Idealna gra rodzinna? Atrakcyjność i estetycznie wydana, o tematyce bliskiej dziecku i rodzicom, intuicyjne zasady oraz przyjazna i ciepła atmosfera rozgrywki. Przykład? Bardzo proszę: DOMEK od wydawnictwa Rebel. Gra, która skradła już serca dzieci i całych rodzin. Dzisiaj w GRAnatowym czwartku: 108 detali zamkniętych w domu, których wykorzystanie to rozgrywka bez negatywnej interakcji z dużą dozą zabawy i miłą atmosferą.
DOMEK
Domek to polska gra planszowa, która zyskała sporą sławę od dnia premiery. Doczekała się nawet dodatku. Nie mogło jej więc zabraknąć na blogu w GRAnatowym czwartku. Domek jest grą, która od samego spojrzenia wzbudza pozytywne emocje. Jej rozgrywka tylko pielęgnuję przyjazną atmosferę i dostarcza wielu pozytywnych emocji. Wszystko dzięki mechanice i tematyce. Urządzamy domki: wybieramy pokrycie dachowe, decydujemy o liczbie pomieszczeń i elementach dekoracji, korzystamy z pomocy specjalistów i zdobywamy punkty. Tylko jedna osoba wygrywa! Szyba i przyjemna rozgrywka oraz doskonały pomysł na prezent za bardzo rozsądne pieniądze.
- DOMEK
- autor: Klemens Kalicki
- ilustrator: Bartłomiej Kordowski
- wydawca: Rebel
- Wiek: 7+
- Liczba graczy: 2-4
- Czas gry: około 30
- Do kupienia TUTAJ
Zawartość pudełka:
- plansza
- 4 plansze gracza
- 60 kart pokojów
- 28 kart dachów
- 20 kart narzędzi, wyposażenia i pomocników
- 10 żetonów wyposażenia
- znacznik pierwszego gracza w kształcie miniaturowego domku – drewniany
- notes do zapisywania wyników
- instrukcja
- wypraska w kształcie tytułowego DOMKU
Skrót zasad:
Zasady gry prezentuje Wydawca:
Kilka zasad gry ode mnie:
Do rozgrywki w Domek siadamy w gronie od 2 do 4 osób. Zabieramy plansze domków i płytkę pomocy, rozkładamy plansze z kartami. W zestawie znajdziemy dwie talie– karty pomieszczeń i karty dodatkowe. Talie należy oczywiście wcześniej dokładnie przetasować. Pierwszy gracz w późniejszych etapach będzie zdobywał drewniany domek, który ustawiamy w wyznaczonym miejscu na planszy.
Rozgrywka składa się z 12 rund. Celem zabawy jest stworzenie domku, którego wnętrza gwarantować nam będą najwyższy wynik punktowy. W każdej rundzie zaczynając od gracza rozpoczynającego (posiada figurkę domku) wybieramy z toru po parze kart, czyli jedną kartę dodatku (lub znacznik domku na pierwszym polu) i jedną kartę pomieszczenia. Kartę pomieszczenie musimy umieścić w domu. Karty pomieszczeń mają różne wartości – te zależne są najczęściej od rozmiaru pomieszczenia, czyli liczby sąsiadujących ze sobą kart tego samego rodzaju. Podgląd do punktów mamy na każdej karcie. Pojedyncze pomieszczenie to 1 punkt. Dopiero rozbudowa przynieść może znacznie wyższy wynik. Ilość symboli kart przy punktach informuje o tym z ilu kart pomieszczeń musi składać się wybrany przez nas salon, łazienka lub inny pokój. Zasada jest prosta – im większe pomieszczenie tym większa ilość punktów. Nie jest tylko to takie proste…
Kilka reguł dokładania kart:
- karty pomieszczeń nie mogą być przekładane, gdy zostaną ułożone w domu (chyba, że będziecie dysponować specjalną kartą pomocnika)
- w pierwszej kolejności układamy parter domu, później piętro itd.
