Dżem dobry – pora na GRAnatowy czwartek. Co powiecie na imprezowy tytuł, który wymaga dedukcji i współpracy? Dżem dobry to gra o psychologicznym sercu – zadaniem graczy jest naprowadzanie graczy za pomocą właściwych wskazówek. Jednocześnie sami odgadujemy na podstawie wskazówek nasze hasło. Współpraca się opłaca. Rebel przygotował coś słodkiego i bardzo apetycznego!

20200206_1133541847241525-768x1024 GRAnatowy czwartek: Dżem dobry -Czy odgadniesz sekretne słowo? Rebel

DŻEM DOBRY

Średniej wielkości pudełko zaprasza apetyczną truskawkę do swojego wnętrza. A znajdziemy tam grę Dżem Dobry, która zaprasza na imprezę. Gracze będą wcielać się w mistrzów dedukcji. Tworzenie podpowiedzi ma na celu naprowadzenie pozostałych graczy na właściwe hasło. Sami również na podstawie propozycji od mamy odgadnąć ukryte hasło!

Dżem dobry to połączenie gry imprezowej i słownej. W drużynie będziecie kreować hasła, podpowiedzi jak i je odgadywać. To solidna porcja gimnastyki dla umysłu! Słowa mogą ewaluować a gracze podnosić poziom ich trudności! Solidne i apetyczne żetony dodają grze atrakcyjności. Impreza z Dżem dobry może okazać się niezłą okazją do treningu umysłu i poznania swoich towarzyszy rozgrywki.

Wydawca: Rebel
Projektant: Ondra Skoupý
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska , pobierz plik:
Liczba graczy: 2 – 6 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 30 – 60 minut
Waga: ok. 0.400 kg


Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

 • 64 karty liter
 • karta dżokeja
 • 8 numerowanych żetonów
 • 3 żetony polskich znaków
 • 6 czerwonych żetonów podpowiedzi
 • 9 zielonych żetonów podpowiedzi
 • 6 stojaków na karty
 • 6 ołówków
 • notes z arkuszami do zgadywania
 • 4 karty kwiatków
 • instrukcja
20200206_1133541847241525-768x1024 GRAnatowy czwartek: Dżem dobry -Czy odgadniesz sekretne słowo? Rebel

Skrót zasad:

 Gracze układają sekretne słowo dla osoby po swojej prawej stronie. Robią to na podstawie kart z literami. Na początek gracze zmierzą się z pięcioliterowymi słowami. Gdy wszyscy ułożą hasła, każdy z graczy tasuje wykorzystane karty liter i przekazuje zakryte sąsiadowi. 

Następnie gracz bierze wierzchnią kartę ze swojej talii i umieszcza ją na podstawce, tak aby była widoczna dla wszystkich poza nim.

Zaczynamy grę!  Gracze układają słowa z liter, które widzą. Każdy z graczy może stworzyć własną podpowiedź, jednak wszyscy gracze decydują, która z nich będzie najlepsza. Gdy wyłonią podpowiadacza, wykorzysta on specjalne znaczniki, by wskazać kolejność liter w wymyślonym przez siebie haśle. Czas na odgadywanie. Za pomocą specjalnych kart zaznaczamy poszczególne hasła. Znakujemy litery również specjalnymi żetonami.

Każdy z graczy decyduje, czy podpowiedź była dla niego wystarczająca. Jeśli tak, zdejmuje literę z podstawki (bez podglądania!) i umieszcza tam kolejną kartę. 

20200206_1133541847241525-768x1024 GRAnatowy czwartek: Dżem dobry -Czy odgadniesz sekretne słowo? Rebel

Zadaniem gracza jest odgadnięcie liter, które otrzymaliśmy na początku gry, ale także odgadnięcie hasła, które wymyślił dla nas gracz po lewej!

W instrukcji mamy informacje o tym, jak możemy podliczać punkty, choć nie jest to konieczne.

Na kartach liter można zauważyć ukryte kody. Stworzono je w celu połączenia gry z aplikacją. Niestety nie ma jeszcze polskiej wersji językowej.  A istniejąca nie współgra z polską wersją gry. Czekamy!

Zasady wydaja się nieco skomplikowane. Szczegóły zasad wyjaśnia instrukcja. W praktyce gracze łatwo przyswajają grę.

Moja ocena.

Dżem dobry to doskonały tytuł dla miłośników gier słownych i imprezowych. Szczególnie dla wielbicieli spotkań w grupie z odrobiną wysiłku intelektualnego. Gra sprawdzi się zarówno dla nowych graczy jak i zaawansowanych planszówkowych graczy. Łączy pokolenia i pozwala grac nastolatkom, dorosłych i starszym wiekiem.  Ważne, aby gracze poprawnie zapisywali słowa i znali ich pisownię. Dysgrafia czy dysleksja mogą utrudniać grę. Na szczęście takie sytuacje zwykle powodują śmiech wśród graczy. Wszyscy wiemy, że polski język jest wybitnie skomplikowany a ortografia szczególnie.

20200206_1133541847241525-768x1024 GRAnatowy czwartek: Dżem dobry -Czy odgadniesz sekretne słowo? Rebel

By zagrać w Dżem Dobry potrzebujemy od 2 do 6 graczy.  Im więcej graczy tym gra staje się nieco prostsza. Związane jest to z liczbą pomysłów, które docierają do nas od innych graczy. Kreatywność pobudza myślenie i jest atrakcyjniejsza do rozgrywki. W parze mogą zdarzyć się przystoje z powodu braku pomysłów.

Gra ma bardzo Duży potencjał regrywalności. Wręcz z każdą partią stajemy się coraz lepsi i łatwiej przychodzi nam kreowanie i odgadywanie haseł. Gra daje także okazję na stopniowanie poziomu trudności poprzez dobór odpowiedniej ilości liter w hasłach.

20200206_1133541847241525-768x1024 GRAnatowy czwartek: Dżem dobry -Czy odgadniesz sekretne słowo? Rebel

Na uwagę zasługuje wydanie gry. Gra jest wydana w prostym i estetycznym stylu z nutką nowoczesności.  Rebel zadbał nawet o temperówkę i ołówki, czego w wielu gracz na rynku nie znajdziemy w pudełku. Wykonanie kart i żetonów również zasługuje na pochwałę. Praktyczne notesy również ułatwiają grę i pozwalają skupić się na wnioskowaniu.

Czekamy na polską wersję aplikacji.

Dżem dobry to okazja do główkowania w miłym  towarzystwie. Zabawa słowem, która potrafi wysoko postawić poprzeczce naszej wyobraźni i znajomości pozostałych graczy i ich strategii dedukcji.  Bez rywalizacji a dla przyjemności i współpracy.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *