GRAnatowy czwartek prezentuje legendarną grę Dungeons & Dragons: Starter Set (zestaw startowy).  To najpopularniejsza na świecie gra RPG.  Zobaczcie jak prezentuje się wydanie od Rebel. Wybierzcie się na pojedynek z legendarnymi potworami i przekonajcie się czym są gry RPG! Dla mnie to powrót do czasów liceum i wielogodzinnych sesji z przyjaciółmi! Dungeons & Dragons – przygoda w świecie smoków i poszukiwaczy przygód!

20200501_1619291633051521-768x1024 GRAnatowy czwartek: Dungeons & Dragons: Starter Set - Wprowadzenie do najpopularniejszej na świecie gry RPG. REBEL

Dungeons & Dragons: Starter Set

To wyjątkowy GRAnatowy czwartek – osobisty wątek zarysuję już na wstępie. Poczatek lat 2000 – miałam 12 lat i zaczynałam interesować się światem fantasy. Najpierw była twórczość Tolkiena, Harry Potter. Później, już w liceum poznałam gry planszowe o tematyce fantasy. Najpierw talizman a później Dungeons & Dragons. Rewelacyjna zabawa, cudowny czas, wiele godzin w świecie groźnych potworów, poszukiwaczy przygód. Magiczne kości, walka,  zanurzenie w fabule. Takie właśnie jest Dungeons & Dragons. Fascynujące, angażujące, gwarantujące przygodę bez wychodzenia z domu.

Zestaw Startowy jest wprowadzeniem do wypełnionej akcją i niesamowitymi przygodami najpopularniejszej na świecie gry RPG. W pudełku mamy wszystko, aby zacząć przygodę z D&D. Znajdziemy dokładne podstawy prowadzenia D&D, schemat walki, zasady dotyczące podróżowania i rzucania czarów. Mamy szanse przejść do piątego poziomu wraz z zaproponowanymi pięcioma postaciami.

Piąta edycja Dungeons & Dragons to najnowsza odsłona najbardziej popularnej gry fabularnej na całym świecie wydawanej od 1974 roku, aktualnie przez wydawnictwo Wizards of the Coast.  Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o polskich wydaniach systemu D&D zajrzyjcie na stronę  rebel.pl/dnd

 • Liczba stron: 96
 • Rodzaj oprawy:               miękka
 • Wydawca: Rebel
 • Autor: Mike Mearls, Jeremy Crawford
 • Liczba graczy: od 1 do …
 • Czas gry: pojedyncza sesja od kilku godzin do…
 • Wiek: od 12 lat
 • Wydanie: polskie
 • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

 • zasady dla początkujących
 • przygoda dla postaci na poziomie 1-5
 • 5 gotowych do gry kart postaci
 • zestaw 6 kości
20200501_1619291633051521-768x1024 GRAnatowy czwartek: Dungeons & Dragons: Starter Set - Wprowadzenie do najpopularniejszej na świecie gry RPG. REBEL

Co to jest RPG?

RPG to inaczej gra fabularna, której motorem napędowym jest prowadzona przez graczy fabuła, opowieść. Każdy z graczy, poza jednym, odgrywa rolę bohatera, który spotyka się w magicznym świecie przygód z wyzwaniem jak np. potworami, postaciami  kosmicznymi butami itd. Jedne z graczy odgrywa rolę mistrza gry, który odpowiada za koordynacje gry i przebieg rozgrywki. Sesje RPG są niepowtarzalne. Granice i możliwości wyznacza graczom wuzywany przez nich system (np. D&D) i tematyka, którą sobie wybiorą.  Wydarzenia da się opisać nie tylko fabularnie, ale także mechaniką, które rozstrzyga konflikty za pomocą testów z wykorzystaniem kości. Jedną z najpopularniejszych gier RPG jest Dungeons & Dragons.

Dungeons & Dragons

Przedstawiam Wam 5 edycję gry D&D. Powstała po ponad 40 latach prac nad grą. Jest idealna zarówno dla poczatkujących jak i doświadczonych graczy. A trzeba wspomnieć, że D&D była pierwszą oficjalną grą fabularną jaka powstała! To legenda! Przepełniona klimatem fantasy. Elementy magii, bóstwa, różne rasy – to wszystko  znajdziecie w zestawie startowym. Zestaw daje możliwość rozgrywki przez wiele miesięcy. Zawiera zasady dla poczatkujących, kości, karty postaci oraz bardzo dobrze napisaną przygodę. Ponad to wydawca proponuje kolejne podręczniki, jako kontynuacje zestawu:

•             Dungeons & Dragons: Player’s Handbook (Podręcznik Gracza) – podręcznik, który wprowadza do gry pełne zasady D&D: zasady tworzenia własnych postaci, dziesiątki zaklęć i możliwość awansu nawet do 20 poziomu!

•             Dungeons & Dragons: Monster Manual (Księga Potworów) – księga, która skrywa w swoich kartach hordę istot z uniwersum D&D. Prawdziwie potworna uczta dla Mistrzów Podziemi.

•             Dungeons & Dragons: Dungeon Master’s Guide (Przewodnik Mistrza Podziemi) – przewodnik, który pozwala na dodanie olbrzymiej ilości zasad alternatywnych, a także porady dla Mistrzów Podziemi.