- karty piwnic muszą trafić do najniższej kondygnacji oznaczonej turkusowym kolorem (2 pola)
- podczas rozbudowy nie wolno przekroczyć maksymalnej wielkości pomieszczenia w poziomie.
- jeśli nie możemy wykonać prawidłowego ruchu, kładziemy kartę koszulką do góry – jest to tzw. puste pomieszczenie, za które nie otrzymamy punktów
- umieszczenie na karcie żetonu dodatku (np. fortepianu, domku dla ptaków) automatycznie zamyka pomieszczenie i nie można go już dalej rozbudowywać, użycie dodatku jest opcjonalne
W grze występują także karty narzędzi lub pomocników. To ciekawe korzyści i bonusy.
Karty dachu występują w czterech rodzajach. Punktujemy za dach, kiedy zbierzemy 4 karty, dodatkowy bonus za taki sam kolor oraz za okno w dachu.
Wygrywa osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów za swój domek. Punktacje podliczamy w dołączonym notesie! Proste? Tak! Przyjemne – bardzoooooo.
Moja opinia – okiem psychologa
Domek to bardzo rodzinna gra planszowa. Działa jak magnes na pozytywne emocje, buduje atmosferę współpracy, relaksu, zabawy i skupia rodzinę oraz graczy wokół wspólnego działania. Domek uwielbiają dzieci i dorośli. Ta gra ma wszystkie cechy rozgrywki rodzinnej lecz nie zamyka się tylko dla graczy z dziećmi. Dorośli, którzy lubią lekkie tytuły i rozgrywkę pozbawioną negatywnej interakcji na pewno w domek zagrają bardzo chętnie.
Estetyka wydania to bardzo mocny punkt domku. Gra została bardzo ładnie zaprojektowana. Rozbudowanie pomieszczeń daje domkowi odmienny, świeży wygląd i bardzo zachęca graczy do tworzenia nowych wnętrz. Katy są bardzo ładne a grafiki estetyczne, dokładne z dużą ilością szczegółów. Gra po prostu cieszy oczy. Ja po każdej rozgrywce mam pokusy, aby coś zmienić w wystroju wnętrz w którym mieszkam! Dziewczynki (i nie tylko) uwielbiają z kat tworzyć domki i bawić się w domek figurkami podczas zabawy na niby. Elementy gry bardzo dobrze mieszczą się w wyprasce, która ma bardzo tematyczny kształt – domku.
Sama rozgrywka jest stosunkowo szybka. Każdą tura przebiega sprawnie a sama gra kończy się po 20-30 minutach. Chociaż dobór kart jest losowy możemy tworzyć mini strategie oraz przyglądać się wyborom graczy obok. Jeśli odgadniemy jakie karty są przeciwnikowi potrzebne, możemy sprzątnąć je przeciwnikowi sprzed nosa. Polowanie na pierwszy znacznik także jest atrakcyjne.
Gra ma rozbudowaną ilość elementów tworzących wnętrze domu: różne pomieszczenia, pomocnicy, przedmioty stanowiące wyposażenie, dach. Dostarcza to wielu radości oraz przekłada się nie różnorodność rozgrywek. Każda partia jest inna – każda urocza. Cena za pudełko z taką ilością elementów, wysoką jakością jakością komponentów i porządną rozgrywką jest również sensowna. Domek to polski pomysł i polskie wydanie (Rebel) – cieszę się, że mamy taki towar eksportowy na świat! Sama gra jest niezależna językowo i może łączyć nie tylko pokolenia ale także narodowości.
DOMEK – podsumowanie
Urocza gra dedykowana rodzinie. Estetycznie wydana, generująca pozytywne emocje i miłą atmosferę. Element strategii, nieco losowości i sporo przyjemności. Budowa domku ruszyła! Nie powinno was zabraknąć a DOMEK poleca się na półkę z grami i do częstej rozgrywki.
Dziękuję Wydawnictwu REBEL za przekazanie gry do recenzji.
0 komentarzy