GRAnatowy czwartek to seria wpisów o sprawdzonych grach planszowych – okiem psychologa i coacha. Sporo zdjęć, krótki opis rozgrywki i obszerna psycho-recenzja. Dzisiaj gra logiczna w pięknej oprawie graficznej oraz z mnóstwem dodatków Eko od Wydawnictwa FoxGames. Czy gra wnosi coś innowacyjnego? Jak gra się w grę w której losowości nie ma w ogóle? Jak wygląda ta piękna gra (kolejna cudowna oprawa graficzna od FoxGames)!!?? Zapraszam do rozgrywki- wirtualnej i nie tylko.
Ekö (Eko) FoxGames
Na owianej tajemnicą pustyni Eko, do życia budzą się targane wiatrem piasek i skały. Formują się w służebne zastępy czekając na rozkaz. Zapętlone w tryby czasu armie niestrudzonych wojowników od niepamiętnych czasów stają naprzeciw siebie… bez końca.
Zbuduj swoje imperium, i dowodząc jedną z armii, zdobądź władzę nad przeciwnikami… w świecie, w którym nikt nigdy nie usłyszy o tobie ani o Twoim zwycięstwie. Na przeklętej pustyni, na którą cesarz Eko rzucił okrutny czar.
Tytuł: Ekö
Wydawnictwo: FoxGames
Projektant: Henri Kermarrec
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: ok. 60 min.
Wiek: 8+
Eko to prawdziwa perełka na półce z grami planszowymi. Piękne wydanie i rozgrywka dla starszych i fanów gier logicznych. Tutaj nie ma mowy o losowości, przypadku czy nieporozumieniach. Każdy ruch może mieć znaczenie a wygrana jest zdecydowanie zasługą przewagi intelektu. Przyjemność dla neuronów i pożywka dla oka – gra prezentuje się cudownie a zawartość pudełka zachwyca – drewniane dyski i budynki, plansze itd. Warto a nawet trzeba zagrać – już od 2 do 4 graczy.
Zawartość pudełka:
- 64 dyski – drewniane
- 36 budynków – drewniane
- 13 pól modularnej planszy
- 4 plansze graczy
- instrukcja
Komponenty wydane na 5+ (brakuje tylko wypraski). Drewniane dyski i budynki w 4 soczystych kolorach utrzymanych w klimacie gry. Grafiki i symbole na dyskach bardzo czytelna i dobrze wykonane. Gra warta swojej ceny.
Skrót zasad:
Gra składa się z naprzemiennych tur – w trakcie których aktywny gracz wykonuje dwie obowiązkowe fazy: działanie i zbrojenie. Prawidłowe rozłożeniem planszy to podstawa – dobrze napisana instrukcja podpowiada jak to zrobić (w zależności od liczby graczy).
- Działanie
Faza działania polega na przemieszczeniu swojego pionu/stosu. Ruch musi odbyć się na sąsiadujące wolne pole lub sąsiadujący stos (nasz) w celu wzmocnienia stosu (ale stos nie może być wyższy niż 4 piony), lub na pion/stos przeciwnika w celu jego zbicia (stos musi być niższy, ewentualnie taki sam o ile wśród zbijających na szczycie jest pion Cesarza).
Działanie może polegać również na budowie:
– obozu (poświęcając jeden sąsiadujący dysk)
– wieży – na miejscu obozu (poświęcając dwa dyski – koniecznie z tego samego stosu)
– zamku – rozbudowując wieżę (jak wyżej poświęcając trzy dyski).
O budowie szczegółowo mówią symbole na planszy gracza. Wyznaczają także obszary na których budować daną budowle w ogóle można. W trakcie budowy możemy „zawładnąć” budynkiem przeciwnika – musimy zużyć do tego o jeden dysk więcej niż jego tradycyjny koszt. Istnieje także możliwość ruchu „KAMIKADZE” – pojedynczy dysk może zbić poczwórny stos (i sam taż ginie tj.przechodzi do rezerwy).
