Nad poprawnością wymowy czuwa Kapitan Nauka i na swojej stronie zamieszcza nagrania mp3 z prawidłową wymową słów.
W zasadzie nigdy nie spotkałam się z tak bogatą ofertą wariantów rozgrywki w jednej grze 12 in 1. Mamy zabawy typowo pamięciowe, na szybkość i refleks czy propozycje językowych zmagań. Dodatkowo komponenty zostały solidnie wykonane – co powoduje, że nawet bardzo małe dzieci mogą bawić się kolorowymi talerzami czy listą zakupów.
Grając w rodzinnym gronie możemy doskonale zyskać pretekst do rozmów na temat zdrowego odżywiania oraz udać się po grze na wspólne gotowanie.
Podsumowując GOTOWANIE to spore zaskoczenia – prosta forma a jednocześnie bogactwo wariantów i zachęcające do zabawy wykonanie komponentów. Mnogość wariantów i stymulacja pamięci, spostrzegawczości, szybkości i nauka języka angielskiego. Zdecydowanie dobra pozycja a Kapitan Nauka to jeden z najbardziej pomysłowych wydawców dla dzieci – zachęcam do bacznego obserwanta oferty wydawnictwa.
Do kupienia TUTAJ
Dziękuję wydawnictwu Kapitan Nauka za przekazanie gry do recenzji.
1 komentarz
GRAnatowy czwartek – Bystre główki. Gra pamięciowa. - Psycholog i Coach - Anna Kamyszek-Cieślarczyk · 22 lutego 2018 o 19:05
[…] GŁÓWKI – gra pamięciowa od Trefl Joker Line oraz Gra edukacyjna GOTOWANIE od Kapitan Nauka (KLIK). Czy Bystre Główki to dobra gra planszowa i czy faktycznie pomaga trenować nasz umysł? Dla […]