GRAnatowy czwartek to seria recenzji sprawdzonych gier planszowych. Jako wytrawny gracz, psycholog i coach co czwartek opisuję jedną grę, którą polecam. Zawsze skrót zasad, opinia i sporo zdjęć – dzisiaj ogromne zaskoczenie: GEJSZE od Naszej Księgarni. Mała gra na dwie osoby i cudowna oprawa graficzna, ciekawa mechanika i ogromna przyjemność z grania – zapraszam.
Gejsze
- Autor: Kota Nakayama
- Ilustracje: Maisherly Chan
- Wiek: 10-110 lat
- Liczba graczy: 2
- Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
- Czas gry: 20 min
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
- 7 płytek gejsz
- 21 kart prezentów
- 7 płytek przychylności gejszy
- 8 znaczników akcji (po 4 znaczniki dla każdego gracza)
- Instrukcja
- karta megamocy 🙂
- naklejka
JAK SIĘ GRA W GEJSZE? Przebieg rozgrywki.
Obdarowujemy Gejsze: jedna pasjonuje się muzyką, inna zbiera kwiaty, wachlarze czy mądre księgi. Wygrywa gracz, który zyska przychylność największej liczby kobiet w jak najkrótszym czasie.
Zasady gry są bardzo proste:
- Każdy gracz posiada 4 znaczniki przedstawiające 4 akcje możliwe do wykonania podczas gry: sekret, eliminacja, kompromis, podwójny podarunek.
Gracz sam decyduje, w jakiej kolejności je wykona, ale musi pamiętać, że każde działanie może wykonać tylko raz! - W trakcie gry gracze wręczają gejszom odpowiednie podarunki stosując się do akcji.
- Na koniec gry sprawdzamy, którym spośród siedmiu gejsz gracze podarowali prezenty. Przychylność gejszy zdobywa ten, kto podarował jej więcej prezentów. Wygra gracz, który zdobędzie przychylność czterech gejsz lub 11 punktów.
- Gra może trwać jedną rundę. Jeśli jednak po jej zakończeniu okaże się, że brakuje nam przychylności 4 gejsz gramy dalej i musimy zadbać o to by nie stracić przychylności pięknych dam.
- Szczegółowe zasady wyjaśnia instrukcja (bardzo krótka).
MOJA OCENA
5/5
Ogromne zaskoczenie – mimo małego pudełka zawartość i sama rozgrywka dają ogromną porcje satysfakcji. Bardzo dynamiczny pojedynek strategii i podejmowania decyzji. Ilustracje i tematyka daje grze klimat – tak bardzo ceniony przeze mnie w grach planszowych. Czas rozgrywki 10-15-20 minut gwarantuje, że po pierwszej partii będziecie chcieli rewanżu. Mając do wykonania tylko 4 akcje i od tego w jakiej kolejności je wykonasz zależy sukces lub porażka. Liczy się każdy ruch. Jeśli gra nie zakończy się na pierwszej turze – tutaj już strategia podnosi się na poziom wyżej i szare komórki zaczynają bardzo pracować. Jak zrobić, aby nie stracić przychylności gejszy i zyskać przychylność od innej? Obserwujemy bacznie ruchy rywala i staramy się go pokonać. Wygrana daje bardzo dużo satysfakcji – przekonajcie się sami.
Warto, aby w domowej kolekcji gier planszowych pojawiły się Gejsze – dodają uroku kolekcji i na pewno będą stanowiły super przerywnik między większymi tytułami czy samodzielną rozgrywkę, gdy deficyt czasu depcze Wam po piętach a lubicie grać w gry planszowe.
W Gejsze grałam pierwszy raz w noc Sylwestrową – więc wspomnienia iście szampańskie. 🙂
NAJLEPSZA GRA 2-OSOBOWA
(nominacja Golden Geek, USA, 2017)
Dziękuję Naszej Księgarni za przekazanie gry do recenzji.
1 komentarz
GRAnatowy czwartek - SEN - Psycholog i Coach - Anna Kamyszek-Cieślarczyk · 11 stycznia 2018 o 20:01
[…] to kolejna pozycja Naszej Księgarni (po Gejszach), która zachwyca prostymi zasadami, piękną grafiką i przyjemnością rozgrywki […]