Piony, które zostają zbite, bądź w inny sposób spadną z planszy (budowa, Kamikadze) wracają do rezerw właściciela (wyjątkiem jest Cesarz, którego bierze się do niewoli i daje on na koniec gry 3 punkty zwycięstwa – o ile w tej niewoli tam dotrwa) i są wykorzystywane w fazie zbrojenia.
Zbrojenie
W trakcie fazy zbrojenia wzmacniamy nasze stosy dokładając do nich dyski z rezerwy (o ile takie mamy). budynkiem.
Koniec gry następuje, gdy zwycięży jeden z graczy tj. zostanie jedynym graczem z pionkami na planszy lub uzyska 12 punktów (głównie z budynków) i kontrolować stolicę.
DODATKI
Gra w podstawowym pudełku zawiera kilka dodatków, które wprowadzają sporo świeżości do rozgrywki. Kafle te zmieniają lekko zasady gry – tworzą tunele, modyfikują ruch, wprowadzają nowy sposób na zdobycie punktów, zmieniają zasady zbrojenia a nawet pozwalają na odradzanie się wojska w piaskach pustyni. Na prawdę wnoszą do gry bardzo dużo świeżości i rozwijają rozgrywkę jeszcze bardziej.
Moja ocena:
Jako fanka gier logicznych rozgrywkę w Eko bardzo polubiłam. Zdecydowanie ta gra ma swój urok. Na pierwszy rzut oka widzimy piękne wydanie i solidne drewniane komponenty. Grafiki zapadają w pamięć i są nagrodą dla wrażliwego artystycznie gracza. Dalej spotykamy się z instrukcją, która w prosty sposób instruuje co, gdzie i po co. Fajna grafika z rozpiską możliwych opcji ruchu – porządkuje ewentualne wątpliwości. Sama gra w zależności od liczby graczy jest albo pojedynkiem (2 graczy) lub bitwą (3 lub 4 graczy). W każdej opcji gra bardzo dobrze działa. W każdej także ma sporą regrywalność. Układ na planszy jest za każdym razem inny – zarówno terenu jak i rozłożenia dysków. Każda partia jest osobnym pojedynkiem – a jego przebieg bywa bardzo dynamiczny. Przewaga bywa bardzo pozorna bo wystarczy chwila, aby przeciwnik rozbił nasze stosy czy przejął budynki albo pojmał cesarza. Ważne, aby monitorować sytuacje na planszy i nie dać przeciwnikowi odskoczyć za daleko.
Logika tutaj zdecydowanie ma swoje święto. W taj grze nie ma losowości czy zawiłej teorii i wielkiej fabuły. Krótki wstęp fabularny jest pretekstem do dobrej zabawy i myślenia. To lepsze niż szachy! Eko to gra która bardzo wciąga. Pierwsze wrażenie trochę przeraża wielością komponentów ale już po 2 turach wszystko jest jasne i zaczyna się cudowna rozgrywka w której wygrany może być tylko jeden! Dodatki sprawiają również, że rozgrywka będzie za każdym razem na innym poziomie i w zupełnie innym stylu możemy wygrać lub przegrać – warto zagrać.
Ogromna porcja interakcji – sporo tej negatywnej. Tutaj możecie poczuć naprawdę ducha pojedynku – na szczęście nie na śmierć i życie bo nasze dyski się regenerują. Sporo czasu jednak mija, aby odzyskać utraconą sprawność – a to na rękę przeciwnika, który na pewno wykorzysta naszą słabość.
Eko to na prawdę dopracowana gra – nie znajduję w niej słabych stron. No chyba, że któryś z graczy zbyt długo rozmyśla nad kolejnym ruchem (wtedy wystarczy wprowadzić klepsydrę ;P lub stoper).
Eko od FoxGames do kupienia TUTAJ
Dziękuję wydawnictwu FoxGames za kolejną świetną grę przekazaną do recenzji!
0 komentarzy