Ponad to możemy swobodnie dobierać w dodatkach: suplemnty, settingi, książki, akcesoria. Wisienką na torcie są także figurki i maty taktyczne.

 Kilka słów o  rozgrywce:

Zacznijmy od postaci. Zestaw zawiera opisy 5 postaci wraz z wykazem naszych cech, bazujemy na sześciu podstawowych (siła, zręczność, kondycja, inteligencja, mądrość i charyzma). Opis zawiera także spis wyposażenia i naszych umiejętności oraz cztery aspekty naszego charakteru, pobudek i słabości, które są niezbędne do właściwego odgrywania postaci. Naszym zadaniem jest także wybór rasy i profesji bohatera.

Bohaterowie podczas rozgrywki będą podejmować się testów. Testy cech opierają się na kości 20-ściennej (k20).  Rzuty kośćmi modyfikowane są o wartości cech postaci czy wyposażenie. Jeżeli ostateczny wynik jest równy lub wyższy od poziomu trudności testu to test uważany jest za zdany, a jego konsekwencje zostają wplecione w opowieść. Scenariusz bardzo pomaga przeprowadzić sesję po raz pierwszy i kolejny.

20200501_1619291633051521-768x1024 GRAnatowy czwartek: Dungeons & Dragons: Starter Set - Wprowadzenie do najpopularniejszej na świecie gry RPG. REBEL

Sercem gry są pojedynki.  Walka jest bardzo obszerna i rozbudowana. Jest bardzo dużo możliwych modyfikacji pojedynku np. incjatywa, rodzaj walki, odległość, otoczenie, nasze zachowanie. W walce jest miejsce na atak bezpośredni lub z dystansu, pomaganie i przeszkadzanie, blokowanie a nawet schowanie się. RPG zaprasza także do rozgrywki na tzw. siatce kwadratów. Walka zakłada duże osadzenie w fabule i dopuszcza używanie np. figurek.

Wrażenia z gry:

Jeśli lubisz klimat  epic fantasy na pewno będziesz zadowolony/a. Klimat rozgrywki jest po prostu ogromny. To zanurzenie w fantastycznym świecie bóstw, potworów, krasnoludów, szczurołapów, skrytobójców, elfów. Czy można oszukać śmierć? Pytanie czy masz odpowiednie znajomości lub pieniądze!  Czy boisz się śmierci? Jeśli nie – zagraj!

Zestaw startowy do piątej edycji D&D zawiera:

Zeszyt zasad – znajdziemy w nim podstawowe informacje zawarte na 32 stronach.  Zasady prowadzenia rozgrywki, przeprowadzania testów, mechanika walki i czarów, opis przedmiotów, broni i zaklęć.

Kampanię do rozegrania (Zaginiona Kopalnia Phandelvera) –  zawiera 64 strony. Przepełniona ilustracjami, które pomagają wejść w klimat. Zawiera cztery części, które wystarczą na wiele godzin zabawy a dokładnie mówiąc sesji RPG.  Zestaw zawiera także dwa dodatki: magiczne przedmioty, statystyki i opisy potworów, praktyczny indeks pojęć.

Zestaw kości – komplet niezbędnych kości do gry o 4, 6, 8, 10, 12 i 20-ściennych.

20200501_1619291633051521-768x1024 GRAnatowy czwartek: Dungeons & Dragons: Starter Set - Wprowadzenie do najpopularniejszej na świecie gry RPG. REBEL

Bohaterowie – wypełnione karty postaci dla pięciu różnych bohaterów, których możemy wykorzystać do rozegrania kampanii oraz czysta karta dla własnego bohatera.

Całość prezentuje się fantastycznie – a pudełko z groźnym smokiem jest zwieńczeniem zestawu. Solidny kredowy papier, misternie wykonane kości. Klimatyczne ilustracje cieszą oko.  Dobrze napisany tekst – jasny, przyjemnie i prosto napisany.

20200501_1619291633051521-768x1024 GRAnatowy czwartek: Dungeons & Dragons: Starter Set - Wprowadzenie do najpopularniejszej na świecie gry RPG. REBEL

D&D to nie gra planszowa! Tutaj gracze w całości tworzą grę/sesję RPG. Epickość przygody zależy zatem w dużym mierze od samych graczy  i tego czy czują i potrafią wejść w klimat fantasy. Ważna rolę ma Mistrz Podziemi, który tworzy rozrywkę i rozgrywa nasze ruchy. Mechanika nie powinna sprawiać większych trudności.  Walki i spotkania z potworami to niewątpliwie prawdziwe emocje.  Gra wymaga od graczy planowania, koncentracji.  Klimat jest ogromny i bardzo atrakcyjny. Zdecydowanie gra pozwala wejść do świata fantasy na wiele godzin. Wciąga i zachęca do kontynuacji kolejnych sesji, rozszerzania zestawu startowego. Gra pobudza do kreatywności, zachęca do sięgania po więcej.  Jest legendarna, ponadczasowa i międzypokoleniowa.

D&D to legenda, klasyk, bestseller. Gra RPG z niesamowitym klimatem fantasy w całości wydana po polsku. Daje możliwość przetestowania rozgrywki RPG i przeprowadza graczy przez 5 poziomów świata smoków, elfów, magii.  Doskonale wykonana i niesamowicie klimatyczna propozycja od Rebel!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *